بزرگ ترین جاذبه های توریستی یونان

بزرگ ترین جاذبه های توریستی یونان

یونان سرزمینی باستانی و افسانه ای استو برای آن هایی که به تاریخ، باستان شناسی، اسطوره شناسی و فلسفه علاقه دارند یونان ایده آل ترین مقصد سفر در کل جهان محسوب می شود. اما حتی اگر در این گروه قرار ندارید، باز هم سفر به یونان انتظاراتتان را بر آورده خواهد کرد. سواحل جادویی، جزایر دلربا و مناظر طبیعی فوق العاده بخش دیگری از جاذبه هایکشور یونان هستند. در این مقاله بزرگ ترین جاذبه های یونان را به شما معرفی می کنیم. این تابستان را برای سفر به یونان از دست ندهید زیرا چنین سفری خاطره اش تا پایان عمر برایتان ماندگار خواهد بود.

1. آکروپولیس

بزرگ ترین جاذبه و بنای تاریخی آتن، پایتخت یونان آکروپولیس است که یکی از بزرگ ترین انگیزه های توریست ها در سفر به یونان نیز محسوب می شود.گوییبخشی از افسانه ها و اساطیر دوران گذشته در این مکان برای مردم عصر حاضر به یادگار مانده است.

دوستداران معماری باستان لذت بی حد و حصری از تماشای آکروپولیس خواهند برد. ستون ها و معابد این بنای عظیم جاذبه ای عجیب دارد. می توانید در این بنا قدم زده و جذاب ترین قسمت آن پارتنون را ببینید.

2safar

بیشتر بخش های این بنا سال ها پیش از میلاد مسیح ساخته شده است و در قرن های پس از آن تغییرات زیادی بسته به حال و هوای زمانه در بنا اعمال گردیده است. در عصر حاضر بازسازی کاملی بر روی آکروپولیس انجام گردیده است. با وجود تمام این تغییرات در گذر زمان، باز هم هنگام بازدید از این مکان تصور می کنید به کاخ اساطیر و خدایان افسانه ای یونان قدم گذاشته اید و در واقع جو و فضایی که بر آکروپولیس حاکم است بسیار عجیب و خیال انگیز است.

2safar

2. کوه المپوس

المپوس مرتفع ترین کوه کشور یونان است و به خاطر سابقه ی تاریخی و افسانه ای اش یکی از مشهور ترین کوه های جهان نیز می باشد. اگر یکی از طرفداران اساطیر یونان هستید بازدید از این کوه می تواند جذابیت فوق العاده ای برایتان داشته باشد.

2safar

بر طبق تاریخ اساطیر یونان، این کوه اقامتگاه زئوس، خدای خدایان یونان بوده است. همچنین سایر خدایان نیز هر یک خانه ای بر فراز قله ی از این کوه داشته اند. هرا، الهه ی مادر که از آرکی تایپ های مشهور روانشناسی و شخصیت شناسی است یکی از الهه های قدرتمندی است که در این کوهستان خانه داشته است. آفرودیت، آرتمیس، آپولو و هفت الهه ی مشور دیگر نیز بر این کوهستان حکفرمایی می کرده اند. همان طور که از کوه المپوس صعود می کنید، در دنیای افسانه ها پیش می روید و از جهان واقعیت پیرامون خود فاصله می گیرید. چنین تجربه ای بسیار جذاب و لذت بخش است.

برای صعود از این کوه لازم است به لیتوچورو سفر کنید و از آن جا تا هر حدی که مایل هستید و توانایی بدنی تان اجازه می دهد از کوه بالا بروید. اگر اهل کوهنوردی نیستید باز هم حضور در این کوهستان بدون پیشروی در ارتفاع می تواند هیجان انگیز و الهام بخش باشد.

2safar

3. دریاچه ی پلاستیرا

یونان جاذبه های طبیعی فراوانی دارد و زیبایی بی همتای آن بر کسی پوشیده نیست اما این دریاچه در میان این همه زیبایی جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. دلیل آن مصنوعی بودن دریاچه است که البته این نکته چیزی از ابهت وشکوهش نمی کاهد. دریاچه با درختان بلوط احاطه شده است و امکان تفریحات فراوانی مانند قایق رانی، رفتینگ و اسب سواریرا به توریست های مشتاق عرضه می دارد.

دریاچه پلاستیرا در ناحیه ی لاردیتسای یونان و نزدیکی متئورا قرار دارد و گنجاندن برنامه ی بازدید از آن یک روز بسیار مفرح و دل انگیز را برای شما رقم خواهد زد.

2safar

4. جزیره ی سانتورینی

سانتورینی که جزیره ی تیرا نیز نامیده می شود، یکی از محبوب ترین نقاط دنیا برای سپری کردن ماه عسل است زیرا در زیبایی و رمانتیکی در جهان بی همتا می باشد.

وقتی سانتورینی را از نزدیک ببینید تصور می کنید یک عکس یا کارت پستال خیال انگیزجان گرفته و در مقابل شما قرار دارد. خانه های سنتی سفید و آبی رنگ در کنار دریای اژه در زیر نور خورشید می درخشند و و دریای عمیق آبی بسیار آرامش بخش و نشاط آفرین است.

توریست ها در این جزیره قدم می زنند و معماری زیبای ساختمان ها، چشم انداز بدیع دریا و دهانه ی آتش فشانی که در این جزیره قرار دارد را تماشا می کنند و غرق لذت می شوند. در واقع سانتورینی چند هزار سال قبل شاهد یک فوران آتش فشانی بوده است و ساختمان های کنونی این جزیره بر روی این گدازه های آتش فشانی بنا گردیده اند. سانتورینی مکانی است که با یک بار بازدید از آن تا ابد عاشقش می شوید و دوست دارید تمام تابستان های خود را در این جزیره سپری کنید.

2safar

5. معبد دلفی

دلفی یکی از میراث جهانی ثبت شده در یونسکو و از بزرگ ترین جاذبه ی توریستی کشور یونان است. این مکان در دره ی فوکیس و کنار کوه پارناسوس قرار دارد و در گذشته یک عبادت گاه مقدس برای زائرین بوده است. در واقع مردم یونان باستان معتقد بودند دلفی مرکز زمین است و از این رو این مکان از جایگاه و تقدس والایی برخوردار بود. همچنین مردم یه این مکان می آمدند تا احترام خود را به آپولو ابراز کنند. آپولو الهه ی درمان، موسیقی، روشنایی و پیشگویی بزرگ بوده است. امروزه در این مکان شما می توانید معابد، یک استادیوم باشکوه، تئاتر و خرابه های بازمانده از بناهای قدیمی را مشاهده کنید.

دلفی در 180 کیلومتری آتن قرار گرفته است و بازدید از این مکان تاریخی باشکوه به توریست هایی که به یونان سفر می کنند توصیه می شود. در شهر فعلی دلفی هتل ها ورستوران ها و مغازه های رنگارنگی برای اقامت و بازدید وجود دارند و می توانید چند روز از سفر خود به یونان را در این شهر سپری سازید.

2safar

6. گلوگاه ساماریا

بزرگ ترین جزیره ی یونان، کِرت، سابقه ی تاریخی مفصلی دارد و از جاذبه های کشور یونان، به خصوص برای دوستدارن طبیعت به شمار می رود. پارک گلوگاه ساماریادر این جزیره واقع شده است. این گلوگاه 16 کیلومتر طول دارد اما عرض برخی قسمت ها به سختی به چهار متر می رسد.

اردوهای یک روزه ی زیادی برای گشت و گذار در این گلوگاه وجود دارند. گردش کامل در این گلوگاه و عبور از آن هفت ساعت زمان می برد که برای یک روز طبیعت گردی و ورزش انتخابی عالی است.

2safar

7. موزه ی آکروپولیس

موزه ی آکروپولیس در سال 2009 افتتاح شد و از موزه های مدرن و جاذبه های امروزی کشور یونان به شمار می رود. موزه ساختمانی شیک و شیشه ای دارد و جایگاه برخی از مهم ترین آثار هنری کشور یونان است.

چندیناثر مهم و جاودانه در این موزه نگهداری می شوند، از جمله مجسمه ی موسکوفوروس که تندیس مردی با گوساله ای بر دوش است و همچنین بخشی از سنگ های مرمر آمفی تئاتر پارتنون نیز در این موزه در معرض گرفته اند.

کافی شاپ این موزه نیز معروف است و بالکنی با چشم اندازی نفسگیر از پارتنون دارد. توریست ها مایل هستند روی این بالکن بنشینند و از این منظره ی فراموش نشدنی لذت ببرند.

2safar

8. آمفیتئاتر اپیداروس

در شهر اپیداروس در منطقه ی آرگولیسآمفی تئاتر اپیداروس قرار دارد که از نقاط توریستی مشهور کشور یونان محسوب می شود.این آمفی تئاتر از سرامیک ساخته شده است.

در کنار این آمفی تئاترحرم اَسقَلِبیوس قرار گرفته استکه خدای پزشکی و درمان در یونان باستان بوده استوتوریست ها با سفر به این منطقه از هر دو مکان مهم بازدید می کنند.

تاریخچه ی آمفی تئاتر به قرن چهارم باز می گردد. می توانید روی پله های سنگی بنشینید و نمایش های دوران عهد عتیق را در عالم خیال مجسم کنید.

2safar

9. صومعه های متئورا

صومعه های متئورا بر فراز کوهی برج مانند قرار گرفته اند. راهبان این صومعه هاکه پیرو مذهب ارتودوکس شرقی بوده اند، پس از حمله ی ارتش ترکیه به این نقطه گریخته و در این صومعه ها ساکن شده اند.در گذشته بیست صومعه در متئورا وجود داشته که امروزه ششصومعه باقی مانده است و متئورا یکی از جذاب ترین مناطق مذهبی یونان به شمار می رود.

در متئورا سنگ های باستانی و ستون های یکپارچه ی قدیمی فراوانی وجود دارند و این منطقه جزء میراث جهانی ثبت شده ی یونسکو است. وجود این صخره ها و ستون ها یکی از زیباترین و دل انگیز ترین دیدنی های قاره ی اروپا را رقم زده است.

2safar

10. غار ملیسانی

این غار که در نزدیکی در دهکده یکاراوومیلو قرار دارد، به خاطر زیبایی بی همتایش توریست های فروانی را به خود جذب می کند. غار ملیسانی حدود چهار کیلومتر طول دارد و توسط جریان آبی که صخره ها را در طول قرن ها ساییده ایجاد شده است. غار نام خود را از الهه ی یونان باستان، ملیسانی گرفته است.

در داخل غار دریاچه ی مشهور ملیسانی قرار دارد که دریاچه ای زیر زمینی است و سال 1951 کشف گردیده است. شما می توانید سوار بر قایق از تنگه ی ورودی غار عبور کرده و به تماشایاین دریاچه ی سحر آمیز بروید.

2safar

11. معبد هفاستوس

معبد هفاستوس در منطقه ی تیسیو در نزدیکی آتن قرار گرفته است و مانند سایر معابد یونان برای پرستش خدایان و الهه های باستان بنا شده است. در واقع این معبد وقف هفاستوس خدای آتش و آتنا الهه ی سفالگری و صنایع دستی باستان گردیده است.

تاریخچه ی معبد به 450 سال پیش از میلاد بر می گردد و بر فراز تپه ی آگوریو کورونوس بنا شده است. معمار معبد هفاستوسهمان معمار آمفی تئاتر پارتنون است و این بنا نیز مانند پارتنون در تقارن و زیبایی بی همتاست و ستون های سفید مرمرین آن شهرت جهانی دارد. همچنین در این معبد کتیبه ها و مجسمه هایی وجود دارند که به لحاظ تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

2safar

12. کانال کورینث

کانال کورینث یکی از شاهکارهای مهندسی در کشور یونان است. ساخت آن توسط نِرو، امپراطور رم باستان، آغاز شده و قرن های متمادی به طول انجامیده و سرانجام در دوران استعمار فرانسه در انتهای قرن نوزدهم به پایان رسیده است. در اطراف کانال دیواره های سنگی وجود دارد که در امتداد 6 کیلومتر کشیده شده اند و ارتفاع آن ها به 90 متر می رسد.

کانال هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به تماشای آن بروید، می توانید کشتی هایی که از این کانال می گذرند را تماشا کنید. یکی از جاذبه های کانال رش از ارتفاع یا بانجی جامپینگ زولو است که البته برای کسانی که از ارتفاع می ترسند مناسب نیست، اما با این تجربه ی خاص می توان از زیبایی کانال نهایت لذت و استفاده را برد.

2safar

13. موزه ی باستان شناسی تسالونیکی

اگر گذارتان به شهر تسالونیکی (در استان مقدونیه) افتاد، بازدید از موزه ی باستان شناسی این شهر را که به وزارت فرهنگ تعلق دارد فراموش نکنید.

ساختمان این موزه در سال 1962 بنا شده است و از گنجینه های مدرن کشور یونان و نمونه های فاخر هنر معماری این کشور محسوب می شود. در این موزه می توانید آثار هنری مقدونیه را تماشا کنید. مقدونیه از تمدن های باستانی یونان به شمار می آید (نام این استان را با کشور مقدونیه اشتباه نگیرید). موزه به هفت قسمت مجزا تقسیم شده است که می توانید داستان و تاریخچه ی این بخش از یونان را در قسمت های مختلف موزه نظاره گر باشید.

2safar

14. کوه آتوس

کوه آتوس در شبه جزیره ای در شمال کشور یونان واقع شده است و به لحاظ تاریخی و مذهبی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

در دامنه ی این کوه بیش از بیست صومعه بناوجود دارد و به همین خاطر کوه آتوساز مقدس ترین نقاط دین ارتودوکس شرقی به شمار می رود. یکی از نکات جالب در مورد این صومعه ها این است که آن ها همچنان به طور کامل به فعالیت مشغول هستند و در نتیجه از قدیمی ترین مراکز مسیحی جهان بر شمرده می شوند. بر اساس قوانین قدیمی که همچنان بر این منطقه حاکم است، فقط بازدید کنندگان مرد اجازه ی ورود به حریم صومعه ها را دارند.

2safar

15. کاخ مالیا

قدمت این کاخ به 1900 سال پیش از میلاد بر می گردد و از آن زمان تا کنون بارها و بارها به علت حوادث طبیعی چون زلزله تخریب و بازسازی شده است.در این کاخ نماشگاه ها و گالری های مختلفی وجود دارند که در آن ها تاریخچه ی بنا و تغییراتی که در طول سالیان در این بنا صورت گرفته است به نمایش گذاشته شده است.

در این قصر می توانید برخی آثار ارزشمند همچون سنگ کرنوس را مشاهده کنید که همان طور که در عکس می بینید صفحه ای عظیم با 24 سوراخ بر روی آن است.

2safar

16. کورنیث باستانی

کورنیث بقایای شهری تاریخی است و امروزه در دهکده ای قرار دارد که درآن نووکهنه در هم آمیخته اند و تضاد جذابی میان ساختمان های مدرن و آثار تاریخی به سبک معماری دوران رم و یونان باستان وجود دارد. از آثار باستانی مهم کورنیث معبد آپولو و یک آمفی تئاتر تاریخی است. همچنین موزه مشهوری در این مکان وجود دارد که می توانید با بازدید از آن در دل تاریخ قدم بزنید و اطلاعات خود را افزایش دهید.

2safar

17. ساحل بالوس

ساحل افسانه ای بالوس در شبه جزیره ی گرامووسا در جزیره ی کِرت قرار دارد و یکی از بهترین نقاط یونان برای استراحت و لذت بردن از موج سواری است. این ساحل از تالاب های خوش منظره ای تشکیل شده است که از دریای لاجوردی جدا شده اند و به قدری شفاف هستند که می توان دنیای شگفت انگیز زیر آب، ماهی ها و حلزون ها را تماشا کرد. در این ساحل می توانید تختی سایبان دار اجاره کرده و روزهای خود را در کنار دریا به حمام آفتاب و شنا بگذرانید و از تعطیلاتی آفتابی و بسیار شاد بهره مند شوید.

2safar

18. موزه ی زیتون و روغن زیتون یونان

این موزه که در منطقه ی اتونوس آمالیاس در شهر پاتراس واقع شده است امکان تماشای مراحل تولید روغن زیتون معروف یونان را برای بازدید کنندگان مهیا می سازد. در واقع توریست های یونان که معمولاً بیشتر زمان خود را صرف بازدید از نقاط تاریخی و آثار باستانی می کنند، ترجیح می دهند برای تغییر حال و هوایشان به این موزه ی متفاوت بروند.

زیتون نقش مهمی در اقتصاد یونان دارد و یکی از صنایع مهم صادراتی این کشور به شمار می رود. شما در این موزه می توانید ازکابرد های زیتون در صنایع مختلف مثل سوخت ماشین ها و یا عطر مطلع شوید و همچنین دستگاه های بسیار قدیمی تولید روغن زیتون که امروزه همچنان کاربرد دارند را مشاهده کنید.

2safar

19. گذرگاه کورفو

گذرگاه معروف کورفو در جزیره ای به همین نام قرار دارد ومکانی عالی برای قدم زدن و کشف طبیعت است. این گذرگاه 220کیلومتر طول دارد و حدود هشت تا ده روز طول می کشد تا بتوانید با پای پیاده آن را طی کنید و از مناظر بی همتای آن لذت ببرید. با این وجود نیازی به عبور کامل از این گذرگاه نیست و با قدم زدن در بخشی از آن نیز قادر خواهید بود تالاب های فیروزه ای و کوهستان دل انگیز را مشاهده کرده و از طبیعت زیبای چشم نواز این جزیره برخوردار شوید.

2safar

20. منطقه ی باستان شناسی موکنای

موکنای یکی از سایت های میراث فرهنگی یونسکو است و به خاطر حماسه ی ایلیاد و اودیسه ی هومر مشهور شده است.هومر مدعی است که موکنای توسط پرسئوس، پسر زئوس و دانای بنا گردیده است و خانه ی سلطنتی پادشاه آترئوس به شمار می رفته است. داستان واقعی هر چه باشد، ما می دانیم موکایدر قرن ششم پیش از میلاد بنا شده است. برخی از مهم ترین آثار باستانی موکنای دروازه ی شیر قدرتمند و قبرستان سلطنتی است. به علاوه در این سایت کاخ آگامِمنون و دادگاه عالی و همچنین خانه های کوچکی وجود دارد که در آن ها آثار هنری و عطیق به معرض نمایش قرار داده شده اند.

2safar

21. ساحل پسارو

ساحل پسارو در میکونوس مشهور ترین ساحل یونان به شمار می رود و به خاطر آفتاب درخشان و مطبوعش برای حمام آفتاب از محبوبیت فوق العاده ای برخوردار است. این ساحل فضایی شاد و شلوغ دارد و پاتوقی برای خوش گذرانی و تفریحات ساحلی است. بارها، رستوران ها و کلوپ ها حال و هوایی پر شور به ساحل می بخشند و شبانه روز موسیقی و رقص در جریان است.

ساحل پسارو از سواحل گران قیمت یونان محسوب است، با این وجود اگر می خواهید در ساحل بنشینید و قایق های تفریحی لوکس را تماشا کنید و شاهد تفریحات ساحلی پر تجمل باشید، در این ساحل به مقصودتان خواهید رسید.

2safar

22. موزه ی هنرهای معاصر

یونان به خاطر آثار تاریخی و سایت های باستانی اش شهرت دارد اما به این معنا نیست که این کشور در زمان گذشته فریز شده است. با بازدید از موزه ی هنرهای معاصر در هورا می توانید به حال و هوای امروز یونان نزدیک تر شوید.

در این موزه گالری ها و ویترین هایی وجود دارد که آثار هنرمندان معاصر یونانی مانند نقاشان، مجسمه سازان و عکاسان به نمایش گذاشته شده اند.

2safar

23. سایت باستانی فاستوس

فاستسوس باقیمانده های یک شهر سلطنتی باستانی است که در فاصله ی 60 کیلومتری شهر ایرالکیو قرار گرفته است. این سایت باستانی چشم انداز باشکوهی از مزارع و زمین های مسارا و کوهستان پسی لوریتیس دارد. آثار تاریخی این مکان همه تخریب شده اند و فقط بازمانده های آثار باقی مانده است. شاید همین موضوع ماهیت غیر دنیوی و اثیری خاصی به این مکان می بخشد و با قدم زدن در آن این احساس در شما پدید می آید که در زمان سفر کرده اید و به قرن ها قبل بازگشته اید.

2safar