جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی ارومیه آذربایجان غربی - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی ارومیه آذربایجان غربی - قسمت اول

2safar

موزه ها امروزه از تنوع بالایی برخوردارند و ابعاد مختلفی از زندگی کنونی انسان را در بر می گیرد، اما دو شکل از موزه ها که به طور سنتی در مناطق مختلف جهان ایجاد شدند، همچنان از محبوبیت و اقبال برخوردار ند، موزه های باستان شناسی و موزه های مردم شناسی این دو شکل از موزه ها را می توان به عنوان پر تکرار ترین نوع موزه داری معرفی کرد. در شهر ارومیه هم موزه باستان شناسی و موزه ی مردم شناسی این شهر از جمله جاذبه های گردشگری شناخته شده و مجبوب این شهر در نزد گردشگران به شمار می آیند. اما نکته جالب توجه در خصوص موزه های باستان شناسی و مردم شناسی ارومیه، قرارگرفتن این دو موزه در درون یک مجموعه است، که با نام موزه ی ارومیه شناخته می شود. به همین خاطر برای گردشگران موقعیت مناسبی برای بازدید از هر دوی این موزه هاست.

2safar

موزه ی شهر ارومیه در اواسط خیابان شهید بهشتی قرار گرفته و امکان دسترسی به این موزه برای مسافران شهر ساده است. این موزه ی تاریخی در سال 1346 بنا شد و از همان روز های آغازین شکل گیری موزه، به دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی تقسیم گردید. این موزه یکی از غنی ترین موزه های آذربایجان غربی به شمار می آید و ساختمان موزه با 750 متر زیر بنا پذیرای گردشگران و میهمانان ارومیه است.

2safar

تالار اصلی و بخش بزرگ تر موزه ی ارومیه به قسمت باستان شناسی اختصاص داده شده است، در این بخش گردشگران می توانند روایت تاریخی این ناحیه جغرافیای کهن را از نزدیک ببیند، موزه ی باستان شناسی ارومیه به سه دوران پیش از تاریخ، دوران باستان و دوران اسلامی تقسیم شده و گردشگران در قالب این سه دوره ی تاریخی به بازدید از این بخش از موزه ی ارومیه می پردازند، در بخش پیش از تاریخ موزه، آثار سفالی، فلزی، از دوران نو سنگی به نمایش گذاشته است، که بیشتر آنها از تپه های باستانی اطراف ارومیه کشف شده اند. ابزار و وسایل متعلق به هزاره های هفتم و ششم پیش از میلاد نیز از بخش های دیدنی و قابل توجه این بخش از موزه است که به طور مشخص در تپه های باستانی سلماس جلبر ارومیه کشف شده اند. از دیگر آثار شاخص بخش باستان شناسی موزه ی ارومیه می توان آثار سفالی اشاره کرد که از تپه دالما و حسنلو کشف شده اند، این سفالینه های با طرح های منقش و نقاشی شده ی شان، برای گردشگران بسیار جذاب هستند. تپه حسنلو یکی از زیست گاه ی باستانی و تاریخی در آذربایجان غربی است، که آثار و اشیاء متعددی از این تپه ی تاریخی را می توان در بخش باستان شناسی موزه ی ارومیه مشاهده کرد، از میان دیگر آثار کشف شده در تپه ی حسنلو می توان به شیر های برنزی اشاره کرد، که همراه آثار فلزی جزء زیباترین آثار باستانی این موزه به شمار می آیند.

2safar

یکی دیگر از غرفه های معروف موزه ی ارومیه، متعلق به سنگ نوشته هایی با خط میخی است که به دوران اورارتو ها باز می گردند. این سنگ نوشته ها در کنار آثار پیش از تاریخ این موزه ، دیرینگی این ناحیه جغرافیایی بیشتر نشان می دهد، این در حالی است که شما می توانید با ما همراه باشید تا در ادامه ی بازدید از این موزه بیشتر با بخش های مختلف بخش باستان شناسی موزه ی ارومیه آشنا شوید.