آداب رفتار صحیح در پرواز

آداب رفتار صحیح در پرواز

اگر دوست دارید در زمره ی مسافران متشخصی قلمداد شوید که به حقوق خود و دیگران احترام می گذارند و رفتاری مؤدبانه و بافرهنگ از خود به نمایش می گذارند این مقاله را بخوانید. در این مقاله اصول رفتار صحیح و ادب و اتیکت مربوط به پرواز را به شما معرفی می کنیم. با 2Safar همراه باشید.

در صف کنترل امنیتی دیگران را معطل نکنید.

آداب رفتار مربوط به پرواز از قبل از سوار شدن به هواپیما آغاز می شود. برای کنترل امنیتی آماده باشید و هرگز دیگران را معطل خود نکنید. کارت پرواز و پاسپورت خود را در دست داشته باشید و هنگامی که در صف هستید به کارهای پیش روی خود فکر کرده و برای آن ها آماده شوید. اگر بطری آب همراه دارید آن را دور بیندازید و منتظر تذکر مأموران امنیتی نشوید. ساعت و کمربند خود را در آورده و لپ تاپ خود را از کیف خارج کنید. سرعت عمل و آمادگی شما موجب می شود تمام مسافران پشت سر شما سریع تر از گیت عبور کنند.

2safar

باری که به داخل کابین می برید از سایز تعیین شده تجاوز نکند.

ایرلاین ها امروزه تا جایی که می توانند مسافر سوار هواپیما می کنند و با فشرده کردن صندلی ها و ردیف ها به یکدیگر، صندلی های بیشتری در هواپیما جای می دهند. با این وجود ظرفیت بار و حجم محفظه های مخصوص بارهای داخل کابین هیچ تغییری نکرده است. سعی کنید باری که به داخل کابین می برید بیشتر از فضایی که برای شما در نظر گرفته شده است جا اشغال نکند و به حقوق سایرین احترام بگذارید. چمدان و ساک خود به صورت عمودی در محظه ی بالای سرتان قرار دهید که جای کمتری اشغال کند. اگر به جز چمدان کابین، کیف دیگری دارید آن را زیر صندلی خود قرار دهید چون در محفظه ی بالای سر شما فقط به اندازه ی یک چمدان جا دارید و بیشتر از آن موجب می شود جای بقیه را اشغال کنید.

2safar

اگر صندلی کنار راهرو می نشینید، در جای دادن وسایل مسافران کناری در محفظه ی بالای سر کمک کنید.

هنگام سوار شدن هواپیما باید حدلامکان از معطل کردن مسافران پشت سر خود اجتناب کنید. یکی از اقداماتی که در این راه مفید است کمک مسافران به یکدیگر در گذاشتن وسایل و چمدان در محفظه های بالای سر است. اگر جای شما صندلی کنار راهرو است نقشتان در سرعت عمل بخشیدن به مستقر شدن مسافران کناری تان پررنگ تر می شود. به آن ها در جابه جایی چمدان هایشان کمک کنید تا بتوانند زودتر در صندلی خود قرار گیرند.

2safar

آماده ی عوض کردن صندلی خود با اعضای یک خانواده یا گروه دوستی باشید.

گاهیمتأسفانه اعضای یک خانواده یا چند دوست قادر به انتخاب صندلی های مجاور هم در هواپیما نیستند. این مسئله یا به خاطر بعضی قوانین دست و پاگیر ایرلاین ها اتفاق می افتد یا اگر مسافران دیر به خرید بلیط و انتخاب صندلی اقدام کنند ممکن است مثلاً سه صندلی خالی کنار هم موجود نباشد تا آن ها را انتخاب کنند. در چنین مواقعی آماده باشید صندلی خود را با شخص دیگری عوض کنید تا به اعضای خانواده یا دوستان اجازه دهید در کنار یکدیگر بنشینند.

2safar

از فضایی که به شما اختصاص داده شده است تجاوز نکنید.

برای راحتی خودتان به حقوق دیگران تجاوز نکنید. طوری روی صندلی بنشینید که جای بقیه را تنگ نکنید. پاهایتان فقط در فضای صندلی خودتان باشد و همچنین کیف و وسایل شخصی خود را نیز صرفاً در فضای مربوط به خودتان قرار دهید.زمانی که از راهروهای هواپیما عبور می کنید، مراقب باشید با وسایل شخصی تان برای بقیه مزاحمتی ایجاد نکنید. اگر چمدان یا کیف خود را در محفظه ی بالای صندلی قرار می دهید، از قبل هر چیزی که در طول پرواز نیاز دارید از داخل آن هابردارید تا در طول پرواز مجبور نباشید برای برداشتن چیزی که لازم دارید برای سایر مسافران زحمت ایجاد کنید.

2safar

در باز کردن سر صحبت با سایر مسافران محتاطانه رفتار کنید.

ایجاد ارتباط و هم صحبتی با سایر مسافران خوب است اما نباید به قیمت به وجود آوردن مزاحمت و ناراحتی برای آن ها تمام شود. برخی افراد ترجیح می دهند در طول پرواز ساکت بمانند، چرت بزنند یا با هدفون خود ترانه گوش کنند. در این مواقع سعی کنید به نشانه هایی که از همسفران خود می گیرید توجه کنید. اگر آن ها با شما تماس چشمی برقرار نمی کنند یا پاسخ های کوتاه به سؤالات شما می دهند، بهتر است از ایجاد ارتباط و برقراری مکالمه دست بکشید و سماجت به خرج ندهید. ضمن اینکه هنگام صحبت با همسفران خود تن صدای خود را پایین نگه دارید تا آرامش بقیه ی مسافران بر هم نخورد.

2safar

از خوردن غذاهایی که بوی تند دارند اجتناب کنید.

اگر غذای خود را به هواپیما می برید، غذایی بدون بو انتخاب کنید. مثلاً از خوردن ساندیچ تن ماهی با بوی تند یا سوسیس و کالباس خودداری کنید. بهتر است در هواپیما به خوردن آجیل و بیسکوییت بسنده کنید و در پرواز های طولانی و بین قاره ای نیز غذای سرو شده در خود هواپیما را میل کنید چون علاوه بر رعایت ادب، احتمال فاسد شدن غذا نیز وجود دارد.

2safar

با آرامش و بدون عجله از هواپیما خارج شوید.

می دانید که تا توقف کامل هواپیما نباید از صندلی خود بلند شوید. پس از توقف کامل نیز مدتی زمان خواهد برد تا درهای هواپیما باز شود. برای برداشتن چمدان و وسایل خود از محفظه ی بالای سرتان عجله نکنید. در این مدت روی صندلی خود باقی بمانید و بالای سر سایر مسافران نایستید. هنگام خروج از هواپیما نظم و آرامش را رعایت کنید. کسی را هل ندهید و مراقب باشید باکوله پشتی یا کیف دستی تان به سایر مسافران تنه نزنید. اگر به هر دلیلی عجله دارید بهتر است تا خارج شدن از هواپیما برای سایر مسافران مزاحمتی ایجاد نکرده و هنگام رسیدن به فرودگاه هر قدر که می خواهید تند بروید.

2safar