جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع ارومیه آذربایجان غربی - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع ارومیه آذربایجان غربی - قسمت اول

2safar

در شهر های تاریخی و قدیمی ایران، بناهای تاریخی مشابه بسیاری را خواهید دید، آثاری که جزء فاخر ترین جاذبه های گردشگری آن شهر ها به شمار می آیند، اما هر کدام از این بنا های مشابه دارای هویتی خاص هستند که بر اساس المان های معماری ، ساخت، ساختار قابل تفکیک می باشند. یکی از این بنا ها، مساجد جامع و اصلی شهر های ایرانی است، که بدون شک بخشی از هویت تاریخی آن شهر ها به شمار می آیند. در شهر ارومیه هم به واسطه ی دیرینگی تاریخی این شهر، گردشگران با مسجدی قدیم و تاریخی رو به رو هستند که آن را با نام مسجد جامع می شناسند. بنایی که جدا از ماهیت مذهبی و اعتقادی اش، اثری باشکوه از دوره های مختلف تاریخی است.

2safar

چرا که مسجد جامع ارومیه هم مانند بسیاری از مساجد تاریخی ایران در دوره های مختلفی از تاریخ ساخته، مرمت و بازسازی شده است و گردشگران رد دوره های متنوعی از تاریخ ایران را بر پیکر این چنین بنایی هایی شاهد خواهند بود. برخی بر این باورند، که این مسجد در ابتدا آتشکده ای زردتشتی بوده که قدمت تاریخی اش به امپراتوری ساسانی می رسد و پس از حضور مسلمانان در ایران و رواج یافتن، دین اسلان، بر روی خرابه های آتشکده سنگ بنای مسجد گذاشته می شود. در دوران سلجوقی که به نوعی شکوفایی معماری ایرانی و اسلامی به شمار می آید، مسجد جامع ارومیه هم ساختار و هویت اصلی خود را پیدا می کند و در دوران ایلخانی بخش های مختلفی به مسجد اضافه می شود به همین خاطر با توجه به حضور برخی از المان های معماری رایج در یک دوره ی خاص این مسجد تاریخی را متعلق به آن دوره می دانند، اما این در حالی است، مسجد جامع ارومیه مانند خود شهر و خود این سرزمین پهناور، عرصه ی بی نظیری از تاریخ است، عرصه ای که مسافران می توانند در هر گوشه و کناری از آن خط و ربطی از یک دوره ی تاریخی را مشاهده کنند و این نکته هیجان انگیز تر بخش سفر به شهرهای قدیمی ایران مانند ارومیه است.

2safar

مسجد جامع ارومیه در خیابان اقبال قرار گرفته ، جایی که در قلب بافت سنتی شهر به شمار می آید و بازار به عنوان یکی از المان های معماری شهری درست در کنار مسجد جامع قرار گرفته است، گردشگران از سه مسیر در بازار قدیمی ارومیه می توانند خود را به مسجد برسانند، مسیری که اهمیت و ارتباط دو طبقه و قشر اجتماعی سنتی ایران یعنی بازار و مذهب را نشان می دهد، که در تحولات سیاسی ایران هم بسیار موثر بودند.

2safar

تاریخ و دیرینگی این بنای تاریخی را متعلق به قرن هفتم هجری قمری می دانند، البته این سندیت به واسطه ی کتیبه های موجود در مسجد است که بر اساس نمود های هنر بکار رفته در این مسجد می تواند حضور پررنگ المان های معماری رایج در عهد سلجوقیان را مشاهده کرد. گچ بری های زیبا، ستون بندی های بی نقص، طاق های تماشایی و دیگر تزئینات بکار رفته در مسجد جامع از قرن هفتم را باید به تاثیرات دوران سلجوقی مرتبط دانست. در این مسیر با هم قدم باشید تا مسجد جامع ارومیه را بیشتر بشناسیم.