جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت سوم

2safar

پایان دوران شکوه و جلال باستانی استادیوم پاناتینایک، را می توان همزمان با پایان یافتن جشن های هلنی در اواخر قرن چهارم میلادی دانست، در این دوره از تاریخ یونان و روم، تئودوسیس اول که با نام تئودوسیس کبیر هم در تاریخ از او یاد می شود، در خلال خلال سال های 379 تا 395 امپراتور روم می شود و می توان او را آخرین امپراتور روم نامید پراکه پس از پایان دوران امپراتوری او، قلمرو وسیع روم به دو قسمت شرقی و غربی بدل شد. یکی از مهمترین فرمان های تاریخی این امپراتور نامی ممنوعیت جشن ها و نبرد های خونین بود که در میادینی مانند استادیوم پاناتینایک در کل امپراتوری طی جشن های هلنی برگزار می شود.

2safar

با ممنوعیت نبرد های خونین، استادیوم هم اهمیت اش رنگ باخت، به آرامی به بخشی فراموش شده بدل شد، با فرماپاشی امپراتوری روم، آتن بخشی از امپراتوری روم شرقی بود و طی جنگ های مختلف عرصه تاخت و تاز شوالیه ها و حکام آتنی بود، تنها حضور شوالیه ها و سربازان صلیبی برای نشان دادن اقتدار و قدرتشان برای نبرد در سرزمین های مقدس با مسلمانان، بار دیگر مورد توجه واقع شد، اما قابل مقایسه با شکوه باستانی اش نبود، طی چندین قرن آسیب های فراوانی به این بنای تاریخی وارد شد.

2safar

در بسیاری از سفرنامه ها قرت 8 تا 17 از ویرانی و آسیب های این بنای تاریخی بسیار گفته شده، بخصوص با شکست امپراتوری روم شرقی و غلبه و حضور عثمانی ها در یونان و آتن، استادیم پاناتینایک بیش از پیش متروک شد، به نحوی که در میدان اصلی این استادیوم گندم می کاریدند و از شکوه از یاد رفته یونان خبری نبود.سکو های مرمرین استادیوم ویران شده بودند، رواق های استادیوم بر زمین افتاده بودند و بخش های مختلفی از آنها هم به مکان دیگری منتقل شدند.

2safar

نکته جالب تر اینکه، به جای سنت ها و آئین باستانی، باور های خرافاتی و بی هویت زیادی در حاشیه ی این استادیوم شکل گرفته بود، بسیاری این عرصه عظیم و باشکوه را جادویی می دانستند و برای طلسم و گشایش از دروازه های استادیوم پاناتینایک رد می شدند. اما با شکل گیری جریان های استقلال طلب یونان و حمایت کشور های اروپایی به ویژه روسیه و فرانسه، یونان در اوایل قرن نوزدهم هویت گمشده اش را بدست آورد، و مهمترین بخش این جریان، بازآفرینی هویت و المان های هویتی اش بود. از این رو، بسیاری از بنا های تاریخی وباستانی مورد توجه قرار گرفتند.

2safar

کاوش های باستانی متعددی در قسمت های مختلف آتن شروع به فعالیت کردن و بنا ها و آثار باستانی به آرامی و یک به یک سر از خاک برآوردند، یکی از این بنای های تاریخی همین استادیوم پاناتینایک بود، اگر به یاد داشته باشید، در معرفی ابتدائی این استادیوم گفتیم که این مجموعه بر روی یک از زمین های کشاورزی آتن و یک تنگه مانند بنا شد، از همین رو، باستان شناسان هم به دنبال برخی از سکوها و پلان کلی استادیوم بار دیگر این مجموعه تاریخی را از دل خاک بیرون آورند و از دهه ی 1830 تا 1870 کاوش های باستان شناسی متعددی در این مجموعه صورت گرفتو استادیوم پاناتینایک، آماده ی قدم گذاشتن در عصری تازه و دورانی دیگر گون شد. با ما در ادامه این مسیر جذاب همراه باشید.