جاذبه های گردشگری ایران - بجنورد

جاذبه های گردشگری ایران - بجنورد

2safar

در سال 1383 طی مصوبه ی دولت وقت، استان خراسان به واسطه ی گستردگی جغرافیای و وسعت بالای سرزمینی اش، به سه استان تبدیل شد و استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی به نقشه ای اداری ایران اضافه شدند و مناسبات جدیدی پیرامون این منطقه شکل گرفت. از همین رو، یکی از مهمترین رخداد های این استان، انتخاب شهر بجنورد به عنوان مرکز استان بود. بنابراین ، 2safar در ادامه ی مسیر خود در معرفی جاذبه های گردشگری مراکز استان های ایران، به بجنورد رفته و در این مسیر جاذبه های گردشگری این شهر را برای شما معرفی خواهد کرد، با ما همراه باشید تا با جاذبه های بجنورد آشنا شویم.

2safar

پیش از پرداختن به جاذبه ها گردشگری شهر بجنورد، ابتدا از این شهر خواهیم گفت و شما را با تصویری کلی از استان خراسان شمالی آشنا می کنیم. یکی از مهمترین ویژگی های این استان، نقطه ی مشترکی با بسیاری از مناطق ایران و آن هم تنوع و گوناگونی هویتی است، در این استان گردشگران می توانند نمود دیگری از کثرت فرهنگی، قومی، مذهبی و زبانی را شاهد باشند، ویژگی که بدون تردید در بسیاری مناطق با شدت متغیری قابل مشاهده است و در خراسان شمالی این تنوع و تکثر به خوبی قابل لمس می باشد.

2safar

شهر بجنورد در شمال شرقی ایران واقع شده و با شکل گیری استان خراسان شمالی به عنوان یکی از شهر های مهم استان خراسان، به عنوان مرکز استان تازه تاسیس انتخاب شد. اما با وجود تازگی استان نوپای خراسان، که تنها یک تحول ادرای به شمار می آید، بجنورد بر اساس اطلاعات مختلف تاریخی در حدود سال 1100 هجری قمری بنا می شود، شهری که تولی خان یکی از روسای ایل سادلو آن را بنا می نهد و از آن تاریخی به بعد به جغرافیای ایران اضافه می شود. البته در بسیاری از منابع تاریخی از شهری درست چسبیده به بجنورد کنونی خبر می دهند، شهری که در خلال حمله ویران گر مغولان به ایران به تارج رفته و به ویرانه ای بدل می شود. آن شهر در منابع تاریخی با نام جارمگان آورده شده است، اما به لحاظ قدمت تاریخی نمی توان بجنورد را همان شهر ویران شده جارمگان دانست. اما این منطقه و حوالی شهر بحنورد مانند بسیاری از مناطق ایران در نزدیکی حوزه ای باستانی قرار دارد و همواره باستان شناسان و کارشناسان بسیاری برای کاوش در محوطه ی باستانی اطراف بجنورد به این شهر قدم می گذارند. که از این نظر، بدون شک برای گردشگران و مسافران بجنورد قابل توجه خواهد بود.

2safar

نواحی شمال شرق ایران، در دوره هایی از تاریخ ایران، دور ترین نقطه از خلفای بغداد بودند و به همین جهت مرکز حکومت های مختلفی در تاریخ ایران و بجنورد نیز در بطن بسیاری از این حکومت ها قرار داشت که در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری بیشتر با تاریخ و فرهنگ این خطه از ایران زیبا آشنا خواهیم شد. بجنورد در همسایگی کشور های آسیای مرکزی است، که بخشی از ایران فرهنگی نیز به شمار می آیند و که بدون شک می توان رد پای بجنورد را در رخداد های تاریخی این ناحیه دید. از این رو، با ما همراه باشید، تا در شهری دیگر و در منطقه و جغرافیای متفاوت، چهره ی دیگری از ایران را ببینیم.