انتخاب مقصد سفر با توجه به سن فرزندان

انتخاب مقصد سفر با توجه به سن فرزندان

چه با نوزادی چند ماهه سفر کنید و چه با نوجوانی دمدمی مزاج، انتخاب مقصد سفر با توجه به سن فرزندتان تأثیر خیلی بزرگی بر کیفیت تجربه ی شما و میزان لذت بردنتان خواهد داشت. سفر با کودک پنج ساله فرق زیادی با نوجوان چهارده ساله دارد. در این مقاله راهنمایی کارشناسان را در ارتباط با انتخاب مقصد با توجه به سن فرزندتان خواهید خواند. با 2Safar همراه باشید.

2safar

از نوزادی تا پیش دبستانی

به گفته ی کارشناسان، سفر با این گروه سنی از همه آسان تر است. آن ها می توانید به آسانی و با در آغوش گرفتن حمل کنید، هنوز اهل ابراز نظر و سلیقه در مورد وقایع پیرامونشان نیستند و این امکان را دارید که آن ها را به میل خود هدایت نمایید. مشکلات سفر با کودکان در این سن حفظ سلامتی آن ها، رعایت روتین های مربوط به خواب و خوراک و تعداد زیاد وسایلی است که باید با خود ببرید.

2safar

اگر با فرزندانی در این گروه سنی سفر می کنید بهتر است در یک نقطه اقامت کرده و زیاد جا به جا نشوید. از آن جا که نمی توانید برای مدت طولانی کودک خود را بیرون از هتل و محل اقامت خود ببرید، بهتر است سفری انتخاب کنید که در همان هتل به حد کافی خوش بگذرد. مثلاً هتل های آل اینکلوسیو All Inclusive در مقصد های زیبایی مانند آنتالیا یا کوش آداسی ترکیه انتخاب مناسبی است. این هتل ها منوی مخصوص کودک، امکانات تفریح و بازی ، استخر یا پارک ویژه و سایر امکانات رفاهی مطلوب برای فرزندانتان دارند.

2safar

در این سن مهم است مقصدی انتخاب کنید که مادر حداکثر آرامش و راحتی را داشته باشد. در برخی مقصد های سفر مانند فیجی هتل ها پرستار بچه ی ارزان در اختیار مادران خواهند گذاشت، در نتیجه مادر این فرصت را دارد که بیشتر خوش بگذراند و از اوقاتی بی دغدغه برخوردار شود.

سفر های کنار دریا برای کودکانی در این گروه سنی بسیار مناسب است. در حالی که کودک می تواند در ساحل به شن بازی بپردازد و سرگرم شود، والدین نیز امکان تفریحاتی چون شنا و آفتاب گرفتن را دارند. کارشناسان، جنوب اقیانوس آرام را برای سفر والدین با کودکان زیر پنج سال توصیه می کنند چون آب گرم است، امکان شنا وجود دارد و همه چیز آرامش بخش و لذت آفرین است.

همچنین کارشناسان توصیه می کنند که اگر کودک شما زیر پنج سال دارد، بهتر است به سفرهای دسته جمعی بروید و با اعضای دیگر خانواده همراه شوید. مثلاً این سن ِکودک برای همراه شدن با پدر بزرگ و مادر بزرگ در سفر خیلی مناسب است.

2safar

اگر فرزند شما بین سه تا پنج سال است، کم کم شروع به شناخت دنیای پیرامونش کرده است و شاید وقت آن است که با مکان های جدید و فرهنگ های متفاوت آشنا شود. می توانید به تدریج و در طول سفر در مورد دنیای پیرامونش با او حرف بزنید و افراد با رنگ پوست و نژاد های رنگارنگ را به او نشان داده و نخستین درس هایش برای عضویت در دهکده ی جهانی را به او بیاموزید.

2safar

نوجوانی

2safar

سفر با نوجوان نسبت به دو گروه سنی قبلی سختی و آسانی خاص خود را دارد. او به حد کافی بزرگ هست که بخشی از مسئولیت های سفر را تقبل کند، با شما در تمام مراحل برنامه ریزی و آماده شدن برای سفر همکاری داشته باشد و در طول سفر نیز در کارها مشارکت نماید (حتی اگر خودش تمایلی نداشته باشد شما باید بخشی از مسئولیت ها را به او واگذار کنید). مشکل سفر با نوجوان طبع بی قرار او و عدم لذت بردنش از وقت گذرانی با بزرگسالان است. نوجوانان بیشتر دوست دارند با دوستان و هم سن و سال های خود همراه شوند و برای ترغیب کردنشان به همراه شدن با خانواده باید قادر باشید سفر هیجان انگیزی را تدارک ببینید.

تعطیلات ساحلی که برای دو گروه قبلی نیز جذاب بود، برای نوجوانان مناسب است. به خصوص اگر امکان تفریحات ساحلی به طور مفصل وجود داشته باشد. فراموش نکنید نوجوانان زود خسته می شوند و حوصله شان سر می رود. آن ها را پیوسته باید مشغول نگه داشت. ممکن است یک بزرگسال بخواهد صبح تا شب در ساحل دراز بکشد و کتاب بخواند اما چنین چیزی برای یک نوجوان کسل کننده است.

2safar

نوجوانان همچنین عاشق فعالیت های بدنی و ماجراجویانه هستند. سفرهایی که شامل فعالیت هایی چون قایق رانی، گلف، تنیس، اسکی روی آب وچیزهایی از این قبیل باشد برای یک نوجوان مجذوب کننده است. همچنین ورزش های زمستانی مانند اسکی به همین دلیل جذاب هستند.

2safar

اگر فرزندی نوجوان دارید برای سفر به قاره ی آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا یا مقصدهای زمستانی برای اسکی برنامه بریزید. سفری اروپایی برای تماشای ساختمان های تاریخی و موزه ها به درد فرزند نوجوان شما نمی خورد.

ضمناً شما باید با اخلاق و سلایق نوجوان خود آشنایی داشته باشید و قادر به درک او باشید. او در سن و سالی است که دوست دارد کم کم استقلال را تجربه کند و دخالت در کارهایش و گیر دادن را دوست ندارد. بنابراین اگر می خواهید همگی از سفر لذت ببرید باید گاهی دست از سر او بردارید و بگذارید به حال خودش باشد. ضمناً تا جایی ممکن است به او حق انتخاب بدهید و اهل تحمیل کردن عقاید و دستور دادن نباشید. شاید سفر با تور از این جهت که بیشتر برنامه ریزی ها با مجریان تور است بهتر باشد، چون تصمیمات کمتری می ماند که خودتان بگیرید و طبعاً اختلاف سلیقه نیز کمتر بروز پیدا می کند.

در انتها اینکه نوجوانان عاشق خوش گذرانی و مهمانی هستند پس بکوشید در برنامه ی سفر این گونه تفریحات شاد را نیز بگنجانید تا فرزند نوجوانتان لذت بیشتری از سفر ببرد.

پیش دبستانی و دبستان

2safar

کودکان از پنج سال به بالا برنامه ی روتین انعطاف پذیر تری دارند، غذاهای مختلف را امتحان می کنند و نسبت به زمان خوابشان چندان سخت گیر نیستند. به علاوه آن ها به حد کافی بزرگ و قوی هستند که به راحتی بیمار نشوند.

وقتی بچه ها به سن پیش دبستانی و دبستان می رسند بیشتر از سفر لذت می برند. آن ها می توانند آن چه در سفر می بینند را با آن چه در مدرسه یا مهد کودک یاد می گیرند ارتباط دهند و به هیجان بیایند.

از نگاه کارشناسان، این سن کودکان مناسب سفر به کشورهای شرق آسیا است، زیرا تفریحات ماجراجویانه ی زیادی در آن کشور ها انتظارشان را می کشد. تا پیش از این سن، کودکان در پرواز های طولانی اذیت می شوند و بهتر است مسیرهای کوتاه تر را انتخاب کرد، ولی از پنج سالگی به بعد کودکان می توانند هفت ساعت پرواز را تحمل کرده و در هواپیما به شیوه های مختلف سرگرم شوند. همچنین والدین می توانند منطقی با کودکانی در این سن صحبت کرده و آن ها را راضی نگه دارند.

2safar

از دیگر مقصد های مناسب برای سفر کودکان در این سن شهرهایی با شهربازی ها و پارک های آبی معروف است. مثلاً کودک شما برای رفتن به دیزنی لند آمادگی دارد و لذت فراوانی از سفرش خواهد برد. ضمناً او درسن بازیگوشی به سر می برد که به احتمال قوی عاشق پارک ها و زمین های بازی است.

برای بچه های این سن شرکت در برخی کلاس های ساده در سفر مانند شنا وآشپزی بسیار مفرح است. در این سن کودکان می توانند به راحتی با بچه های دیگر در هتل و محل های مختلف آشنا شده و به بازی بپردازند و در نتیجه والدین وقت بیشتری برای خود داشته باشند. همچنین می شود بدون نگرانی آن ها را به باشگاه کودکان هتل ها وکشتی های کروز سپرد چون نیاز کمتری به مراقبت والدین دارند.

آن ها همچنین از سفر با اعضای خانواده لذت زیادی می برند (در حالی که چند سال بعد و با رسیدن به نوجوانی ممکن است دیگر چنین حسی نداشته باشند). آن ها مفهوم فرهنگ را فهمیده اند و در این سن با سفر به کشورهای مختلف این شانس را دارند که افرادی با دیدگاه باز و مسئولیت پذیر بار بیایند.

2safar

در هنگام برنامه ریزی سفر با کودکانی در سن پیش دبستانی و دبستان، شما باید بیشتر از گروه سنی قبلی با آن ها مشورت کنید. در حالی که یک کودک سه ساله تابع پدر و مادرش است، یک کودک شش ساله برای خود دارای نظر و سلیقه ی شخصی می باشد. بهتر است از آن ها در مورد انتخاب مقصد، محل اقامت و تفریحات نظرخواهی کنید تا احساس کنند نقشی مهم در سفر شما ایفا می کنند. به این شکل احتمال همکاری آن ها در مسائل مختلف مربوط به سفر بالا می رود.

اگر کودک شما خواندن و نوشتن بلد است بهتر است او تشویق به نوشتن سفرنامه ای ساده کنید تا کمتر در سفر حوصله اش سر برود و همچنین یادگاری جذابی از این سفر برای خود داشته باشد

2safar