جاذبه های گردشگری ایران - عمارت مفخم موزه ی باستان شناسی بجنورد

جاذبه های گردشگری ایران - عمارت مفخم موزه ی باستان شناسی بجنورد

2safar

پس از بازدید از موزه ی مردم شناسی استان خراسان شمالی در شهر بجنورد که در طبقه ی همکف عمارت مفخم قرار دارد، از طریق راه پله ی قدیمی این عمارت باشکوه می توانید به طبقه ی فوقانی عمارت بروید و از یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و تماشایی شهر بجنورد دیدن کنید، همان طور که پیش تر نیز در معرفی جاذبه های دیدنی این شهر عنوان کردیم، موزه ی مردم شناسی و باستان شناسی استان در عمارت مفخم قرار دارند و به ترتیب در طبقه های همکف و اول این عمارت تاریخی جای گرفته اند، به همین خاطر بازدید از عمارت مفخم در واقع نشانه گرفتن سه جاذبه های دیدنی، جذاب و تماشایی در یک مکان است و از این نظر بیشتر مورد اقبال گردشگران قرار خواهد داشت.

2safar

موزه ی باستانی شناسی شهر بجنورد، بر اساس مطالعات تاریخی صورت گرفته، به 5 بخش تقسیم می شود، که این تقسیم بندی نیز بر اساس دوره های تاریخی صورت گرفته است. اولین بخش این موزه به دوران پیش از تاریخ اختصاص دارد. در این بخش از موزه، آثار و بقایای بسیار ارزشمندی از این دوره ی تاریخی بسیار کهن در معرض دید گردشگران قرار دارد. در این بخش یافته های کاوش های باستان شناسان در محوطه ی های باستانی و تپه های تاریخی مناطق مختلف استان خراسان شمالی به این موزه انتقال داده شده است. نواحی شمال شرق ایران مانند دیگر نواحی این سرزمین، دارای قدمتی طولانی و آثار و بقایای متعددی از دوران پیش از تاریخ در نقاط مختلف استان کشف شده است، که آثار تپه ی باستانی چرمغان بیشترین آثار این بخش از به خود اختصاص داده است.

2safar

بخش دیگر این، موزه به دوران تاریخ تعلق دارد، همان دورانی که در بسیاری از متون از آن به عنوان دوران باستان یاد می شود، که در واقع دوران تاریخی و طلائی ایران بوده است. خراسان شمالی، در دوره های تاریخی مختلفی محل حضور قدرت های ملی و منطقه ای بوده و بسیاری از نبرد های تاریخی ایران در این نواحی صورت گرفته است و حکومت های مرکزی ایران در قالب امپراتوری های عصر باستانی حضوری پررنگ در این نواحی داشته اند، خراسان شمالی و شهر قدیمی چرمغان که بعد ها بجنورد به جای آن بنا شد، عرصه ی حضور، امپراتوری هخامنشی، اشکانی و ساسانی است. در بسیاری از متون تاریخی ایران، ریشه های جغرافیایی و هویتی شاهنشاهی اشکانی را در نواحی شمال شرقی ایران ذکر کرده اند و از این رو، برای بسیاری از گردشگران بازدید از این موزه تماشایی خواهد بود.

2safar

بخش آثار دوران اسلامی را می توان یکی از غنی ترین بخش های این موزه دانست، آثاری که در دوره های مختلف تاریخی ایران، در این موزه گردآوری شده اند و جذابیت انکار ناپذیری برای گردشگران خواهند داشت. یک بخش دیگر این موزه به سکه ها و مهر های دوره های تاریخی مختلف تعلق داشته و از این نظر، بخشی بسیار تماشایی و جذاب به شمار می آید. تنوع بالای سکه ها و مهر برای بسیاری از گردشگران هیجان انگیز خواهد بود و نفش سکه و ارزش های مادی شان را نمی توان نادیده گرفت. اما یک بخش دیدنی دیگر این موزه به واسطه ی ماهیت خاص آثار تاریخی موجود در بخش است، که به بخش سفال ها مشهور است، بخشی که هنر سفال گری، تمدن و تاریخ ایران در دوره های تاریخی به صورت آثاری هنرمندانه، جذاب و زیبا به نمایش می گذارد.