جاذبه های گردشگری جهان - برج باد ها آگورای رومی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - برج باد ها آگورای رومی آتن یونان - قسمت اول

2safar

هنگامی که در محوطه ی تاریخی آگورای رومی هستید، یک بنای سنگی هشت ضلعی را خواهید دید، که یکی از مهمترین جاذبه های این محوطه تاریخی به شمار می آید و یکی از نمونه های قدیمی و خاص خود در دنیا به شمار می آید و به همین خاطر بسیاری از گردشگران برای دیدن این بنای تاریخی به سراغ آگورای رومی می روند. برج باد ها، بنایی است آن را اولین ایستگاه آب و هواشناسی دنیا می نامند، با ما در این مسیر همراه باشید، تا مرجله به مرحله با این اثر تاریخی شگفت انگیز در شهر آتن آشنا شویم.

2safar

پس از ساخت آگورای رومی ، برج باد ها در کنار این میدان مهم ساخته می شود، برج باد ها بیشتر یک مجموعه ی علمی و کاربردی بوده تا یک عنصر زیبا و نمادین در میدان آگورای رومی، به همین خاطر، گردشگران در کنار این بنای مهم شهر آتن به اطلاعات بیشتری در خصوص هویت تاریخ و پیشرفت های آن دوره ی تاریخی می رسند و از همین جهت جذابیت بیشتری پیش روی آن ها قرار دارد. تا به حال از ابزار های سنجش زمان در دوره های مختلفی تاریخی چیزی شنیده اید، ساعت های آفتابی و آبی یکی از معروف ترین ابزار های تعیین زمان در دوران باستان بوده اند، که قدیمی ترین نمونه های این ساعت متعلق به دوران حکمرانی بابل، عیلامیان و ماد ها و آشوری ها در ایران و عراق، فراعنه ی مصر، فنیقیه و یونان است، که تعداد اندکی از آن ساعت را می توان امروزه مشاهده کرد و برج باد ها در میدان آگورای رومی آتن یکی از مکان هایی است، که گردشگران می توانند نمونه های تاریخی از این ابزار را مشاهده کنند، البته برج باد ها تنها دربردارنده ی ساعت آبی و آفتابی نیست و گردشگران با یک مجموعه ی کاملا حساب شده و دقیق برای محسابه ی آب و هوا رو به هستند که بر اساس مکانیسم های مشخص در آن دوره ی تاریخی اندازه ی و محسابه می شده است.

2safar

برح باد های آتن علاوه بر ساعت آبی و آفتابی برای محاسبه ی آب و هوا دارای باد نما هایی نیز بوده که بخشی از سازه ی آن محسوب می شد. این بنای تاریخی پلانی هشت ضلعی دارد. ارتفاع کلی بنا در حدود 15 متر است از سنگ های مرمر یکی از نواحی اطراف آتن ساخته شده است . در برخی از متون تاریخی از فردی به نام سیرهستس آندریکوس به عنوان سازنده ی و معمار این بنا در حدود 50 سال پیش از میلاد مسیح نام برده اند، اما در برخی از متون نیز سال ساخت این اثر به قرن دوم پیش از میلاد نسبت می دهند.

2safar

ساعت آفتابی بر اساس نحوه ی مشخص شدن ساعت از طریق نور آفتاب بیرون برج تعبیه شده است و در هر یک از ضلع های هشت گانه ی برج باد ها، یک ساعت آفتابی قرار داده شده که با افتادن سایه و اندازه و یمزان سایه ، ساعت دقیق روز تعیین می شد. با این حال این یکی از بخش های این بنای تاریخی است، که بخش های زا زندگی و تمدن آن برهه ی زمانی آتن را برای گردشگران نشان می دهد، اگر علاقه مند به دیدن بیشتر این بنای تاریخی هستید، با ما همراه بمانید.