جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی کاخ هندی ها دهلی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی کاخ هندی ها دهلی هند - قسمت دوم

2safar

موزه ی باستان شناسی قلعه سرخ که در کاخ ممتاز محل قرار گرفته ،یکی از دیدنی ترین، جاذبه های گردشگری قلعه ی سرخ است، جاذبه ای که روایت عینی تر از بخش های مختلف سلسله ی گورکانی است. گردشگران در شش گالری این موزه می توانند آثار ، اشیاء و بقایای متعلق به دوران گورکانی را مشاهده کنند، یکی از ویژگی های این موزه، بخش بندی بودن قسمت های مختلف موزه و موضوعی بودن آن است.

2safar

اولین گالری این موزه، شامل ویترین ها و غرفه هایی است، که روایت گر، دوران زمامداری و حکومت اکبر شاه پادشاه مشهور افسانه ای گورکانیان است ، البته در کنار به نمایش گذاشتن، آثار متعلق به اکبر شاه امپراتور گورکانی، آثار و اشیاء دیگری متعلق به جانشینان اکبر شاه هم در این بخش به نمایش گذاشته شده است. در یک بخش این گالری، نقاشی ها و مینیاتوری هایی است که متعلق به این دوره ی مشخص است، که در کنار نسخه های خطی جذابیت بیشتری پیدا می کنند. در گوشه ی دیگر، این موزه ی جذاب کتیبه های سنگی وجود دارد، که علاوه بر فرامین و دستورات سلطنتی پادشاهان گورکانی و بخشی از گفته های پادشاهان، امورات مختلف و مشخصی را در آن ها ذکر کرده اند که شناخت بهتری از این دوره ی تاریخی به ما ارائه می دهد.

2safar

در قسمتی دیگر، غرفه ای وجود دارد که متعلق به قرن هفدهم میلادی است و در آن برخی از ابزار و وسایل نجوم و ستاره شناسی به نمایش گذاشته شده که از بخش های تماشایی و جذاب این گالری است. در قسمت های دیگر این گالری گردشگران می توانند، اشیاء چینی، پارچه های متعلق به آن دوره ی تاریخی و همچنین بقایای مانند کاشی های لعاب دار را خواهند دید.

2safar

لباس ها و وسایل مختلف دیگری هم از پادشاهان گورکانی در این مکان به نمایش در آمده است، مانند شمشیر، کوسن ، بالشت و خنجر های پادشاهان که هر کدام علاوه بر ارزش تاریخی دارای جنبه های زیبا شناسانه های مختلفی هستند. گالری دیگری که این موزه، متعلق به بهادر شاه ظفر است آخرین پادشاه سلسله ی گورکانی، در این گالری، بقایای مختلفی از آخرین پادشاه این سلسله ی مشهور هندی به نمایش عموم گذاشته شده است، که در کنار عکس ها و نقاشی های جنبه های مختلف زندگی این پادشاه و همسرش را به نمایش می گذارد و گردشگران بهتر این دوره ی تاریخی هند را خواهند شناخت. یکی از قسمت های دیدنی این گالری تصاویر و عکس های است که آخرین روز های زندگی این پادشاه ها را در زندان به نمایش می گذارد.

2safar

از دیگر بخش های شاخص موزه ی باستان شناسی قلعه ی سرخ دهلی، سلاح هایی است که در شورش معروف هندوستان متعلق به سال 1857 مورد استفاده قرار گرفته است. در این بخش، تصاویر و نقاشی های متعددی در کنار نقشه ها و سنگ نگاره هایی وجود دارد. اما مهمترین ویژگی این موزه، روایت تاریخی آن است، که بخش های نادیده و کمتر به نمایش گذاشته شده ی دوران گورکانی را در معرض دید گردشگران قرار می دهد. قلعه سرخ مهمترین اثری گورکانی است، که در دهلی وجود دارد و این موزه هم بهترین مکان برای شناخت این دوره ی مهم از تاریخ هندوستان است.

2safar