جاذبه های گردشگری ایران - عمارت آئینه مفخم بجنورد - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - عمارت آئینه مفخم بجنورد - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی عمارت آئینه ی مفخم که به آئینه خانه هم مشهور است به سراغ جزئیات بیشتر معماری این بنای تاریخی و بسیار زیبا می رویم و بیشتر با آن آشنا خواهیم شد. اما پیش از آن که به سراغ آئینه خانه برویم، باید به این نکته اشاره کنیم، که عمارت سردار مفخم مجموعه ای بنا های تاریخی است، که در یکی از مناطق خوش آب و هوای بجنورد قرار گرفته است، باغ های زیبا نواحی شمال بجنورد از جمله مناطق خوش آب و هوای این شهر به شمار می رفتند که در دوران قاجاریه و در خلال حکمرانی سردار مفخم بر این منطقه، بهترین مکان برای ساخت مجموعه ی مفخم انتخاب شد و به دستور سردار مفخم، بنا های متعددی از جمله عمارت مفخم، آئینه خانه، کلاه فرنگی و حوضخانه در این مجموعه احداث شد، اگر به خاطر داشته باشید در سفر به شهر تهران و معرفی جاذبه های گردشگری اش در 2safar ، مجموعه ی کاخ گلستان را برای شما معرفی کردیم، محوطه ی کاخ های پادشاهان قاجار که نمونه ی فاخر و کمال یافته ای هنر معماری ایرانی است، این مجموعه ی سردار مفخم هم الگوی کوچک تر از همان مجموعه ی پادشاه به نظر می آید و بناها و عمارت های سردار مفخم را می توان کپی برداری کوچکی از آن الگوی باشکوه دانست.که ما برای معرفی جاذبه های گردشگری شهر بجنورد و مجموعه ی مفخم در خان اول به سراغ عمارت آئینه یا همان آئینه خانه ی سردار مفخم رفته ایم و با هم در این مسیر با این بنای تماشایی آشنا خواهیم شد.

2safar

اما عمارت آئینه مفخم نیز در همان دوران حکمرانی سردار مفخم و در خلال سلطنت ناصر الدین شاه قاجار ساخته شد. بنای آراسته و با وقار که با نهایت ذوق و هنر چشم نوازی می کند، برای رسیدن به این مجموعه ی تاریخی باید به شمال شهر بجنورد بروید و این مجموعه ی زیبا در خیابان شریعتی قرار دارد. هنگامی که وارد این مجموعه ی می شوید، لحظات لذت بخشی را پیش رو خواهید داشت، نکته مهم اینجاست که برای دیدن زیباهایی تاریخی این محوطه عجول نباشید و به آرامی بخش های مختلف این بنای زیبا را نظاره کنید. عمارت آئینه تجلی با شکوهی از معماری ایرانی است، بازی رنگ ها، تناسب و مهندسی دقیق و ذوقی هنرمندانه این بنای دلنشین را ساخته است و شما می توانید نظاره گر این هنرنمایی با شکوه باشید.

2safar

قبل از سخن کفتن از جزئیات هنرمندانه ی این بنا، باید با نام میرزا مهدی خان شقاقی آشنا شوید، میرزا مهدی خان را باید طراح ومعماری بسیاری از بنا های فاخر عهد قجری و ناصری دانست، که در این دوران لقب ممتحن الدوله به او داده می شود، اما یکی از مهمترین لقب های تاریخی این فرد، نخستین مهندس معمار یا همان کلمه ی آرشیتکت به صورت آکادمی در ایران است.

2safar

میرزا مهدی خان از خانواده ای وابسته به دربار بود که پس از اتمام تحصیل اش در مدرسه ی دارالفنون، به دستور ناصرالدین شاه، به پاریس اعزام می شود و در آنجا مهندسی معماری می خواند و شهرت اش واد دار بنا های تاریخی مانند مسجد سپه سالار و مجلس ملی است که عمارت سردار مفخم را نیز باید به آن اضافه کرد، که در کنار 2safar با جزئیات بیشتر این بنای تاریخی آشنا خواهید شد.