جاذبه های گردشگری ایران - سه گنبد ارومیه آذربایجان غربی - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - سه گنبد ارومیه آذربایجان غربی - قسمت اول

2safar

در معرفی جاذبه های گردشگری بخصوص بنا های تاریخی و قدیمی می توان در چند خط اطلاعات کلی و کلیشه ای آن اثر را عنوان کرد و گردشگران را از وجود چنین اثری آگاه ساخت، اما بدون شک سفر برای گردشگران مانند خواندن یک کتاب جامع اطلاعات عمومی نیست و منظور از دیدن جاذبه های گردشگری مختلف آشنایی صرف با یک بنا و بدست آوردن اطلاعاتی مشخص ، کادر بندی شده و تیتر وار نخواهد بود، لذت سفر برای هر کدام از ما، طعمی متفاوت دارد و این نسبیت لذت آشنایی با فرهنگ ها و انسان های مختلف را بیشتر می کند، به همین خاطر ما در 2safar سعی می کنیم، تنها به انتقال اطلاعات اکتفا نکنیم و در کنار دیدن و معرفی یک اثر، احساس خود را از دیدن آن با شما به اشتراک بگذاریم و شما بتوانید در کنار باخبر شدن از وجود چنین اثر و مکانی در آن شهر و دیار، با حس و احوالات خودتان آن بنا را ببینید.

2safar

این بار می خواهیم به دیدار یکی از بنا های تاریخی شهر ارومیه برویم، بنایی که دارای هویتی تاریخی و هنری است و گردشگران می توانند ساعت ها در کنار این بنا به ایستند، بنشینند و از فضای متاثر از این اثر استفاده کنند. سه گنبد اثر شاخص و شناخته شده در میان مقبره های ایرانی است، اثری که با توجه به شکل و ساخت اش، دارای هویتی متفاوت است هرچند بسیاری از کارشناسان بر این نظر اند، که این بنا هم مانند برخی دیگر از آثار هم دوره ای سه گنبد، ویژگی های مشترکی دارند، اما بدون شک، سه گنبد یکی از خاص ترین بنا های روزگار خود بوده که هنوز هم در نگاه ما ، گردشگرانی که به دنبال لذت بردن از لحظه لحظه ی سفرشان هستند، اثر متفاوت و تک است.

2safar

برای دیدن این بنای تاریخی باید به جنوب شرقی ارومیه بروید ، البته در زمان ساخت این بنا، سه گنبد فاصله ای یک کیلومتری با شهر ارومیه داشته اما امروزه در خیابا برزگر (جانبازان) قرار دارد، در واقع سه گنبد را در میان ازدحام یک تقاطع پیدا می کنید، که محل بهم رسیدن چندین خیابان است و این بنا در مرکز این تقاطع قرار گرفته است. سه گنبد بنایی استوانه ای شکل است که نمای تماشایی آن از دور پیداست، خاص ترین بخش این بنا سر در ورودی و نمایی پیش روی مقبره ی سه گنبد است، مستطیلی حیرت انگیز که خود را از ساختار استوانه ای شکل بنا جدا کرده و علاوه بر ایجاد تغییر در ساختار بنا بخشی لاینفک از سه گنید به شمار می آید. این سر در مستطیل شکل درست در قسمت محل ورودی به سردابه و مقبره ی است. یک درب ورودی به به سمت قسمت پایینی بنا وجود دارد که به آن سردابه می گویند و با ارتفاعی بلند تر و در قالب همان سر در اصلی دربی قرار دارد که محل ورود به قسمت اصلی مقبره است. در ادامه ی با ما همراه باشید تا قسمت های مختلف سه گنبد، از جمله کتیبه ها و بخش های داخلی بنا را معرفی کنیم و به گذشته ی این اثر نیز سری بزنیم.

2safar