جاذبه های گردشگری ایران - برج چهل دختران استان سمنان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - برج چهل دختران استان سمنان - قسمت اول

2safar

جاذبه های گردشگری شهر های مختلف جهان از جمله شهری قدیمی ایران، مانند حلقه های گمشده و دور افتاده از هم پراکنده اند، گاهی در نزدیکی یکدیگر تصویری از تاریخ یک کشور را تکمیل می کنند و گاهی این حلقه های جدا افتاده هرگز به زنجیری متصل تبدیل نمی شوند و به تنهایی دارای هویتی مشخص خواهند بود. اما برای گردشگرانی که در مسیر سفرهایشان با بنا ها، آثار و نشانه های تاریخی مختلف رو به رو می شوند بسیاری از این آثار نزدیک بهم و دارای یک داستان تاریخی باشند و این جذابیت سفر و دیدن جاذبه های تاریخی را بیشتر می کند، به همین خاطر سفر مانند سریالی ناتمام همیشه با شماست تا حلقه های بسیار متعدد و متنوع این زنجیر تاریخی را در کنار هم قرار دهید و از کنار هم دیدن آنها لذت سفرتان بیشتر و بیشتر شود.

2safar

از این رو، برای جذابیت سفرمان در شهر سمنان می خواهیم به یکی از آثار تاریخی و کهنی برویم که افسانه و روایت های محلی تنیده در تاریخ این بنا، ما را با داستانی تاریخی رو به رو می کنند، داستانی روایت گر بخش بسیار کوچکی از تاریخی است که بر این سرزمین رفته است. برج چهل دختران در شهر سمنان مقصد بعدی ما در 2safar است.

2safar

باستان شناسان و کاوشگران بر اساس تحقیقات و بررسی های صورت گرفته این اثر تاریخی را متعلق به دوران سلجوقیان می دانند، بنای نیمه مخروبه و خشتی، که به برج چهل دختران شهرت دارد، پیش از آنکه به روایت های محلی و افسانه مانند این بنا بپردازیم، ابتدا تصویری واقعی از بنای تاریخی ارائه می دهیم. بنای برج را به صورت سازه ای 8 ضلعی ساخته اند، سازه ای که هر کدام از اضلاع در قسمت بیرونی در حدود 4 و نیم متر است و این اندازه در قسمت داخلی ضلع ها نزدیم به 3 متر می رسد، همچنین ضخامت دیوار های اطراف برج هم که با گل و خشت ساخته شده اند، در حدود 50 تا 60 سانتیمتر می باشند. ارتفاع این برج هم به دلیل تخریب و ویرانی بخش هایی از این برج باید گفت در حدود 10 تا 12 متر است، که در قسمت های سالم و کمتر آسیب دیده ی برج ارتفاع در حدود 12 متر می باشد.

2safar

از سوی دیگر، بر اساس شواهد موجود در خصوص شکل و ساختار سازه، باید سقف این برج مخروطی شکل بوده باشد، هر چند در گذشته نچندان دور سقف مخروطی شکل اش پابر جا بوده و به صورت بخشی از هویت این بنای تاریخی از قسمت های مختلف شهر قابل مشاهده بوده است. این برح تاریخی و اثری دیدنی که به عنوان یکی از پر راز ترین جاذبه های تاریخی سمنان می توان آن را نام گذاری کرد، در خیابان حکیم الهی این شهر واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته شده است، خیابان حکیم الهی و برج چهل دختران در یکی از قدیمی ترین محله سمنان قرار دارند، محله ای داستان تاریخی و افسانه ای این بنای تاریخی را جذاب تر می کند، گردشگران برای دیدن این برج باید خود را به محله کوشمغان برسانند تا در کنار دیدن اثری تاریخی و جذاب ، شنونده ی داستان و روایت تاریخی این بنای قدیمی باشند. با ما در ادامه این سفر همراه باشید.