تاکسی در سفر

تاکسی در سفر

چنان چه تصمیم دارید در طول سفر خود با تاکسی به نقاط مختلف شهر بروید، لازم است نکات مهمی را در این رابطه بدانید. در این مقاله برخی از کلاه برداری های رایج تاکسی ها و راه های مقابله با آن ها را برای شما آماده کرده ایم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

آشنایی با رسوم

قوانین مربوط به تاکسی ها در کشورهای مختلف متفاوت است و باید قبل از سفر با این قوانین آشنا باشید تا از سوء تفاهم ها یا کلاهبرداری های احتمالی اجتناب کنید. مثلاً در برخی کشور ها انعام دادن به راننده ی تاکسی رایج نیست و راننده حق ندارد از شما طلب انعام کند مگر آن که خودتان داوطلبانه بخواهید مبلغی اضافه بدهید. به علاوه کمک به حمل بار و چمدان در برخی کشور ها جزء وظایف رانندگان تاکسی نیست و اگر از آن ها کمک بخواهید لازم است مبلغ اضافه ای پرداخت کنید در حالی که در برخی کشور های دیگر رانندگان بدون دریافت مبلغ اضافی در جای دادن چمدان هایتان در صندوق عقب به شما کمک می کنند.

2safar

تاکسی متر

اگر از هر کلاه برداری دیگری در سفر اجتناب کنید، حداقل یک بار گیر راننده تاکسی هایی می افتید که سعی می کنند از شما کرایه ی اضافه بگیرند. این کلاه برداری ها انواع مختلف دارد. ممکن است راننده تاکسی به شما بگوید تاکسی متر خراب است تا شما را بیشتر از معمول شارژ کند. پس در گام اول هرگز سوار تاکسی هایی که می گوید تاکسی متر خراب است نشوید.

علاوه بر این شما باید مبلغ حدودی کرایه ی تاکسی را تا رسیدن به مقصد بدانید تا بتوانید با راننده مبلغ را طی کنید. به این منظور با شخصی که وارد تر و با تجربه تر است مشورت نمایید. مثلاً می توانید از کارمند پذیرش هتل در این رابطه سؤال کنید و تخمینی از هزینه ی تاکسی به دست بیاورید تا چنان چه راننده بخواهد مبلغ بالایی از شما بگیرد متوجه شوید.

2safar

چک کردن مسیر

اگر راننده تاکسی حاضر نشود مبلغ حدودی کرایه را طی کند و به تاکسی متر متکی باشد حواستان را حسابی جمع کنید. دو مورد را باید با دقت در نظر بگیرید. اول اینکه تاکسی متر در هنگام سوار شدن شما صفر باشد و خیلی سریع حرکت نکند. اگر حس کردید تاکسی متر تند است، از راننده بخواهید توقف کند و از ماشین پیاده شوید. ثانیاً مراقب باشید که راننده ی تاکسی مستقیم ترین و نزدیک ترین مسیر را تا مقصد شما طی کند. برای مطمئن شدن از این موضوع مسیر را در نقشه یا جی پی اس گوشی خود چک کنید. اگر حس کردید راننده از مسیر دور یا غیر مستقیمی می رود بلافاصله به این کار اعتراض کنید.

2safar

به خاطر سپردن نمره ی اتومبیل

اگر همچنان در پایان مسیر راننده بخواهد بیشتر از معمول از شما پول بگیرد می توانید از او شکایت کنید. کافی است نمره ی تاکسی را بردارید. به طور کلی توصیه می شود قبل از سوار شدن به تاکسی نمره اش را به خاطر بسپارید تا در صورت بروز هر اتفاقی بتوانید ردی از تاکسی پیدا کنید.

2safar