جاذبه های گردشگری جهان - آگورای باستانی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - آگورای باستانی آتن یونان - قسمت اول

2safar

در میان جاذبه های گردشگری شهر آتن به مکانی می رسیم که نمونه های مختلفی از آن را در شهر های متعددی از قلمرو یونان باستان می توان شاهد بود، همان طور که در معرفی جاذبه های گردشگری شهر افسوس ترکیه در 2SAFAR با مکانی به نام آگورا رو به رو شدیم، این بار هم در قلب یونان باستان شاهد بقایای میدانی وسیع به نام آگورا خواهید بود. آگورا بیشتر به یک سنت اجتماعی و قانوی شبیه است، سنتی که به منظور یونانی شدن سرزمین های مختلف ساخته می شد و در قالب این سنت، رفتار ها، باور ها، اعتقادات و قوانین یونانی به اجرا در می آمد. از این رو، آگورا را صرفا یک مکان و محدوده ی جغرافیای نیست و تنها یک جاذبه ی باستانی به شمار نمی آید، آگورا یک جاذبه ی گردشگری هست اما از چندین جهت می توان آگورا را جاذبه ی فرهنگی، تاریخی و مذهبی دانست، به همین خاطر، دیدن این مجموعه ی باستانی در قلب یکی از شهر های مهم دوران باستان لحظات تماشایی و فراموش نشدنی را برای گردشگران رقم می زند.

2safar

حالا، در میان تمام آگورا های بر جا مانده در قلمرو یونان باستان، آگورای باستانی آتن، باشکوه ترین و اصیل ترین آگورای یونان باستان است و به طور دقیق تر، اگورای آتن نخستین سنت آگورایی یونان بود که در دیگر شهر یونان تکرار شد.همین مسئله جذابیت این بنای تاریخی را برای گردشگرانی که به این مکان رفته اند، بیشتر می کند. آگورای آتن تا قبل از قرن ششم پیش از میلاد، سکونت گاهی نزدیک آکروپولیس بود، این سکونت گاه در شمال غربی آکروپولیس قرار داشت. در بررسی های تاریخی، سولون ، دولت مرد و قانون گذار آتنی را موسس آگورا عنوان کرده اند. در متون تاریخی آتن سولون را پدر شهر آتن خطاب می کنند، سولون را پایه گذار دموکراسی در آتن شد. بر اساس متون تاریخی، در دوران سولون، آگورا پایه ریزی شد، اما تبدیل شدن آگورا به یک سنت یونانی در شهر های مختلف یونان، به آرامی شکل گرفت و در دوران یکی از حاکمان آتن به نام پسیستراتوس ساختار منسجم تر پیدا کرد. در سال 480 پیش از میلاد بخش های مختلفی از آگورای باستانی آتتن در حمله امپراتوری ایران ، هخامنشیان، ویران شد، اما پریکلس بار دیگر، مانند دیگر بخش های باستانی آتن، این محوطه ی باستانی را نیز سامان داد و آگورای بزرگ بار دیگر شکوفا شد. پس از گذشت نزدیک به 2 قرن، در سال 267 پیش از میلاد، قوم گوتیای(Gothic tribe) هرولیانز(Herulians) از اسکاندیناوی به آتن حمله کردند آگورای باستانی آتن به عنوان نماد این شهر ویران شد. در دوران بعد بار دیگر، بخش هایی از آن ساخته شد، تا اینکه با ورود ترکان مسلمان عثمانی به آتن، آگورا به مکانی مسکونی بدل شد و آگورای باستانی در زیر خاک قرار گرفت، البته شاید این از خوش شانسی آتنی ها بوده است.

2safar

با استقلال یافتن یونان مدرن، محوطه ی مسکونی ساخته شده بر روی آگورا تخریب شد و گروه های باستان شناسی به حفاری قسمت های مختلف این مجموعه پرداختند. در حدود سال 1890 میلادی بخش های وسیعی از آگورای باستانی بیرون آمد، چهره ی در خاک خفته ی آگورای باستانی آتن به جهان نشان داده شد. سفر ما برای معرفی آگورای باستانی همچنان ادامه دارد.

2safar