جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی ارومیه آذربایجان غربی - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی ارومیه آذربایجان غربی - قسمت سوم

2safar

پس از معرفی بخش ها و غرفه های مختلف تالار باستان شناسی موزه ی ارومیه، به تالار کوچک تر این موزه یعنی تالار مردم شناسی می رسیم، در بسیار از شهر های ایران ، موزه های مردم شناسی را در بنا هایی تاریخی و سنتی قرار داده اند ، اما قرار گرفتن موزه ی مردم شناسی در کنار موزه باستان شناسی در ارومیه پیوستگی تاریخی زیبایی ایجاد کرده و گردشگران و بازدید کنندگان موزه ارومیه پس از دیدن آثار دوران تاریخی، در جریان زندگی اجتماعی و نمود های زندگی مردم قرار می دهد، به همین خاطر، گردشگران زندگی اجتماعی مردم ارومیه و نواحی اطراف این شهر را با دقت بیشتر نگاه می کنند و در جریان آن قرار خواهند گرفت.

2safar

تالار مردم شناسی موزه ی ارومیه، زندگی اجتماعی مردم ارومیه را از اواخر دوران صفویه به نمایش می گذارد و بیشتر به المان های فرهنگ بومی این ناحیه می پردازد، نکته قابل توجه در این تالار، توجه به تنوع هویتی ارومیه است، همان طور که در معرفی شهر ارومیه گفتیم، این شهر به واسطه ی دیرینگی تاریخی و همچنین قرار داشتن در مسیر های تاریخی، شاهد حضور اقوام و مذاهب مختلف در ارومیه هستیم که این تنوع و تعدد هویتی را می توان در نمود های اجتماعی زندگی مردم ارومیه در تالار مردم شناسی مشاهده کرد.

2safar

یکی از بخش های زیبا و متنوع این تالار که برگرفته از فرهنگ و هویت قومی ساکنان ارومیه است، پوشش و لباس های مردم ارومیه می باشد، که دارای تنوع بالایی است. از یک سمت ماکت ها و مجسمه هایی وجود دارد که با پوشش مردم آذری به نمایش در آمده اند و از سوی دیگر، زنان و مردان کرد با لباس ها و پوشش های رنگارنگ شان قابل توجه هستند. با این حال، گردشگران می توانند لباس ها و پوشش های مختلف ساکنان آشوری و ارامنه ی را هم از نزدیک ببیند، که به زیبایی هرچه تمام تنوع و تعدد هویتی این سرزمین را ترسیم کرده است.

2safar

در بخش دیگر این تالار آثار و اشیائی وجود دارد که نمود های مذهبی مردم ارومیه را به نمایش می گذارد، در شهر ارومیه مسلمانان سنی و شیعه در کنار مسیحیان آشوری و ارمنی زندگی کرده اند و این زندگی اجتماعی تداوم داشته و خواهد داشت، از همین رو، نمود های مذهبی بخشی از زندگی اجتماعی مردم ارومیه محسوب می شود که در تالار مردم شناسی موزه ی ارومیه در معرض دید گردشگران می باشد.

2safar

از سوی دیگر، گردشگران می توانند ابزار و وسایل عمومی مردم در دوره های مختلف تاریخی را شاهد باشند از وسایل کشاورزی دامداری گرفته تا لوازم شکار و قفل ها و کلید های قدیمی که همگی آنها بخش های مختلفی از زندگی مردم را نشان می دهند. ابزار آلات موسیقی هم یکی از بخش های زیبا و دیدنی موزه است، که غنای فرهنگی ارومیه را به رخ می شکد. از دیگر قسمت های تالار مردم شناسی می توان به لوازم طب سنتی که در شهر ارومیه دارای قدمت طولانی است اشاره داشت. این بخش از موزه یکی از قسمت های دیدنی است که برای همه گردشگران می تواند در بردانده ی خاطرات مختلفی باشد. با ما در ادامه ی سفر در شهر زیبای ارومیه همراه باشید.