جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با استادیوم پاناتینایک و پیش از آنکه به جزئیات ساختاری و معماری آن بپردازیم، بیشتر از یرگذشت این بنای باستانی خواهیم گفت.بنایی که عرصه با شکوهی از هنر آفرینی و توانمندی انسان دوهزار سال قبل تر است. از همین رو، به سراغ یکی از مهمترین تحولات تاریخی در این استادیوم می رویم، در حدود سال 144 میلادی استادیوم پاناتینایک، که ساختار و شکل یونانی اش پس از گذشت چندین قرن دچار آسیب و ویرانی شد، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، مرمتی که این مجموعه را بیشتر به شکل امروزین اش نزدیک کرد و به طور کلی به لحاظ ساختاری بنای موجود بازمانده از این بازسازی مهم در این استادیوم است. اگر به خاطر داشته باشید و با ما در 2safar همراه بوده باشید، اودئون تاریخی شهر را برای شما معرفی کردیم، اودئون هردوس آتیکوس، بنایی که با تلاش و هزینه ی یکی از سرشناسان و بزرگان آن روزگار آتن به نام هردوس آتیکوس بنا شد و امروز نگین زرین بر سینه یاین شهر و این کشور به شمار می آید و در این مجموعه ی تاریخی یعنی استادیوم پاناتینایک نیز باید به نام هردوس آتیکوس اشاره کرد و از او نام برد.

2safar

در سال 144 میلادی، هردوس آتیکوس اقدام به بازسازی این استادیوم تاریخی نمود، به نوعی ساختار کنونی این مجموعه ی کم نظیر را با سنگ های مرمر از نو بنا کرد، فردی که بدون شک بخش های مهمی از تاریخ آتن به او مدیون است. هردوس آتیکوس را یک یونانی- رومی می شناشند، شخصیت یونانی الاصل، که به عنوان یک سناتور رومی، خدمات بسیاری را در قلمرو روم باستان انجان داد، او از اولین یونانی هایی بود که عنوان سناتور وارد مهمترین مرکز تصمیم گیری امپراتوری روم یعنی سنا شد، چهره ی برجسته ای که آثار و نام او را تنها در آتن نخواهید دید، بلکه این شخصیت تاریخی اقدامات مهمی در شهر های مختلف یونان، دیگر شهر های امپراتوری روم از جمله بخش های آسیایی انجام داد که ما در شهر آتن تا کنون به دو اثر متعلق به او رو به رو شده ایم، که هر کدام از این آثار را می توان به عنوان بخش مهمی از تمدن تاریخی یونان معرفی کرد.

2safar

یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این استادیوم افزایش 50 هزار نفری ظرفیت گنجایش این مجموعه بود، این استادیوم در روند بازسازی سال 144 میلادی به طور کامل با سنگ های تراشیده ی شده ی مرمر ساخته شد و هویت معماری یونانی آن نیز حفظ شد، اما نکته ی مهم در خصوص این استادیوم ، دمیده شدن روح رومی به این مجموعه است، که در افزایش ظرفیت آن نشان داده می شود، چرا که مقیاس بازسازی این مجموعه ی تاریخی را استادیوم دومینیان شهر رم قرار دادند، مجموعه ی که بر اساس المان های هلنی و کلاسیک چهره ای تازه یافت، برخی از تاریخ نویسان معتقدند، این مجموعه استادیومی یونانی با چهره و دیدنی هایی رومی است. با افزایش ظرفیت استادیوم، مجموعه ی پاناتینایک به یکی از مهمترین بخش های آتن تبدیل شد و در کل دوران سلطه رومیان، یکی از مهمترین عناصر هویتی یونانی- رومی به شمار می رفت. با ما در ادامه ی این سفر همراه باشید و با هم استادیوم پاناتینایک را در گذر زمان بیشتر بشناسیم.

2safar