جاذبه های گردشگری ایران - عمارت مفخم بجنورد - قسمت اول

2safar

در نزدیکی عمارت زیبای و پر شکوه آئینه خانه ی سردار مفخم بنای دیگری وجود دارد که آن را به عنوان عمارت مفخم می شناسند، بنایی زیبا، وسیع و اصیل، که محل سکونت سردرا مفخم بوده است. اگر به خاطر داشته باشید در معرفی عمارت آئینه ی سردار مفخم، به زمان ساخت، بانی، معمار و تاریخچه ی کلی این مجموعه اشاره کردیم و گفتیم که عمارت آئینه خانه یا همان عمارت آئینه در کنار عمارت اصلی تنها بقایای برجانده از دوران قاجار در این مجموعه هستند که به دستور سردار مفخم شادلو، حاکم این ناحیه در دوران ناصرالدین شاه قاجار توسط میرزا مهدی خان شقاقی معمار، ساخته شده اند که بنا های دیگر این مجموعه از جمله حوض خانه، سردر و فواره پس از زلزله ی معروف بجنورد در سال 1375 ویران شدند و امروزه گردشگران تنها می توانند از عمارت آئینه خانه و عمارت مفخم دیدن کنند. پیش تر به معرفی عمارت آئینه خانه یا همان عمارت آئینه به طور مفصل پرداختیم و این بار در ادامه ی بازدیدمان از این مجموعه ی تاریخی می خواهیم شما را با عمارت مفخم آشنا کنیم.

2safar

عمارت مفخم مانند عمارت آئینه، بنایی دو طبقه است، اثری زیبا و شکیل که محل اقامت خود سردرا مفخم خاندان شادلو بود، به نوعی دیگر، اندرونی جدا از عمارت آئینه به شمار می رفت که مجموعه ی رسمی و دیوانی سیستم حکومتی سردار مفخم محسوب می شد، در شکل و معماری هم دارای تفاوت های بسیاری است، اما هویت بنا همچنان با الگو برداری و بکار گیری المان های معماری ایرانی، اثر فاخر در سبک معماری ایرانی عهد ناصری است، اما رگه هایی از معماری اروپایی را می توان در این بنا شاهد بود که تاثیرات آن دوره ی تاریخی و بخصوص معمار بنا یعنی میرزا مهدی خان شقاقی است. که در این مورد هم شانه به شانه ی عمارت آئینه می زند. پلان کلی ساختمان عمارت مفخم مستطیل شکل است. بنایی با پلان 50 متر در 23 متر، که دو طبقه ی کل بنا ارتفاعی در حدود 9 متر دارد. در عمارت مفخم 32 اتاق ساخته شده که ماهیت کلی بنا را بیشتر نشان می دهد، 2 تالار نیز در این عمارت قرار دارد، که از بخش های مهم عمارت به لحاظ معماری به شمار می آیند، اما این بنا مهمتارین ویژگی اش بخش ها و گوشه های بسیار زیبایی است که با هنر معماری ایرانی ساخته شده اند که اصلی ترین بخش هویت بنا به شمار می آیند و گردشگران نیز امروزه شیفته این قسمت ها هستند، با ما در ادامه ی مسیر همراه باشید و بیشتر این بنای فاخر را بشناسید.

2safar

عمارت مفخم و عمارت آئینه شناسنامه ای شبیه به هم دارند و به طور کلی باید این دو بنا را یک اثر دانست، چرا که دارای قدمت، سازنده و هنرمندانی یکسان هستند و البته مانند هر اثر تاریخی و هنر دیگری باید به دنبال ریشه های هنری متفاوت آنها بود، تفاوت هایی که ریشه در نگاه، هویت و رویکر خالق آن آثار دارند، این عمارت در یک بستر زمانی و تاریخی شکل گرفته اند، و خالقی یکسان دارند، اما جدا از تفاوت های ساختار، شکلی و معماری، گردشگران با دو اثر بسیار فاخر و باشکوه در بجنورد رو به رو خواهند بود.

2safar