جاذبه های گردشگری ایران - آرامگاه پیر نجم الدین استان سمنان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - آرامگاه پیر نجم الدین استان سمنان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی آشنایی مختصر با داستان تاریخی این بنا و روایت بخشی از تاریخ ایران، در آرامگاه پیر نجم الدین، به سراغ این بنای تاریخی می رویم و بیشتر با این اثر و این جاذبه ی گردشگری قدیمی آشنا می شویم. بنای آرامگاه در وسط میدانی به نام پیرنجم الدین سمنانی قرار دارد که آرامگاه خشتی و گنبد دارش در معرض دید گردشگران و رهگذاران قرار دارد، گردشگران می توانند خود را از میدان پیروزی و خیابان هفتم به این میدان برسانند، میدانی که بر اساس اسناد تاریخی روزگاری در گورستان قدیمی شهر به شمار می آمد و آرامگاه هم به واسطه ی همان هویت قدیمی در آنجا ساخته شد و در طول سالیان متمادی با تغییرات مختلف شهری به خصوص در یک قرن اخیر، چهره ی شهر با عوض شد و گورستانی که در وسط شهر سمنان قرار داشت به آرامی ناپدید شد و امروزه از آن مکان تنها بنای خشتی و زیبای آرامگاه پیر نجم الدین بر جای مانده است، مکانی که می توان آن را یکی از افتخارات شهر سمنان به شمار آورد.

2safar

بنای آرامگاه در قست غربی میدان قرار دارد و در واقع گورستان قدیمی و این آرامگاه تاریخی در نزدیکی ورودی دروازه ی قدیمی خراسان قرار داشته که امروزه خبری از آن دروازه ی تاریخی وجود ندارد، بنای آرامگاه به لحاظ معماری یکی از آثار دوران سلجوقی – ایلخانی است و در آن می توان نشانه های مختلفی از عناصر معماری آن دوره ی تاریخی را مشاهده کرد، از این رو برای علاقه مندان به تاریخ هنر ایران، آرامگاه پیرنجم الدین، یکی از بنا های تاریخی ارزشمندی است که عناصر و المان های مختلفی از معماری و تاریخ ایران را در خود حفظ کرده است.

2safar

در پلان کلی، بنا شامل ایوان حرم و گنبدی است، این در حالی است که به نظر می رسد در گذشته، این آرامگاه دارای صحنی نیز بوده که به دلیلی توسعه شهری و خیابان کشی های اطراف، از میان رفته است. اما ایوان آرامگاه همچنان پا بر جاست و با راتفاعی در حدود 7 متر نمای دارای نمای زیبایی است، این ایوان که در قسمت جنوبی آرامگاه قرار دارد، دارای عرضی تقریبی در حدود 5 متر می باشد. هنگامی که وارد آرامگاه می شوید، محراب ساده داخل آرامگاه پیش روی شماست که در قسمت غرب مقبره و رو به قبله ساخته شده است، در داخل فضای داخلی آرامگاه، طاقچه ها و طاق های جناغی را می توان شاهد بود که محل دفن نزدیکان پیر بوده اند. طاقچه های پنجگانه ی کوچکی هم برای قرار دادن شمع تعبیه شده که بیشتر از کاربردی معماری دارند و باعث روشن شدن فضای داخلی آرامگاه می شوند.

2safar

از دیگر بخش های زیبای داخل آرامگاه می توان به قسمت شمالی آرامگاه اشاره کرد که ردیف های کاشی کاری شده ی زیبایش پیش روی شماست و گردشگران می توانند اشعار نگاشته شده بر روی کاشی ها را به وضوح بخوانند. از دیگر بخش های دیدنی و کاربردی معماری این بنا، می توان به نورگیر های زیر گنبد اشاره کرد، این نور گیر های ایوان مانند 8 عدد هستند و به حربه ای برای استفاده از نور در زیر فضای قوس مانند گنبد استفاده شده اند. گنبد این آرامگاه هم به عنوان یکی از المان های اصلی هویت این بنا، یادگار زیبای دیگر از هنر و ذوق معماری ایرانی است که این بار در شهر سمنان و در آرامگاه تاریخی پیرنجم الدین خود را نمایان می سازد.