جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت ششم

جاذبه های گردشگری جهان - استادیوم پاناتینایک آتن یونان - قسمت ششم

2safar

پس از آشنایی مختصر با تاریخ و سرگذشت استادیوم پاناتینایک، وقتی به این استادیوم می رسید و این بنای و مجموعه ی باستانی را از نمایی نزدیک تر نگاه می کنید، به واقع آن را عنصری ناشناخته، غریب و منحصر به فرد نخواهید دید، شاید آن را نمونه ای قدیمی از استادیوم ها مدرن در نقاط مختلف دنیا بدانید، استادیومی که مهمترین مشخصه ی ظاهری متفاوت آن شاید شکل U شکل آن باشد، که در برخی از استادیوم ها شکل های متفاوت تری در دنیای امروز خواهید دید. سکو های سنگی و فرمت ساختاری آن برای بسیاری از گردشگران همان گونه که گفته شد، چیز تازه ای نیست، اما به عنوان گردشگران و میهمان که قدم به دل تاریخ باستان گذاشته اند، باید این نکته را بدانید، که تمام استادیوم های ورزشی، میدان های ورزشی که بخشی از تمدن امروز و حافظه ی تاریخی ماست، الگو های تحول یافته ای از استادیوم های یونانی و رومی هستند.

2safar

استادیوم ها در یونان باستان و پس از آن در عهد روم، یکی از محوری ترین فضا های ورزشی، مدنی، سیاسی و اجتماعی جوامع به شمار می رفت، که البته با ظهور مسیحیت و مرکزیت کلیسا، بسیاری از نقش های مهم استادیوم ها از میان رفت و استادیوم ها به ویرانه های باستانی و گاه مکانی برای نمایش قدرت ارتش بدل شدند، اما با شکل گیری دینای مدرن، این المان باستانی روح تازه ای یافت و استادیوم پاناتینایک را می توان یکی از مهمترین الگو های استادیوم های کنونی دانست. با مرمت و بازسازی این مکان و افتتاح مسابقات المپیک، بسیاری از کشور ها به سراغ المان های ساخت چنین استادیوم هایی در دوران باستان رفتند و در نقاط مختلف دنیا با انجام تغییراتی استادیوم ها به بخشی از زندگی روز مره ی مردم بدل شدند و به تدریج همان مرکزیت فرهنگی، اجتماعی، مدنی، سیاسی و این بار اقتصادی هم به هویت ورزشی چنین مکان هایی اضافه شدند. اما همان طور که دید، الگوی اولیه این مجموعه های مهم و کلیدی شهر های مختلف دنیا برگرفته از تمدن یونان و روم بوده است.

2safar

حال، وقتی به این بنای تاریخی با آن قدمت و دیرینگی نگاه می کنید، عظمت اش برای تان، عینی تر می شود، هنگامی که در دروازه های ورودی استادیوم به روی سکوه ها می روید، با این پیش زمینه، تصور تاریخی تان عمیق تر می شود و هیجان حضور در استادیوم پاناتینایک برای شما جدی تر خواهد شد. این استا دیوم در قرن بیستم، یکی از مدرن ترین مجموعه های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی یونان بود، جایی که پس از برگزاری المپیک های 1896 و 1907 در سال 1916 میزبان یکی از مهمترین کنسرت های آتن شد، در این تاریخ آیدا جوزپه واردی خواننده ی معروف اپرا برنامه ی خود را در این استادیوم تاریخی برگزار کرد.در اواخر قرن بیستم یعنی دهه ی 1980 گروه و بند های بسیاری در این مکان برنامه های خود را اجرا کردند و پاناتینایک در قرن بیستم هویت اش را پر رنگ تر و با شکوه تر می دید.

2safar

به همین خاطر، دیدن این مجموعه و نشستن بر روی جایگاه تماشاچیان این استادیوم می تواند یکی از جذاب ترین خاطرات شما در آتن باشد، جایی که شما را در یک زمان به دو دوره ی تاریخی گره می زند، از رویداد های دوران باستان تا رخ داد ها و رویداد های مهم اواخر قرن 19 و 20 و شما هم بخشی از خاطرات پاناتینایک می شوید.