بهترین مکان های دیدنی شهر مسکو

جاذبه های گردشگری شهر های میزبان جام جهانی

شهر مسکو

بهترین مکان های دیدنی شهر

گردشگران و شهروندان روسیه برای داشتن دیدی بهتر نسبت به کاخ کرملین، بی گمان از پل بولشویی کامنی گذر خواهند کرد.

2safar

این پل یکی از مکان دیدنی در شهر مسکو به شمار می رود، که در اواسط قرون وسطی مورد استفاده ساکنین مناطق اطراف، مغازه ها و ادارات این شهر قرار می گرفت. پل بولشویی کامنی مسکو توسط معماران برجسته ای : ولادیمیر شوکو(Vladimir Shchuko)، ولادیمیر گلفریچ(Vladimir Gelfreich) و میشل مینکونوس (Mikhail Minkus) ساخته شد. این پل در خیابان بوروویتسکایای شهر مسکو قرار گرفته است.

کلیسای جامع سنت باسیل(کلیسای جامع پوکرووسکی)

2safar

کلیسای جامع سنت باسیل بنایی باشکوه در میدان سرخ شهر مسکو است که مقصد بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان این شهر به شمار می رود. این بنای تاریخی چنان برجسته و خاص است که به راحتی قابل تشخیص می باشد. نام این بنا از نام باسیلی مقدس گرفته شده و نام دیگر این بنای تاریخی و بسیار با شکوه کلیسای جامع پوکرووسکی است. سنت باسیل یک کلیسا نیست بلکه این بنای مقدس و تاریخی از 9 کلیسا با 11 گنید باشکوه تشکیل شده است. این کلیسا به دستور ایوان مخوف به پاس پیروزی و تسخیر تاتار کازان ساخته شد.

2safar

بر اساس گفته بسیاری از مورخان، گنبد های رنگین و رنگارنگ اش نیز در سال 1561 توسط دو معمار به نام های بارما و پوستنیک یاکلوویف طراحی و ساخته شده است. برخی دیگر نیز این فرضیه را مطرح می کنند که بارما نام مستعار یاکلوویف است و معماری این بنا و گنبد های باشکوه ساخته و پرداخته ی یک معمار می باشند. از سوی دیگر، برخی نیز معتقدند که مجموعه ی کلیسای سنت باسیل توسط یک معمار گمنام ایتالیایی طراحی و ساخته شده است. در این میان بسیاری از مردم بر این باور هستند که ، معمار و یا معماران این بنای مقدس و تاریخی توسط ایوان مخوف کور شده اند تا هرگز بار دیگر نتوانند آثری به زیبایی کلیسای جامع سنت باسیل خلق کنند هرچند این مدعا و تا حدودی افسانه در عوام ، نزد مورخان دارای اعتبار نیست و تنها به صورت افسانه ایی از دوران ایوان مخوف نقل قول می شود.

2safar

اما آنچه که مشخص است و مورخان نیز به آن اشاره دارند، ساخت این بنا به یاد بود پیروزی بر کازان بوده است. در اویل قرن بیستم این کلیسا به موزه ایی تبدیل شد و در دوران شوروی مورد بی مهری و عدم توجه قرار گرفت، این بنای تاریخی با معماری منحصر به فردش یکی از جاذبه های مسکو حتی روسیه به شمار می رود و بی گمان یکی از اصلی ترین نماد های کشور روسیه محسوب می شود. این کلیسا در کنار کاخ کرملین و میدان سرخ قرار دارد و مجسمه های برنزی مقابل کلیسای سنت باسیل ابتدا در میدان سرخ قرار داشتند که در دوران شوری به مقابل کلیسا منتقل شدند. در حال حاضر کلیسای سنت باسیل گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جلب می کند. شما می توانید از طریق خیابان پلوشچاد رِوولیوتسی (PloshchadRevolyutsii)، اوکوتنی ریاد(OkhotnyRyad) به میدان سرخ رسیده و کلیسای سنت باسیل را مشاهده کنید.

فروشگاه گوم GUM

2safar

فروشگاه گوم GUM از مخفف اسم فروشگاه بزرگ دولتیGosudarstvennyiuniversalnyimagazine گرفته شده و یکی از مراکز اصلی بازدید گردشگران در شهر روسیه است.GUMبه عنوان برترین فروشگاه شهر مسکو در نزدیکی میدان سرخ واقع شده و در منطقه ایی قرار دارد که پیش از دستور کاترین دوم برای ایجاد بازاری مسقف با معماری کلاسیک در قرن 18، یک بازار فضای باز در قرون وسطی و ادوار بعدی آن بود.

2safar

در ابتدا پروژه ی کاترین دوم به طراح و خالق کاخ پاولووسک و موسسه اسمولنی سنت پترزبورگ، گیاکومو کوارنقی (Giacomo Quarenghi) داده شد که ساختمان آن هرگز بر اساس طرح وی ساخته نشد. پس از آتش سوزی 1812 شهر مسکو، ساخت و طراحی این پروژه به جوزف بووِه (Joseph Bové) سپرده شد، وی سالن تئاتر بولشوی، میدان مانژ (Manege) و طاق نصرت این شهر را نیز طراحی کرده بود اما ساختار طراحی شده ی ساختمان وی چندان قوامی نداشت و از بین رفت.

2safar

ساختمان کنونی GUM توسط یکی از معماران برجسته آن روزگار به نام الکساندر پومِرانتسف، در سال 1893 ساخته شد. اثر پومرانتسف بر گرفته از آثار کلاسیک مراکز خرید در اروپای قرن نوزدم بود که با رنگ و لعابی روسی بنا شده بود. پومرانتسف سقف شیشه ایی و شگفت انگیز این اثر تاریخی و با شکوه را به ولادیمیر شوخوف سپرد، این مهندس نابغه بسیاری از طاق ها و ساختار های هیپرلوئولیدی چون برج معروف شوخوف در شابولووسکایا بود. این مهندس نابغه سقفی شیشه ایی به وزن 800 تن را ساخت که به نظر بسیار کم وزن و سبک می آید.

2safar

طبقه زیر زمینی فروشگاه، که متشکل از سرویس های بهداشتی و دستشویی های این مجموعه بود در سال 2012 پس از بازسازی و مرمت بار دیگر مورد استفاده قرار گرفت. این طبقه زیرین به لحاظ زیبایی و شیک بودن، بیشتر شبیه اتاق نجیب زادگان بود، پس از انقلاب 1917 روسیه، بولشویک ها طبقه زیرین مجموعه را شاید برای مجلل بودن و زیبایی بسیارش بستند. بر اساس ادعای بولشویک ها، مجموعه تجاری GUM اولین فروشگاه خرده فروشی تاریخ شوروی بود، که شکایت ها و طرح های اولیه در این جا مطرح می شده اما برای اثبات این مدعا هرگز شواهد و اسناد تاریخی یافت نشد.

2safar

فروشگاه گوم تنها یک مجموعه تجاری و خرید بریتان نخواهد بود و شما می توانید در این مجموعه زمان خود را به خوبی سپری کنید، این مجموعه چندین کافه و سینما را در طبقه سوم خود جای داده و شما می توانید بستنی های بسیار خوشمزه ایی را در این محل امتحان کنید و بستنی های متفاوت و بسیار متنوعی را خواهید یافت.

2safar

از تاریخ 3 ژوئیه 1954 فروش بستی برای اولین بار در این فروشگاه آغاز شد، در طبقه ی زیرین این فروشگاه یک کارگاه ویژه ی ساخت بستنی شروع به کار کرد و هنوز نیز مشغول فعالیت است. بی گمان در GUM شما با کیوسک و و محل فروش این بستنی ها روبه رو خواهید شد و بستنی هایی در انواع طعم ها، رنگ ها و مزه ها خواهید دید.

سالن تئاتر بولشوی

2safar

سالن تئاتر بولشوی مسکو در سال 1776 و با درخواست شاهزاده پیوتر اروسوف (Prince PyotrUrusov) و به دستور کاترین دوم(کاترین کبیرتزارین) و با نام تئاتر پتروسکی اروسوف (نام محل قرار گرفتن این سالن تئاتر) نامگذاری شد اما پیش از بازگشایی دچار حریق شد و با تلاش های یک انگلیسی به نام مایکل مدوکس روند ساخت آن آن از سر گرفته شد. سالن تئاتر بولشوی که به منظور اجرای اپرا ساخته شده بود، با نام بولشوی که در زبان روسی به معنای بزرگ است، دوباره احیا شده اما پس از بیست و پنج سال در سال 1805 بار دیگر در آتش سوخت و پس از جنگ 1812 با ناپلئون بناپارت مورد بازسازی قرار گرفت.

2safar

با این حال ساختمان جدید سالن تئاتر در سال 1825 توسط جوزف بووِه طراحی و ساخته شد اما باز هم در سال 1853 دچار آتش سوزی شد. در سال 1856 این سالن تئاتر به دستور تزار روسیه الکساندر دوم و توسط معماری بنام آلبرت کاوس(Albert Kavos) مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. آخرین بازسازی و مرمت این بنای تاریخی و باشکوه در سال 2005 صورت گرفت که تا سال 2011 به طول انجامید.

2safar

این سالن به عنوان یکی از مراکز اصلی باله و اپرای جهان، یکی از نماد های این هنر ها به شمار می رود و بسیاری از مردم نیز خود را شیفته باله و اپرا نشان می دهند تا بتوانند نظاره گر، زیبایی های پر شکوه این سالن باشند و لوسترها، تزئینات طلایی و دکوراسیون پر جذبه اش را ببینند. با وجود وضعیت و موقعیت تاریخی این سالن، مسولان این مجموعه هیچ تمایلی برای تبدیل آن به موزه هنر های کلاسیک ندارند و بولشوی همچنان میزبان بسیاری از هنرمندان جهان در برپایی نمایشنامه ها از نقاط مختلف جهان می باشد و تماشاچیان بسیاری را نیز به سوی خود جلب می کند.

2safar

در بازگشایی دوباره این سالن باشکوه، اپرایی از میخائیل گلینا (پدر موسیقی کلاسیک روسی) توسط دیمتری چرنیاکوف به اجرا در آمد و مدیران این سالن با این اقدام شروع نسل جدیدی از اپرا را در این سالن به نمایش گذاشتند و شروع راهی جدید در این سالن زیبا را نوید دادند. هر چند در این مسیر با مخالفت های شدیدی از سوی هواداران و علاقه مندان اپرای سنتی روسی مواجه شدند، اما سالن بولشوی به دنبال ایجاد نو آوری و جریان جدیدی در اپرا است هرچند می باید با مولفه های سنتی اپرا نیز سازگاری داشته باشد.

2safar

از این رو، اجرای اثر قابل توجه و پست مدرنی چون کودکان روسنتال(Rosenthal's Children)که توسط لئونید دسیاتیکوف (Leonid Desyatnikov) و ولادیمیر سوروخین (Vladimir Sorokin) در سالن بولشوی با انتقادات شدیدی از سوی محافظه کاران مواجه شد و نوک پیکان این انتقادات نیز به سوی مدیران این سالن بود. با این حال، سالن بولشوی همواره در هنر اپرا رویکردی جریان ساز داشته و نگاه بسیاری از هنرمندان این رشته به سوی مسکو خواهد بود. این سالن با شکوه در تایخ خود محل اجرای آهنگ های بسیاری از آهنگسازان نام آور روسی چون، چایکوفسکی، شوستاکوویچ، ریمسکی کورساکف، راخمانینوف و موسوروسگی بوده است.

خیابان نیکولاسکایا

2safar

یکی از مکان های پر رفت و آمد گردشگران شهر مسکو بی گمان، خیابان نیکولاسکایاست. خیابانی که در قرن سیزدهم به شهر کوچک ولادیمیر منتهی می شد، و هویت کنونی این خیابان تاریخی از قرن چهاردهم آغاز می شود. خیابان نیکولاسکایا یکی از قدیمی ترین خیابان های شهر مسکو و یکی از نماد های بارز فرهنگی این شهر است. مغازه ها، هتل ها و خانه ها و آپارتمان های قرن نوزدهم دو طرف خیابان با ساختمان صومعه ی متعلق به قرن هفدهم نمای بسیار زیبا و جذابی را در این خیابان خلق کرده اند.

2safar

اولین دانشگاه روسی ـ اسلاوـ یونانی و لاتین نیز در قرن هفدهم میلادی با تلاش های نویسنده روس، سیمون پولوتسکی در این خیابان تاسیس شد. در این آکادمی افرادی چون میخائیل لومونوسوف ( بنیانگذار دانشگاه ایالتی مسکو و اولین دانشمند علوم طبیعی روسیه) و واسیلی تردیاکوفسکی (شاعر و نویسنده روس)تحصیل کرده اند. خانه شماره 15 این خیابان هم محل تولد اولین کتاب چاپی روسیه آپوستولوس (Apostolos) بود که در سال 1553 یک چاپخانه کوچک را در خود جای میداد. پیش از حمله ناپلئون به مسکو در سال 1812 نیز یک کتاب فروشی در خیابان نیکولاسکایا وجود داشت.

2safar

برج مخابراتی اوستانکینو

2safar

یکی دیگر از مکان مورد توجه گردشگران که از جاذبه های مهم گردشگری شهر مسکو به شمار میرود، بلندترین سازه ی اروپا با ارتفاعی نزدیک 540 متر است که در مسکو قرار دارد، این سازه که به برج مخابراتی اوستانکینو شهرت دارد در سال 1967 میلادی در دوران شوروی سابق ساخته شد، که در آن زمان بلندترین سازه ی جهان لقب گرفت. در حال حاضر برج مخابراتی اوستانکینو در جایگاه 12 ام بلند ترین سازه ی جهان قرار دارد. طراح این سازه مهندسی بنام نیکولای نیکیتین بود که دارای تخصص بتن و سازه های فلزی بود، وی مدعی بود که راه حل فنی خاصی را برای عدم تغییر شکل این سازه طراحی کرده است.

2safar

ساخت این بنای مرتفع در سال 1960 آغاز شد و طرح نهایی آن که به عنوان برج های مخابراتی و تلویزیونی در سال 1963 به تایید رسید. با آخرین تغییرات صورت گرفته در این سازه ارتفاع آن از 505 متر به 540 متر افزایش پیدا کرد. در نسخه نهایی این سازه لوازم و امکانات مورد نیاز برای سرویس های فنی و استودیوهای بخش زنده نیز بر بالای آن تعبیه شد و در قسمت فوقانی این برج بلند هم پنجره های تزئینی با شمایلی مخروطی اضافه شد و شکل کلی برج به یک موشک نزدیک تر شد.

2safar

علاوه بر این مشخصات فنی و مشاهده یکی بلند ترین سازه های بشر، در ارتفاع 328-334 متری این برج رستورانی تحت عنوان آسمان هفتم وجود دارد که بدون شک یکی از مقصد های تور های مسافرتی روسیه و مسکو خواهد بود همچنین در این برج و در کنار این رستوران مغازه های فروش سوغاتی های روسی نیز وجود دارند که این فضا را برای گردشگران جذاب تر کرده است و می تواند در کنار مسابقات فوتبال در مسکو یکی از مکانهای پر جاذبه برای مسافرین روسیه باشد.

وروبیوف گوری یا اسپارو هیلز

2safar

همواره یکی از جاذبه های دیدنی شهر های میزبان گردشگران به ویژه گردشگران ورزشی، مکان های طبیعی با مناظر زیبا و چشم نواز است. از این رو، اسپارو هیلز (تپه گنجشک ها) یا وروبیوف گوری یکی از همین مکان هاست، که گردشگران، شهروندان روسی و مردم شهر مسکو را به سوی خود می کشاند. اسپارو هیلز، پارکی زیبا با منظره ایی فوق العاده در شهر مسکو است که در موقعیتی شیب دار در کناره های رود مسکووا قرار دارد.

2safar

شلوغی و ازدحام جمعیتی در این پارک چیز عجیبی نیست و بسیاری از مردم و گردشگران اوقات خود را در این پارک می گذرانند. در این پارک امکان اسکی نیز وجود دارد. این پارک تاریخی شاهد حلق آویز شدن ولادیمیر مایاکوفسکی یک از روزنامه نگاران فعال روسی بوده و پیش از آن نیز علاوه بر مشاهده شکوه و جبروت خاندان تزار و حکومت آنان بر مسکو شاهد تجمع مخالفین آن حکومت نیز بود. الکساندر هرزن و نیکولای اوگراو در این مکان پیمان مبارزه با تزاریسم را با هم بستند.

2safar

در این پارک زیبا رهگذران و گردشگران با مسیر های زیبا، دسته های سنجاب، مناظر با شکوه و طبیعت شگفت انگیز آن رو به رو خواهند بود. بسیاری از مردم محلی به عنوان بخشی از عادات روزمره ی خود در این پارک قدم می زنند و مکان دنج و آرامش بخش این پارک امکان فرار از موقعیت های شلوغ شهری را برای شما فراهم می کند. در این پارک صومعه و کلیسایی وجود دارد که از حمله ناپلئون و تخریب های دوران شوروی نیز در امان مانده است. در امتداد رود مسکووا نیز مسیر های ورزشی برای دویدن، دوچرخه سواری و دیگر فعالیت های ورزشی وجود دارد.

2safar

این پارک معروف چشم انداز بسیار زیبا و وسیعی از شهر مسکو را در برابر خود دارد و بسیاری از جوانان و دانشجویان دانشگاه دولتی مسکو نیز در این پارک با رقص ها و آواز ها، نظر مردم محلی و گردشگران را به خود جلب می کنند.

پارک گورکی

2safar

پارک گورکی به نوعی پارک اصلی شهر مسکو به شمار می رود و دارای تاریخی پر فراز و نشیب است. تقریباً صد سال است که این پارک، محل مورد علاقه ی اهالی مسکو به شمار می رود و خاطرات بسیاری را برای آنان تداعی می کند. البته این مکان تا پیش از احداث پارک از سال 1900 تا 1921 محل دفع و تخلیه زباله های شهر بود و چهره ایی کاملا متفاوت نسبت به امروز خود داشت. در سال 1921 به دستور لنین و بدلیل نزدیکی این محل به باغ نسکوچنی و به مناسبت اولین نمایشگاه ملی کشاورزی تغییر کاربری داده و مراحل احداث پارک آغاز شد.

2safar

پارک گورکی، به عنوان محل تفریح و اوقات فراغت اهالی محله های نزدیک آن بسیار مورد توجه قرار گرفت، در اواسط دهه ی 1980 دوچرخه سواری نیز در این پارک امری عادی شد اما هرچه گذشت تفریحات پارک گورکی بیشتر شد و به بخشی از مکان های تفریحی و خانوادگی شهر مسکو بدل شد. برپایی جشنواره ها، وجود سینمای تابستانی، امکان دوچرخه سواری و قایق رانی و دیگر ورزش های گروهی در این پارک آن را به یکی از مقصدهای اصلی تفریحی جذاب برای شهروندان و گردشگران در روسیه تبدیل کرد.

2safar

موزه ی کیهان شناسی

2safar

موزه ها در کشور های مختلف از جاذبه های فرهنگی آن سرزمین به شمار می رود و به نوعی شناسنامه ی شان را در معرض بازدید شهروندان خود و بخصوص گردشگران خارجی قرار می دهد تا بازدید کنندگان امکان شناسایی و قضاوت بیشتری داشته باشند و از سوی دیگر در شناساندن کشورشان به گردشگران خارجی تاثیر بسزایی دارد.

2safar

روسیه و شهر مسکو نیز در تابستان امسال میزبان مسابقات جام جهانی 2018 فوتبال فیفا می باشند و جمعیت عظیمی از گردشگران و علاقه مندان فوتبال راهی روسیه خواهند شد، از این رو، بدون شک موزه های این کشور یکی از مقاصد اصلی تور ها و گردشگران خواهند بود.

2safar

معروف ترین موزه مسکو موزه ی کیهان شناسی این شهر است، موزه ای که مجموعه ی بی نظیری از اکتشافات فضایی را در خود جای داده و برای افراد مختلف در سنین متفاوت جاذبه های گوناگونی خواهد داشت. در موزه ی کیهان شناسی مسکو، هزاران آیتم به نمایش عمومی گذاشته می شود. که می توان به خاک کره ماه که در اولین سفر فضایی اسپوتنیک آورده شده، اشاره کرد.

2safar

شما می توانید در موزه ی کیهان شناسی موقعیت بی نظیری را تجربه کنید و آن تجربه ای شبیه به یک فضا نورد در فضا است که در موزه، شبیه سازی شده است. همچنین از دیگر بخش های محبوب بازدید کنندگان این موزه، قسمت بازدید از سفینه فضایی است که در آن قوطی های غذا و دیگر امکانات سفینه های فضاییرا در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند و شما نیز می توانید از غذا های که فضا نوردان مورد استفاده قرار می دهند، خریداری کنید البته این بخش چند سالی است که در این موزه افتتاح شده است.

2safar

در هنگام بازدید از موزه اگر خود شما به موزه رفته اید و همراه تور نیستید، توصیه می شود از راهنما های خود کار و یا یک تور آزاد در izi.travel برای گردش در موزه استفاده کنید، چرا که برای گردش در محیط تخصصی موزه به یک راهنما احتیاج خواهید داشت. توجه داشته باشید که در قسمتی از این موزه مستندات و اسناد فضایی به نمایش گذاشته می شوند.

2safar

یکی از بخش های خاص در موزه ی کیهان شناسی مسکو، خانه یاد بود سرگئی پاولوویچ کارالیوف است، کارالیوف رئیس و مهندس پروژه فضایی شوروی در اواسط قرن بیستم بود کسی که موفق شد برای اولین بار فضا نورد بدون سرنشین را راهی فضا کند و باعث پیشی گرفتن شوروی از ایلات متحده در رقابت فضایی دو ابر قدرت شد.

2safar

در این مکان یادبود شما می توانید وسایل شخصی، میز کار و یادبود های این فرد تاثیر گذاردرتاریخ روسیه را مشاهده کنید. خانه ی یاد بود سرگئی کارالیوف، در محیطی به مساحت 500 متر متعلق به موزه ی اصلی کیهان شناسی است و در خیابان اوستانکینسکایا (Ostankinskaya) قرار دارد. همچنین در موزه ی کیهان شناسیشما می توانید مجسمه ی یادبود لایکا (سگ فضا نورد روسی و اولین حیوانی که بر مدار زمین چرخیده) را مشاهده کنید که این مجسمه یادبود سگی است که بر بالای موشکی ایستاده است.

پاتریارشی

2safar

پاتریارشی پاوند یا دریاچه ی پاتریارچ یکی از مکان تاریخی، زیبا و جالب در مرکز شهر مسکو است. این مکان دیدنی که بسیارمورد توجه مردم بومی، شهروندان روسی و گردشگران خارجی است، شامل حوضچه (استخر)، پارک اطراف آن و خیابان های مجاور پاتریارشی است. در قرن هفدهم میلادی پاتریارشی به دلیل نزدیکی به مزرعه پرورش بز، مرداب بزها نامیده می شد(که در زبان روسی به آن کوزی بولوتو(KozyeBoloto) گفته می شد). آن مزرع پشم های مورد نیاز دربار روسیه را فراهم می کردند و مرداب نیز در املاک پاتریارچ هرموژن (Patriarch Hermogenes) و روستای پاتریاچ قرار داشت.

2safar

به مرور زمان سه استخر برای پرورش ماهی در این منطقه ایجاد شدند که تحت عنوان تریوخپرودنی پریولک (TryokhprudnyPereulok) نامیده می شدند، اما طی صد سال و در اوایل دهه 1800 ، پرورش ماهی برداشته شد و دو استخر از سه استخر موجود نیز از میان رفتند وتنها استخر باقی مانده همان پاتریارشی بود که دست نخورده برجای ماند.

2safar

در طی سالها و سده های بعد این مکان و محیط اطراف آن یکی از محل های مورد علاقه اهالی مسکو برای قدم زدن و گذراندن اوقات فراغتشان شد. پاتریارشی در فصل زمستان یکی از مکان های تفریحی مسکو برای اسکیت روی یخ به شمار می رود.

2safar

بولشویی پاتریارشی پرولوک نیز نسبت دریاچه فاصله چندانی ندارد و شما به راحتی می توانید عمارت تاراسوف را در نزدیکی پاتریارشی پیدا کنید، این عمارت در سال 1912 توسط معماری به نام ایوان زولتوفسکی طراحی و بنا شد،که با الهام از معماری عصر رنسانس ایتالیا ساخته شده بود. خانه ی شیرها(House of Lions) از دیگر مکان دیدنی اطراف پاتریارشی است که در سال 1945 به دستور استالین توسط شاگردان زولتوفسکی ساخته شد.

خیابات آربات قدیم

2safar

از دیگر مکان دیدنی شهر مسکو می توان به خیابان اولد آربات(Old Arbat) یا همان آربات قدیم اشاره کرد، شکل گیری این خیابان تاریخی به اواسط قرن شانزدهم میلادی باز می گردد و نام آن نیز از مناطق اطراف کرملین تحت عنوان اوربات گرفته شده است.

2safar

این خیابان در دوران شووری تنها برای عابرین پیاده و محل قدم زدن شهروندان ( رفقای آن دوره)مورد استفاده قرار می گرفت. در این خیابان ساختمان هایی متعلق به قرن نوزدهم، وجود دارد که در دوران شوروی نیز دست نخورده باقی ماند و بسیاری از آنها نیز تحت عنوان میراث فرهنگی و رسمی روسیه مورد حمایت و بازسازی دولت قرار دارد.

2safar

در این خیابان تاریخی، شما می توانید جواهر فروشی ها، عتیقه فروشی ها(اغلب وسایل نظامی در دوران شوروی) و کتاب های قدیمی را مشاهده و خریداری کنید. این خیابان با وجود مغازه ها و ساختمان های جذابش می تواند تمام وقت گردشگران را پر کرده و گردشگران در این خیابان با سرگرمی های متنوع و متفاوت چون بازیگران دوره گرد، گروه های موسیقی خیابانی، هنرمندان و نقاشان و کاریکاتوریست های خیابانی مواجه خواهند شد.

2safar

همچنین این خیابان محل زندگی شاعر و آهنگ ساز معروف روس بولات اوکودژوا نیز بوده و خیابانی با این همه طراوت و شادابی یکی از خیابان های محبوب و پر رفت و آمد گردشگران خارجی در شهر مسکو است.

میدان سرخ

2safar

یکی از نماد های اصلی شهر مسکو میدان سرخ است کهحتی می توان این میدان را اصلی ترین میدان روسیه دانست، به گونه ای که در برخی از فیلم های غیر روسی هم میدان سرخ به عنوان نماد اصلی کشور روسیه به نمایش گذاشته می شود. از این رو، بسیاری از گردشگران خارجی پیش از سفر به روسیه، میدان سرخ را یکی مقاصد سفر خود می دانند.

2safar

میدان سرخ را می توان به عنوان شاهراه گردشگری مسکو معرفی کرد، چرا که کرملین با برج های نیکولاسکایا(Nikolskaya) و اسپاسکایا(Spasskaya) در یک سمت این میدان قرار گرفته و موزه ی تاریخی دولت مسکو نیز درسوی دیگر میدان و حد فاصل میدان سرخ و میدان مانژ قرار دارد.

2safar

در طرف دیگر این میدان مشهور، فروشگاه گوم(GUM) با آن زیبایی و پنجره های رنگارنگ قرار گرفته است که کافه هاییدر فضای باز دارد. کلیسای جامه باسیل (کلیسای جامع پوکرووسکی) با گنبد های زیبا و باشکوهش را هم باید به مکان های دیدنی اطراف میدان سرخ اضافه کرد و البته در روبه روی کلیسا و در نزدیکی میدان سرخ ، لوبنوی مستو( این مکان سکویی است که در قدیم، محل سخنرانی و اجرای اهالی شهر مسکو بوده است ) را نیز خواهید دید.

2safar

اگر در میدان سرخ ایستاده باشید گذر رود مسکوویا و منطقه ی زاموسکوورچی را نیز مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این ها با گذر از میدان سرخ از مقبره لنین و بنای تاریخی کوزما مینین و دیمتری پوژارسکی ( از رهبران شبه نظامی گروه های مردمی بودند که در سال 1612 توانستند روسیه را از اشغال لهستان آزاد کنند) و همچنین دیوار کرملین(آرامگاهی است که شخصیت های تاریخی و بزرگ روسیه چون جوزف استالین، ماکسیم گورکی و بسیاری دیگر از شخصیت های سیاسی و فرهنگی روسیه در آنجا دفن شده اند ) نیز دیدن می کنید.

2safar

تا پیش از شروع بحران در حکومت تزاری و آغاز نا آرامی های پیش از انقلاب اکتبر، در دهه 1900 و پیش از آن میدان سرخ ( در زبان روسی به قرمز krasny می گویند کهبه معنی زیبا هم هست) سرشار از زندگی بود. فروشندگان مختلف محصولات خود را به فروش می رساندند و احکام سلطنتی هم در این میدان به اطلاع عموم می رسید، البته تنبیه های حکومتی هم در میدان سرخ به اجرا در می آمد، مسافر خانه ها و خانه های عمومی هم همیشه پر بودند و میدان سرخ نیز قلب زندگی در مسکو و حتی روسیه بود.

2safar

البته میدان سرخ هنوز هم اغلب شلوغ و پرتردد است و در فصل کریسمس نمایشگاه های متعدد و متنوعی در این میدان برگزار می شوند که بسیار دیدنی و سرگرم کننده هستند. در اوایل ماه سپتامبر هم میدان سرخ محل برگزاری جشنواره های بین المللی در مقابل برج اسپاسکایا است و در روز 9 مه به عنوان روز پیروزی در جنگ جهانی دوم نیز، نیروهای نظامی روسیه در این میدان رژه می روند.

2safar

در ایام دیگر سال هم میدان سرخ ، محل گذر بازدید کنندگان داخلی و گردشگران خارجی خواهد بود که از مناظر و مکان های دیدنی و تاریخی میدان سرخ لذت می برند و به زنگ های برج اسپاسکایا گوش می دهند. این میدان در تابستان امسال میزبان جام جهانی 2018 روسیه خواهد بود.

ودنخا(نمایشگاه دستاورد های اقتصادی اتحاد جماهیر شوروی)

2safar

ودنخا مخفف نمایشگاه دستاورد های اقتصادی مردمی شوروی است مکانی بجای مانده از دوران داس و چکش در روسیه، که تبلور اتحاد و دوستی در میان اتحاد جماهیر شوروی بود، این نمایشگاه در 1 اوت 1939 افتتاح شد، درست در روزی که نمایشگاه کشاورزی اتحاد جماهیر شوروی در مسکو رونمایی می شد. این مجموعه با برخورداری از 250 ساختمان خاص و قابل توجه نسبت به هم، مانند شهری در درون مسکو ایجاد شده است.

2safar

این نمایشگاه دیدنی مکان مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی در روسیه به شمار می رود و سالیانه میزبان بازدیدکنندگان بسیاری است. هسته ی اولیه این نمایشگاه از سالن هایی ایجاد شد که هر کدام متعلق به یکی از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی بودند و هر جمهوری صنایع کلیدی، مشاغل و محصولات کشاورزی خود را در سالن های خود به نمایش عمومی می گذاشتند.

2safar

ودنخا توسط بهترین مهندسان و معماران شوروی پایه گذاری شد. این نمایشگاه در یک دوره به طور رسمی در تابستان 1941 در سالهای آغازین جنگ جهانی دوم بسته شد. هسته ی اولیه ودنخا شکل خود را از دست داد، سالن های مختلف تخلیه شدند و با توجه به نیاز دفاعی ، اطلاعاتی و ضد اطلاعات آن دوره تجهیز و مورد استفاده قرار گرفتند.

2safar

تعداد غرفه های نمایشگاه در طول جنگ جهانی دوم کاهش یافت اما با پایان جنگ و پیروزی شوروی در آن، بار دیگر ودنخا با شور و اشتیاقی بیشتر افتتاح و سالن ها و غرفه های قدیمی مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفتند. ساختمان های جدیدتری نیز ساخته شدند. دانش آموزان مدارس به طور رسمی و منظم به شهر کوچک ودنخا رفت آمد داشتند و سالن های جمهوری های مختلف هم با بازدیدکنندگان بیشتری روبه رو شدند.

2safar

در سال 1954 پس از بازگشایی این مجموعه دو حوضچه و فواره زیبا تحت عناوین دوستی ملل و گل سنگ ساخته شد که با موسیقی زیبای دیمتری شوستاکویچ به همراه رقص نور و حرکت آب نمای بسیار زیبایی را خلق می کند.

2safar

از دهه ی 1950 تا 1990 (پایان دوران جماهیر شوروی) ودنخا در قالب نمایشگاهی باشکوه، آراسته و زیبا سنت های قومی، صنایع اقتصادی، فرهنگ های متفاوت (غذا، لباس و موسیقی و ... )و صنایع دستی هرکدام از جمهوری های شوروی را به نمایش گذاشت اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی چراغ های ودنخا نیز به عنوان یکی از نماد های اقتصادی و فرهنگی آن خاموش شد.

2safar

احیای ودنخا و زندگی دوباره اش، تا سال 2013 به طول انجامید و در این سال بار دیگر درهای این مجموعه ی عظیم و زیبا باز شد. سالن های قدیمی ودنخا در شکوه جلال سابق مورد باز سازی قرا گرفتند و مرمت آنها آغاز شد. سالن های تجاری آن بسته و تئاتر سبز رونمایی شد.

2safar

مجموعه نمایشگاه ودنخا در حال محل موزه پولی تکنیک و بزرگترین آکواریم اروپاست و شهروندان روسی و گردشگران خارجی می توانند در ودنخا پیاده روی، اسکیت و دوچرخه سواری کنند و از فضای زیبای آن لذت ببرند. به نوعی می توان گفت پارک ودنخا یکی از جاذبه های گردشگری زیبای شهر مسکو به شمار می رود.

چشم انداز مسکو سیتی

2safar

چشم انداز (سکوی دید) مسکو سیتی یکی از مکان های دیدنی و زیبای شهر مسکو است که با چشم اندازی باشکوه، شهر مسکو را در معرض دید بازدید کنندگان قرار می دهد. این مکان که یکی از موقعیت های گردشگری مسکو به شمار می آید، در طبقه 58 ام مرکز تجاری ایمپریال این شهر قرار دارد. برای بازدید از این مکان شما باید در تور گردشگری آن ثبت نام کنید و در این تور، به شما در خصوص مساحت، چگونگی ساخت، ارتفاع 242 متری آن و مناظر مورد مشاهده این مکان اطلاعات کاملی ارائه خواهد شد. این تور 50 دقیقه طول می کشد و شما در این مدت ساختمان دانشگاه دولتی مسکو، کلیسای جامع مسیح نجات دهنده، هتل اکراین،برج های همسایه این مجموعه و ساختمان وزارت امور خارجه را نیز مشاهده می کنید.

پارک زاریادی مسکو

2safar

گردشگران همواره از تجربیات جدید و مکان های خاص و قابل توجه استقبال می کنند و پارک زاریادی در شهر مسکو هم از این دست مکان هاستو درست در کنار دیوار کرملین در قلب شهر مسکو قرار دارد.این پارک تنها یک پارک نیست، بلکه مجموعه ایی فرهنگی و آموزشی را تشکیل می دهد. این پارک مجموعه ی منحصر به فردی از گیاهان کمیاب را در خود جای داده و و نادرترین گونه های گیاهی از نواحی مختلف روسیه و دیگر نقاط جهان را جمع آوری می کند. در این مجموعه در حدود یک میلیون گونه نادر گیاهی وجود دارد که برخی از گیاهان نادر کاشته شده در این مجموعه در لیست قرمز مسکو قرار دارند.

2safar

در پارک زاریادی ، علاوه بر مجموعه گیاهان نادر که یکی از مقاصد گردشگری جذاب شهر به شمار می رود، مراکز رسانه ای چون ماشین زمان و آلوفت (Aloft) هم قرار دارند که در نوع خود در روسیه بی نظیر اند، بازدیدکنندگان این پارک می توانند در ادامه گردش خود با بازدید از این مجموعه ها به طور مجازی شاهد رویداد های مهم تاریخ روسیه باشند و همچنین از طریق این مراکز به صورت مجازی می توان از مکان های دیدنی و معماری های سنتی و مدرن روسیه نیز دیدن کرد و تجربه شکفت انگیزی بر فراز روسیه داشت.

2safar

در پارک زاریادی، گردشگران خارجی و داخلی از مجموعه های کوه یخ، که شامل یک موزه باستان شناسی، مجموعه گلخانه ی فلوراریوم که گیاهان نادری را خود جای داده، مرکز علمی آموزشی زاپوودنو پوسولستوف و استودیوی کودکان نیز دیدن خواهند کرد. برای خرید بلیط های هرکدام از این مجموعه ها شما می توانید از پرسنل مرکز اطلاعات زاریادی کمک بگیرید.

2safar

این مجموعه یکی از بی نظیر ترین مجموعه های فرهنگی و تفریحی در روسیه است که بسیاری از گردشگران و شهروندان روسی را نیز به سوی خود می کشاند. در زاریادی بزرگترین نمایشگاه فضای باز مسکو وآمفی تئاتر زیر زمینی و غیر معمول شهر تحت عنوان پوسته ی شیشه ای وجود دارند که از مکان دیدنی و جذاب این پارک به شمار می روند. همچنین یک سیستم صوتی خاص برای اجرای کنسرت نیز در پارک ایجاد شده است.

بلوار چیستوپرودنی

2safar

مسکو به عنوان یکی از شهر های میزبان جام جهانی 2018 روسیه، تابستان امسال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری خواهد بود. از این رو، علاوه بر جذابیت های فوتبال و حواشی آن، مناطق و مکان های دیدنی و جذاب مسکو هم مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

2safar

از مکان های دیدنی شهر مسکو، می توان به بلوار چیستوپرودنی اشاره کرد، مکانی زیبا و یکی از مشهور ترین بلوار های شهر مسکو، که به لطف موقعیت شهری و عریض اش و همچنین قرار گرفتن استخر و مخزن آب چیستی، بیشتر به یک پارک شبیه است و شهروندان مسکو و گردشگران این شهر فضای آرامش بخشی را در این مکان تجربه خواهند کرد.

2safar

در قرن 18 ام، هنگامی که ندیم و مشاور پتر کبیر، الکساندر منشیکوف، دستور داد تمامی مخازن آب محلی(در آن زمان در شهر مسکو برای تامین آب شهر مخازن و استخر های آب محلی وجود داشت) شهر مسکو را، از زباله و آشغال هایی که از پس مانده های گوشت فروشی های و دیگر زباله های شهر مسکو مملو شده بودند (بخصوص پس مانده خیابان میاسنیتسکایا که در نزدیکی استخر چیستوپرودنی قرار داشت) پاکسازی کنند. این محل مورد توجه قرار گرفت و بلوار نیز در قرن نوزدهم در کنار استخر چیستو ساخته شد و نقطه عطفی در زندگی اجتماعی مردم ایجاد کرد.

2safar

در قرن گذشته این مکان محل تجمع و رفت و آمد مردم به سالن نمایش فیلم و تئاتر کلوسیوم بود که در حال حاضر به خانه ی تئاتر سوورمنیک تغییر پیدا کرده و همچنین در این محل هم، مردم به تماشای پارانومای بورودینو می آمدند که بعد ها به خیابان کوتوزوفسکی منتقل شد. از دیگر جاذبه های برجسته و مهم بلوار چیستوپرودنی می توان به بنای تاریخی محل زندگی نمایشنامه نویس و آهنگساز معروف روس الکساندر گریبایدوف اشاره کرد که تعلق خاطر زیادی به این محل داشت و در آن زندگی می کرد.

2safar

موزه ی هنرهای معاصر گاراژ شهر مسکو

2safar

بازدید از موزه ها همواره یکی از علایق گردشگران به شمار می رود و شهر مسکو هم دارای موزه های متعددی است. یکی از موزه های شهر مسکو، موزه ی هنر های معاصر گاراژ است. این موزه در سال 2008 تاسیس شد و به دنبال ایجاد فضایی برای هنرمندان نسل جدید و میدانی بر نمایان ساختن هنر معاصر روسیه است.

2safar

این موزه در ابتدا در غالب نمایشگاهی شروع به فعالیت کرد، که در ساختمان گاراژ اتوبوس باخمتیوسکی (Bakhmetievsky) بر پا شد و بعد ها به همان نام نیز شهرتیافت.در سال 2012 در به یک موزه تبدیل شد و به پارک گورکی منتقل گردید. در سال 2015 هم در ساختمان سابق کافه ی فصل های پارک گورکی که از مجموعه بزرگی تشکیل می شود، به صورت یک موزه در یک مکان دائم استقرار پیدا کرد.

2safar

بازسازی ساختمان قدیمی این مجموعه توسط هنرمند هلندی به نام رِم کوولهاس طراحی و اجرا شد. در حال حاضر این موزه به به مرکزی برای هنرمندان تبدیل شده است که در حال یادگیری، ارتقا و بلوغ هنری خود هستند. در این مجموعه ی جدید آثاری از هنرمندان بزرگی چون: اریک بولاتف (روسیه) کاترینا گرووس(آلمان) و یویی کوساما(ژاپن) نیز به نمایش گذاشته شده است.

نگارخانه دولتی ترتیاکوف

2safar

یکی از مخازن اصلی هنر روسیه به ویژه هنر های تجسمی و نقاشی گالری و نگارخانه ی ترتیاکوف است. در هر کدام از اتاق ها این نگار خانه شما نقاشی و اثری از بزرگان و هنرمندان روسیه چون: بوگاتیر اثر ویکتور واسنتسوف، پرتره ی دختر ناشناس اثر ایوان کرامسکوی، ایوان مخفوف و پسرش اثر ایلین رپین، صبح در جنگل کاج اثر ایوان شیشکین، شکار چی های در حین استراحت اثر واسیلی پروف، پرتره ی فیودور داستایوفسکی اثر واسیلی پرو، مربع سیاه اثر کازیمیر ماله ویچ، دزدان دریای اثر والنتین سروف، پرتره ی کاترین کبیر اثر دمیتری لویتسکی و تثلیث اثر آندری روبلوف و بسیاری دیگر از آثار درخشان هنری روسیه را می توانید ببینید.

2safar

این نگار خانه و ساختمان های آن در اواخر دهه ی 1800 افتتاح شد و در طول سالیان به طور مدام دچار تغییر و گسترش شد . هسته ی ابتدائی و اولیه این نگارخانه توسط فردی بنام پائول ترتیاکوف ، یکی از علاقه مندان و حامیان برجسته و بومی هنر روسیه، ساخته و ایجاد گردید. در ابتدا او آثار قابل توجه و مورد علاقه اش را در منزل شخصی اش نگه داری می کرد اما پس از گسترش و افزایش آثار گردآوری شده، وی تصمیم به ایجاد یک گالری گرفت، جایی که همه ی گنجینه های هنری جمع آوری شده ی او در معرض دید عموم قرار گرفت.

2safar

نکته مهم این است که آثار گردآوری شده در نگار خانه ترتیاکوف حاصل کار خود ترتیاکوف بوده و نقاشی های مورد توجه و مورد علاقه وی خریداری و جمع آوری شده است. برای بازدید از این مجموعه شما به یک راهنما برای معرفی آثار موجود در نگار خانه احتیاج خواهید داشت. نگارخانه دولتی ترتیاکوف، در نمایشگاه های ملی و برجسته ی هنری روسیه، آثار و نقاشی های خود را به معرض نمایش می گذارد تا دیگر موزه ها و نمایشگاه های از بهترین مجموعه ی خصوص هنری محروم نباشند.

موزه ی دولتی هنرهای زیبای پوشکین

2safar

یکی دیگر از مقصد های گردشگری مسکو بدون شک موزه ی دولتی هنر های زیبای پوشکین است، که یکی از موزه های کلیدی روسیه به شمار می رود. ایده ایجاد این موزه توسط فردی بنام ایوان تسوتایوف شکل گرفت که بعد ها نیز اداره ی این مجموعه را برعهده گرفت. این موزه در سال 1912 افتتاح شد و به موزه ی هنر های زیبای الکساندر سوم نامگذاری شد.

2safar

در سال های ابتدائی این مجموعه با کپی ها باستانی و نسخه ها و آثار قرون وسطایی اهداف آموزشی را دنبال می کرد و آثار را در معرض دید بازیدکنندگان قرار می داد، اما در طول زمان این مجموعه به آرامی گسترش یافت و آثار متنوع تری را گردآوری کرد. در این موزه شما می توانید آثاری از ساندرو بوتیچلی، لوکاس کراناخ پدر، رامبرنت، رافائل، ادگار دگا، پل سزان، پل گوگن، تئودور روسو، آگوست رنوآر، آندره درون،کامی پیسارو، پابلو پیکاسو، ون گوگ و آثار باستانی و قرون وسطایی بسیاری در را در مجموعه این موزه ببینید. این موزه در حال حاضر دارای بیش از نیم میلیون آثر در سه ساختمان ، انبار و نمایشگاه خود دارد.

2safar

این موزه دارای سالن های از هنر های اروپایی و آمریکایی، امپرسیونیست، آثار و مجموعه های روسی و آثار مختلفی از ساسرا نقاط جهان است. این موزه از ساعات اولیه صبح شروع به فعالیت می کند و در نمایشگاه های مختلف در سالن های ساختمان های خود آثار هنری را به نمایش عموم می گذارد.