جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت چهارم

2safar

استادیوم پاناتینایک، پس از استقلال و کشف دوباره اش، روزگاری تازه را آغاز کرد، و پس از نزدیک به دو هزار سال، بار دیگر شمایل باستانی اش را بدست آورد. اگر ما در 2safar همراه بوده باشید، در باغ ملی ما ساختمان زیبای زاپیون را به شما معرفی کردیم، بنایی زیبا و تاریخی که توسط یکی از ثروتمندان آتنی به نام اوانجلوس زاپاس، بنا شد و او به واسطه ی عشق و علاقه اش فرهنگ و تمدن یونان باستان و برای احیای هویت ملی یونان جدید، پایه های برگزاری دوباره ی مسابقات المپیک را در اواخر قرن نوزدهم ایجاد کرد و استادیوم پاناتینایک هم از توجه زاپاس محروم نماند. با کشف آثار و بقایای تاریخی این استادیوم، با کمک ها و حمایت های مالی زاپاس مورد مرمت اولیه قرار گرفت و در سال 1870 و 1875 میزبان بازی های باستانی المپیک شد و با حضور جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر در آتن برگزار می شدند و این تازه آغاز عصر جدید استادیوم پاناتینایک محسوب می شد. با برگزاری این مسابقات، زاپاس هدف برگزاری المپیک به صورت مدرن را محتمل تر دید و از این رو، بازسازی و مرمت دوباره ی این استادیوم را از سر گرفت و این بار، از بزرگان آن روزگار یونان، ولیعهد یونان و یکی از تجار معروف و ثروتمند یونانی به نام جوزف آوروف George Averoff کمک خواست و آنها نیز برای بازسازی دوباره ی استادیوم پس از استقلال یونان و به منظور آماده سازی این استادیوم برای مسابقات المپیک 1896 حمایت های مالی قابل توجهی را انجام دادند.

2safar

این روند بازسازی زیر نظری یکی از معماران معروف یونان به نام آناتاسیوس متاکساس Anastasios Metaxas انجام گرفت. این عملیات بازسازی در سال 1890 آغاز شد. در این بازسازی که با هزینه ی بسیاری انجام گرفت، استادیوم U شکل پاناتینایک به شکل باشکوهی دوباره احیا شد ، که تمامی هزینه های این بازسازی عظیم را آوروف متقبل شد، به همین خاطر، در سال آغاز المپیک یعنی 1896، و با آغاز کار این استادیوم، از مجسمه ی جوزوف آوروف بیرون از استادیوم رونمایی شد و به نوعی از حمایت های او تشکر به عمل آمد و گردشگران امروزه نیز می توانند این مجسمه ی تاریخی را بیرون از استادیوم پاناتینایک از نزدیک مشاهده کنند.

2safar

افتتاحیه المپیک 1896 را می توان با شکوه ترین افتتاح این استادیوم دانست، بنایی که پس از نزدیک به دو هزار سال، به شکلی بسیاری باشکوهی، هویت باستانی اش را دوباره به دست آورد. حضور 80 هزار نفر در این مجموعه ی باستانی، شگفت انگیز بود، استادیومی که با چهره ای مدرن، دارای اصالتی باستانی بود. جورج اول و خانواده ی سلطنتی در جایگاه ویژه ی این استادیوم، شاهد حضور ورزش کاران از کشور های مختلف بودند. طی آن مسابقات ورزش هایی از جمله ژیمناستیک، وزنه برداری و کشتی در این استادیم برگزار شد و اختتامیه ی این مسابقات هم درست در همین استادیوم برگزار گردید و این استادیوم به بخشی از تاریخ معاصر یونان نیز بدل شد.

2safar

روایت تاریخی رویداد های این استادیوم، برای گردشگرانی که به این مکان قدم می گذارند، هیجان، لذت و اشتیاق بیشتری را ایجاد می کند، بنا های تاریخی، و مکان های باستانی، مهمترین ویژگی شان ، دیرینگی و روایت گری شان از هویت و تمدن است، که از آن بر جای مانده اند و برای گردشگران هم در کنار تمام تفریحات و جنبه های مختلف این روایت ها، جذابیت بسیاری خواهد داشت، با ما در ادامه ی مسیر همراه باشید.