جاذبه های گردشگری جهان - اودئون هردوس آتیکوس آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - اودئون هردوس آتیکوس آتن یونان - قسمت سوم

2safar

اودئون به معنای سالن است اما معنی دیگری که از این اسم در زبان یونانی به چشم می خورد، سالن نوازش است، سالنی هنر جزئی جذایی ناپذیر در تاریخ و هویت آن به شمار می آید و در طول ها با وجود تمام رخ داد و رویداد های تلخ و سخت، آتن، همواره لحظه ی فراموش نشدنی را رقم زده است. پس از حدود یک قرن از ساخت این آمفی تئاتر ، در یکی از حملات بربر ها به قلمرو امپراتوری روم، به رهبری (Erouloi) ارولوی، در حدود سال های 267 میلادی آتن مورد هجوم قرار گرفت و بخش هایی از آمفی تئاتر ویران شد، این حمله تقریبا 100 تا 150 سال پیش از فروپاشی امپراتوری روم در اثر حمله ی بربر ها بود. با این حال ذبا عقب راندن بربر ها بار دیگر بخش های این آمفی تئاتر مورد مرمت قرار گرفت اما پس از سرنگونی امپراتوری روم و تشکیل امپراتوری روم بیزانس آمفی تئاتر روزگار باشکوه گذشته را به خود ندید و با حمله سپاهیان مسلمان ترک عثمانی، با آسیب های بسیار جدی رو به رو شد و برای چند قرن به خاموش مطلق رفت.

2safar

با شکل گرفتن جریان های ملی گرای قرن نوزدهم و مشهور ترین آن، حرکت های ملی استقلال یونان با حمایت بسیاری از کشور های اروپایی و در نهایت استقلال یونان در سال 1830، اودئون هردوس آتیکوس نیز به عنوان یکی از آثار تاریخی دیده شد، مرمت این اثر تاریخی در اوخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم آغازشد و دوباره اودئون هویت همیشگی را باز پس گرفت، بسیار از جشن ها و متینگ ها ملی در این جا برگزار شد، اپرای ملی یونان هم در یک شب به یادماندنی، آثار درخشانی را در این اودئون برگزار کرد، با شروع شلعه های جنگ جهانی دوم، یونان نیز آبستن رخ داد های بسیاری بود، نازی های آلمانی بخش های وسیعی از اروپا را به تصرف خود در آورند و آتن یکی از آن ها بود. اما نازی ها این اثر فاخر روم را ویران نکردند و به عنوان میراث خواه روم، بسیاری از برنامه تبلیغاتی خود را در این مکان به اجرا در آوردند و بسیاری از آهنگ های فاخر موسیقی جهان که سازندگانی آلمانی داشتند در اودئون به اجرا در آمد.

2safar

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، اودئون هردوس آتیکوس نیز صحنه ی باشکوهی از پایان جنگ بود، ارکستر های معروف اروپا به آتن دعوت شدند و در این مکان تاریخی نواختند. ماریا کالاس در سال 1957 و فرانک سناترا در سال 1962 در اینجا برنامه های باشکوهی را به یادگار گذاشتند، در سال 1973 مراسم the Miss Universe در اودئون هردوس آتیکوس برگزار شد. Nana Mouskouri پس از بیست سال دوباره در سال 1884 در کشورش یونان در آمفی تئاتر هردوس آتیکوس خواند و شبی تاریخی را رقم زد. لوسیانو پاوارتی افسانه ای در سال های 1991 و 2004 در آتن و در این سالن برنامه اجرا کرد. التون جان در سال 2000 و آندره بوچلی در سال 2010 در این جا شب های فراموش نشدنی را خلق کردند و این تنها تعداد اندکی از هنرمندان معروف در عرصه بین المللی هستند که در این سالن به اجرای موسیقی پرداختند و این درحالی است، بسیاری دیگر خواننده ها از نقاط مختلف در اودئون هردوس آتیکوس برنامه اجرا کردند.

2safar

این سالن همچنان یکی از مهمترین سالن های مهم در آتن است و هویت این بنای تاریخی حضور در آن را هیجان انگیز تر می کند و گردشگران هم می توانند با پیگیری برنامه های این سالن در اجرای های مختلف این آمفی تئاتر شرکت کرده و خاطره ای به یاد ماندنی را به ثبت برسانند.