جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت اول

2safar

پس از آشنایی با مجموعه ی تاریخی و فرهنگی مفخم در شهر بجنورد، بهترین انتخاب در میان جاذبه های گردشگری شهر بجنورد، بش قارداش است، ایجاد تنوع در میان مقاصد گردشگری، هیجان و لذت بیشتری برای گردشگران ایجاد می کند و سلایق مختلفی میان گردشگران را تحت پوشش قرار خواهد داد، از همین رو این بار ما در 2safar قصد داریم، شما را با یکی از مکان دیدنی و زیبای شهر بجنورد آشنا کنیم و به شما اطمینان خواهیم داد، که اوقات شاد و آرامی را در پیش خواهید داشت.

2safar

بش قارداش در واقع یک مجموعه تفریحی است، که در یک محوطه ی تاریخی ایجاد شده است، که مهمترین ویژگی اش نیز جذابیت های طبیعی است که در خلال چند هزار سال گذشته این مکان را مورد توجه قرار داده است. نکته جالب تر اینکه این مکان تفریحی و طبیعی به عنوان یکی از میارث های ملی ایران شناخته شده و به همین منظور، دیدن این مکان یکی از جذابیت های سفر به شهر بجنورد به شمار خواهد رفت.برای رفتن به این منطقه ی سرسبز، زیبا، تاریخی و تفریحی باید به مسیر جاده ی بجنورد-اسفراین بروید، پس از طی کردن حدودا 7 کیلومتر می توانید به بش قارداش برسید .

2safar

بش قارداش درواقع یک پارک بزرگ گردشگری است، محوطه ای سرسبز که در نگاه اول تنها ویژگی اش فضای سبز و پارکی این محوطه است. اما مهمترین تفاوت این منطقه ی گردشگری را زمانی خواهید فهمید که قدم به پارک بگذارید، محیط و فضای این محدوده ی پارک مانند، مانند یک فضای آشناست، فضایی مه انگار سالیان متمادی در آنجا بوده اید، قدم زده اید و زندگی کرده اید و این همان تفاوت اساسی بش قارداش است، یک مکان باستانی که دیرینگی تاریخی اش، لذت قدم زدن و نشستن در گوشه گوشه اش را بیشتر می کند و شما را به تاریخ پیوند می زند، که شاید رد و اثر بسیار کمی از آن در این محوطه برجا مانده و اما گردشگران و میهمانان این محوطه ی تاریخی آن را حس خواهند کرد.

2safar

بش قارداش جذابیت های مختلفی دارد که در کنار هم بیشتر با بخش ها و قسمت های مختلف اش آشنا می شویم. همان طور که پیش تر در معرفی شهر بجنورد و خراسان شمالی گفتیم، یکی از جذابیت های فرهنگی و هویتی این منطقه مانند دیگر نواحی ایران، تنوع و تکثر هویتی است که در قالب اقوام، زبان ها و ... قابل تفکیک است، بر همین اساس، اسم این محوطه ی تاریخی ترکی است، که ناشی از سکونت اقوام ترک خراسان شمالی هستند. ساکنان این منطقه ترک زبانانی هستند که در طول قرن های گذشته در این نواحی زندگی می کنند و بش قارداش هم بخشی از هویت تاریخ، زبانی و قومی آنهاست که البته یک پازل از هویت این ناحیه تاریخی است، که در کنار دیگر اقوام کرد، ترکمن و تات قرار دارند. بش قارداش به معنی 5 برادر است و بر اساس یک روایت محلی شکل گرفته روایتی که بخشی از تاریخ مردمان این منطقه می باشد، روایتی که مانند بسیاری داستان ها و متل های بومی بخشی از حافظه ی تاریخی ساکنان این سرزمین است که سینه به سینه به نسل های مختلف روایت می شود و خواهد شد، با ما در ادامه ی این سفر جذاب همراه باشید.