جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت اول

2safar

یکی از معروف ترین برند هایی که از تمدن یونانی بر جای مانده، المپیک است، مجموعه ای که دنیای امروز را با تمدن یونانی گره زده و یکی از مهمترین المان های هویتی این کشور در جهان به شمار می رود، هرچند، ساختار، شکل و ماهیت کنونی مسابقات امپیک را نمی توان با نمونه ی آغازین آن مقابسه کرد اما بدون شک روح این مسابقات در یونان متولد شده و افراد بسیاری در نقاط مختلف دنیا، بدون آگاهی از بخش های مختلف تمدن یونان، المپیک را تنها مشخصه آشنایی شان با یونان می دانند و این بزرگترین مزیت تاریخی و بین المللی برای این کشور خواهد بود. به این بهانه، در آتن مکان ها و بناهای مختلفی می توانند گردشگران را با المپیک متصل کند اما یکی از شاخص ترین مکان های تاریخی این شهر، استادیم پاناتینایک است، مجموعه ی تاریخی و باستانی که از سال 1896 تا 2004 دوبار میزبان مسابقات المپیک بوده است، اما در دوران باستان یکی از میدان های همیشگی المپیک به شمار می رفت. با ما همراه باشید و با این بنای تاریخی آشنا شوید.

2safar

استادیم پاناتینایک یک میدان و عرصه ی ورزشی با شکوهی است که همه آن را با نام استادیوم پاناتینایک می شناسند، استادیم چند منظوره ای که به پلانی زیبا و منحصر به فرد ساخته شده و در دوره های مختلف تاریخی مورد توجه و یا فراموش قرار داشته است. بر اساس روایت ترایخی این مکان، در حدود قرن چهارم پیش از میلاد توسط فردی به نام Lykourgos لیکورگوس یکی از افراد سرشناس، متنفذ و ثرومند آتنی ساخته شد، البته در برخی از متون آمده است که این زمین متعلق به فردی دیگر بوده و لیکورگوس زمین را از او می خرد، برخی هم از واگذاری این زمین به لیکورگوس خبر می دهند با این حال، در حدود سال 330 پیش از میلاد، پلان اولیه ی استادیم ساخته می شود، پلانی که طول آن در حدود 204 متر و عرض آن 34 متر بود. البته در بخی از روایت هاری تاریخی این استادیوم را اثری به کمک اهالی سرشناس آتن می دانند که لیکور گوس اجرای آن را برعهده داشت.

2safar

اولین مشخصه ی ساخت این استادیم قرار داشتن آن در یک دره است، که میان دو تپه قرار داشته و از ابتدا نیز به همین منظور در نظر گرفته شده بود . روند ساخت این استادیوم در سال 330 پیش از میلاد به اتمام می رسد و در همان سال، بازی های آتنی یا همان المپیک در این مکان برگزار شده و استادیم پاناتینایک در این سال اولین میزبانی خود را انجام می دهد.

2safar

برخی بر این باورند، که به دلیل موقعیت و نزدیکی و ارتفاع مناسب تپه های دره ای که استادیوم در آن ساخته شده، از ابتدا محل برگزاری های بازی ها به صورت طبیعی بوده است و یا شاید صندلی های سنگی در این مکان وجود داشته است و در واقع، لیکورگوس تنها آن استادیوم طبیعی را به سازه ای انسانی و زیبا و بدل می کند، بر اساس همین دیدگاه ، مردم و شهروندان عادی آتنی بر روی تپه ها می نشستند و افرا و نخبگان شهر هم بر روی سکو های سنگین جای میگرفتند، اما در سال 330 پیش از میلاد این مکان با تغییرات قابل توجهی رو به رو می شود و آن تغییرات هویت امروزین این بنا را شکل می دهد، با ما در ادامه ی این مسیر همراه باشید.