جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت چهارم

2safar

در پای کوه آلاداغ، و در کنار چشمه های آب معدنی این ناحیه، یک سنگ نوشته ی معاصر وجود دارد، سنگ نوشته ای که توسط اسماعیل جزمی از خطاطان و سنگ تراشان معروف بجنوردی در این جا ساخته شده است، در این نوشته به یکی از آموزه های دیدنی زردتشتی اشاره شده و پندا نسک، گفتار نیک و کردار نیک را بر روی سنگی نگاشته اند، که به طور تلویحی به زمینه های مذهبی این منطقه در دوران ایران باستان اشاره دارد. این اثر متعلق به سال 1300 هجری قمری است و یکی از دیدنی های بش قارداش نیز به شمار می رود.

2safar

از این رو، در دامنه ی کوه و در کنار رود چهار مغان، که اسم اش در دوران پیش از اسلام باقی مانده است، پوشش گیاهی بسیار متنوع و تماشایی شکل گرفته است و این منطقه را به یکی از تفرجگاه های ساکنان بجنورد، شمال شرق ایران و استان خراسان شمالی بدل کرده است از جمله گونه های مختلف درختان بش قارداش می توان به سرو شیرازی، سروه خمره ای، کاج و زیتون تلخ اشاره کرد. گونه های مختلفی از درختان که در کنار درختان چنار، زبان گنجشکی ، اقاقیا، کاتالپا، زالزالک وحشی برای گردشگران و میهمانان این ناحیه جذابیت بسیار زیادی خواهند داشت. از دیگر گونه های موجود در بش قارداش که پیش روی گردشگران قرار دارد، ارغوان؛ افرا، عرعر، توت و زرشک است که صحته ای بسیار تماشایی و زیبا از درختانی متنوع را ایجاد می کند.

2safar

بدون شک، این تنوع گیاهی درختان ، نمایی بسیار زیبا را به محیط می بخشد و فضایی بسیار دلنشین را ایجاد می کند. در روزها تعطیل و ایام مختلف شما شاهد حضور میهمانان و شهروندان بجنورد خواهید بود، که فضایی بسیار گرم و دلنشین را ایجاد می کنند. اما این همه داستان نیست هنگامی که به این منطقه می آیید، می توانید از استخر های شنا در بش قارداش استفاده کنید، جذابیتی که میان بجنوردی ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. در این منطقه 3 استخر شده که به صورت جدایک استخر برای کودکان، یک استخر برای بانوان و یک استخر نیز برای آقایان در نظر گرفته شده است. از این رو، باید به بش قارداش به چشم یک مجموعه ی تفریحی، گردشگری نگاه کرد، گردشگران در فضای زیبای این منطقه می توانند در کنار درختان استراحت کنند، قدم بزنند، به رستوران به روند. یا از باغ ایرانی موجود در این بخش که به زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده دیدن کنند، مسیر سنگفرش شده ی بش قارداش هم لذت قدم زدن در این محیط و در کنار رود چهار مغان و دامنه ی کوه را بیشتر می کند و دیدن گونه های مختلف درختان هم بدون شک یکی از برنامه های دوست داشتنی است که پیش روی گردشگران قرار دارد و اگر شناخت مختصری نسبت به درختان و گیاهان هم وجود داشته باشد، دیدن درختان بش قارداش وقت بیشتری را از شما خواهد گرفت، ناگفته نماند درختان چنار بسیار قدیمی نیز در این محوطه وجود دارند که حس گرم تر و بسیار به گردشگران منتقل می کنند. اما هنوز جاذبه های این مکان زیبا تمام نشده ، با ما در 2safar همراه باشید تا با بخش های دیگر بش قارداش آشنا شویم.

2safar