جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری ایران

به ایران خوش آمدید

ایران سرزمینی رنگارنگ و باشکوه

2safar

ایران جواهری در خاور میانه و تاریخ اسلام است که با معماری باشکوه و مردمی خون گرم، همواره پذیرای گردشگران و میهمانان از دیگر نقاط جهان بوده است. اگر می خواهید قدم در تاریخ بگذارید و بر روی پله ها و در کنار ستون های باستانی قدم بگذارید و بایستید و انعکاس تاریخ در نسل های محتلف را ببینید، ایران یکی از بهترین انتخاب ها برای شما خواهد بود.

2safar

برخی از بزرگ ترین نام های تاریخ (مانند کوروش کبیر، داریوش، اسکندر و چنگیز خان مغول) در این سرزمین آثار و نشانه هایی از خود بر جای گذاشته اند و در دوران مختلفی در تاریخ بر این سرزمین حکومت راندند. شما در نقاط مختلفی در ایران(مانند تخت جمشید، زیگورات چغازنیبل، شوش و نقاط دیگری در ایران) می توانید در تاریخ قدم بگذارید و به دوران باستان بازگردید.

2safar

اما در ایران شما تنها آثار باستانی و دوران پر عظمت تاریخ ایران را نخواهید دید، پس از ورود اسلام به ایران این سرزمین به عنوان جواهر تاریخ اسلام ترکیبی زیبا از تاریخ ، فرهنگ، هنر و معماری را با اسلام گره زد. ایران گنجینه ایی زیبا برای معماری به شمار می رود، در ایران زیبا شناسی معماری ایرانی در تاریخ اسلام نقش بسیار موثر و پرنگی داشته است ، شما با سفر به ایران، مناره ها، گنبد ها، کاشی کاری ها، فیروزه کاری های بی نظیری را در معماری ایرانی خواهید دید. در نقاط مختلف ایران در یزد، اصفهان، شیراز، تهران، تبریز، مشهد و دیگر شهر های ایران معماری های باشکوهی را می بینید، که در کاخ ها و مساجد تبلور پیدا کرده اند.

2safar

اما برای بیان زیبا های ایران تنها بخش کوچکی از آنها را عنوان کرده ایم و زیبا های ایران را نمی توان تنها در معماری کاخ و مساجد، در باغ و ساختمان های باشکوه خلاصه کرد. ایران سرزمین است که بزرگترین جاذبه اش را مردمان آن شکل می دهند. سرزمینی با تنوع قومی و گروه های قومی متعدد که هزاران سال در حکومت های مختلف و در طول تاریخ در این سرزمین در کنار یکدیگر زندگی کرده اند.

2safar

هر کدام از شهر ها و مناطق ایران دارای فرهنگ، آداب و رسوم، لباس، معماری ، هنر، موسیقی، زبان وگویش خاص خود هستند که در باور ها، رفتار و شهرسازی آنان منعکس شده است. این تنوع فرهنگی در کنار تنوع جغرافیایی و محیط زیستی این سرزمین ، زیبایی های و جاذبه های گردشگری بی شماری را ایجاد کرده است که برای گردشگران تجربه ایی بی نظیر به شمار می رود.

2safar

گردشگران در ایران، مناطق کوهستانی و افسانه ایی زاگرس را در کنار دشت ها و مراتع خواهند دید و در کنار جنگل های مناطق شمالی، مناطق کویری ایران را هم تجربه می کنند و سواحل شمالی و جنوبی ایران هم این کشور رنگانگ را بیشتر به نمایش می گذارد. بدون شک برای گردشگرانی که از یکنواختی در سفر فراری هستند، ایران با تنوع فرهنگی، تاریخی، اجتماعی، قومی، جغرافیای و زیست محیطی یکی از ایده ال ترین انتخاب های شماست و 2safar به شما می گوید به ایران خوش آمدید.

شهر تهران

2safar

شهر تهران بزرگترین، پرجمعیت ترین و مهمتر از همه پایتخت 200 سال اخیر ایران است. شهری که قلب تپنده تاریخ معاصر ایران محسوب می شود و بسیاری از رویداد های مهم در تاریخ ایران در این شهر رخ داده، تهران در دامنه جنوبی کوه البرز قرار دارد و تا پیش از سال 1788 میلادی روستایی کوچک بود که بیشتر تحت نام شهر ری قرار داشت. با به سلطنت رسیدن آغا محمد خان قاجار(بنیان گذار سلسله ی قاجار) در ایران، وی تهران را به عنوان پایتخت سلطنت خود اعلام کرد و تهران سرنوشت پر پیچ و خمی را نیز آغاز نمود.

2safar

تهران بهترین مقصد گردشگران برای شروع سفرشان در ایران است. شهر که در آن دروازه دوران مدرن به روی ایران باز شد و بسیاری از آثار دوران معاصر تاریخ ایران را در خود جای داده است. با شروع سلطنت قاجار بر ایران تهران روز به روز چهره ای متفاوت پیدا کرد. باغ ها و زمین های حاصلخیز تهران محل بوجود آمدن عمارت ها و ساختمان های زیبایی شد که امروزه بسیاری از آنها از میان رفته و عمارت های باقی مانده بخشی از میراث فرهنگی تهران و ایران به شمار می روند و کاخ ها و عمارت های پادشاهان و شاهزاده های خاندان قاجار هم با معمار های زیبا و با شکوهشان از جاذبه های مورد توجه گردشگران می باشند. ( که می توان به : خانه انیس الدوله، خانه امیربهادر، خانه امین‌السلطان، خانه مشیرالدوله، خانه وثوق ،عمارت امیریه، عمارت باغ فردوس، ، عمارت کامران میرزا، عمارت منیریه، عمارت نظامیه، عمارت و باغ فرمانیه، ، قصر قاجار، ، کاخ بهارستان، کاخ سلطنت‌آباد، کاخ فیروزه، کاخ گلستان، کاخ موزه های گلستان اشاره کرد ).

2safar

تهران محل تبلور هنر و معماری عصر قاجار و تاریخ معاصر ایران است و گردشگران در این شهر با آثار بسیاری چون چهار راه مخبرالدوله، حمام بازار، کاخ سعد آباد، دروازه باغشاه، دروازه خراسان، دروازه دولاب، دروازه دولت، دروازه شمس العماره، دروازه شمیران، سردر باغ ملی، سقاخانه آینه، لا له زار، محله بازار، محله چال میدان، محله سنگلج، ساختمان راه‌آهن، میدان ارگ، میدان امام خمینی، میدان امین السلطان، میدان حسن آباد و بسیاری دیگر از خیابان ها و میدان های معروف قدیمی شهر روبه رو خواهند بود.

2safar

اما در کنار چنار های قدیمی خیابان ولیعصر، گردشگران با دو دنیای سنتی و مدرن ایران که در تهران نمود پیدا کرده، آشنا می شوند و در این شهر است که بهتر می توانند تاریخ معاصر ایران را بفهمند. با روی کار آمدن سلطنت پهلوی شکل و شمایل شهر به تدریج تغییر یافت و آثار دنیای مدرن نمایان شد، که هنوز هم در تهران هرچند مندرس و کهنه وجود دارند. امروزه در کنار عمارت ها و ساختمان های قدیمی با معماری های زیبا و باشکوه ، برج ها و ساختمان های مدرن بسیاری نیز حضور دارند و مورد توجه گردشگران قرار دارد. علاوه بر این موزه های بسیاری هم در تهران هست که می تواند برای گردشگران جذاب و دیدنی باشد.

2safar

همچنین جاذبه های طبیعی فراوانی هم مانند پارک اتابک، پارک امین الدوله، پارک جنگلی چیتگر،توچال، دریاچه سد لتیان، قله ی دماوند و ... وجود دارد که از جاذبه های بی شمار تهران برای گردشگران خواهند بود.

2safar

کاخ گلستان

2safar

خاندان قاجار شکوه و عظمت خود را در کاخ زیبای گلستان نمایان کرده اند و ساختمان های بزرگ آن را با کاشی های نقاشی شده و رنگارنگ در کنار باغی زیبا تزئین نموده اند. معماری زیبای این کاخ گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند و آنها باید بلیط های ورودی این مجموعه را به صورت جداگانه در نه بخش مختلف در دروازه ی ورودی خریداری کنند، که هر کدام از این نه بخش بلیط های مخصوص خود را دارند و باید به صورت جداگانه خریداری شوند، البته تالار آیینه و نگارخانه ی(گالری نقاشی ایرانی) این مجموعه نیز به دارای بلیط های جداگانه ایی هستند.

2safar

در مجموعه ی کاخ گلستان، ارگ صفوی پیش شروع سلطنت قاجار وجود داشت اما در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار (1848-1896) شاه تحت تاثیر کاخ های اروپایی که در سفر هایش دیده بود، تغییراتی را در این مجموعه ایجاد کرد و ساختمان هایی را به آن اضافه نمود، این ساختمان علاوه بر این که بخشی از کاخ خصوصی شاه محسوب می شد، بخش های اداری، دفاتر و وزارتخانه ها را نیز در برمی گرفت. چند ساختمان مجاور کاخ گلستان هم در دوران پهلوی ساخته شده است.

2safar

تخت مرمر

در دوران سلطنت فتحعلی شاه (1797-1834) به دستور وی سنگتراشان و هنرمندان اقدام به ساخت تخت مرمر کردند هرچند قسمت هایی از ایوان تخت مرمر در دوران قبل ساخته شده بود اما تخت از سنگ های معادن یزد استخراج به دستان هنرمندان مختلف ساخته و تزئین شد، این تخت جایگاهی بود که مردم عادی به دیدار شاه می رسیدند و به او سلام می دادند. تخت مرمر با چهره ها، نقش شیر و اژدها و اشعاری در وصف فتحعلی شاه قاجار تزئین شده و امروزه نیز در معرض دید بازدیدکنندگان و گردشگران قرار دارد. در سال 1925 هم رضاخان بنیان گذار سلطنت پهلوی بر روی این تخت تاج پادشاهی را بر گذاشت.

2safar

خلوت کریمخانی

جلو خان یا خلوت کریمخانی یکی از دیکر مکان های زیبا و تاریخی در مجموعه کاخ گلستان است. این محل که در گوشه ایی از کاخ قرار دارد از سال 1759 بر جای مانده و به عنوان محل اقامت کریمخان زند از آن یاد می شود البته در دوران آغا محمد خان قاجار جسد کریم خان زند به تهران آورده شد و در زیر پله های این مکان دفن شد، محیط سرپوشیده و زیبای خلوت کریمخانی با معماری عصر قاجار ،که آب قنات از طریق یک کانال در حوضچه ی مرمر وسط ایوان می جوشد و ستون های سنگی زیبا آن را احاطه کرده اند، فضا دنج و زیبایی را ایجاد کرده بود که به دستور ناصرالدین شاه ، خلوت کریم خانی از دیگر بخش های کاخ گلستان جدا شد و به عنوان محل استراحت شاه، که برخی اوقات در آنجا خلوت می کرد و قلیان می کشید، مورد استفاده قرار گرفت. البته استخوان های جسد کریمخان زند پس از انقراض سلطنت قاجار از خلوت کریمخانی به قم انتقال پیدا کرد.

2safar

نگارخانه

2safar

از دیگر بخش های مورد توجه گردشگران در کاخ گلستان، نگار خانه (گالری نقاشی ایرانی) کاخ گلستان است ،که مجموعه ای از زیبا ترین آثار و تابلو های نقاشی هنر دوران قاجار را در خود جای داده است و گردشگران می توانند آثار هنرمندان برجسته ی آن دوران (از جمله کمال الملک، علی اکبر مزین الدوله، نقاش باشی شیرازی، محمود خان صبا، میرزا مهدی خان ملقب به مصورالملک، آقا میرزا و .. ) را در این نگارخانه مشاهده کنند.

یکی از قسمت های دیدنی این نگارخانه پرتره ی شاهان قاجار است که گردشگران می توانند جواهرات و تاج های سلطنتی شاهان در نقاشی ها را هم در موزه ی جواهرات از نزدیک ببینید. نکته قابل توجه دیگر در این نگارخانه ، درک بهتر زندگی مردم تهران و ایران از طریق نقاشی های مختلف در این مجموعه در عصر قاجار و زندگی روزمره ی مردم در قرن نوزدهم است.

2safar

موزه سلطنتی

موزه ی سلطنتی یا موزه مخصوص یکی از بخش های زیبا و بسیار با شکوه کاخ گلستان است که با گچ بری ها و معماری منحصر به فردش جذابیت زیادی برای گردشگران دارد. این مجموعه شامل آثار و اشیاءبه جا مانده از عهد ناصری در عصر قاجار است که هدایا، آثار هنری و زینتی و اشیاء مختلفی را در خود جای داده که توسط پادشاهان، مقامات دیگر کشور ها و همچنین بزرگان و حکام شهر های مختلف به شاهان قاجار هدیه داده شده و یا توسط خود شاهان قاجار خریداری وگردآوری شده اند و دیوار ها و سقف این مجموعه هم با تزئیتات زیبا گچ بری شده است.

2safar

تالار اصلی

یکی از برجسته ترین قسمت های کاخ گلستان بی گمان تالار اصلی این مجموعه است که از سالن ها و تالار های دیگری نیز در کنار خود دارد و تالار معروف آیینه هم بخشی از آنها به شمار می رود. در خلال سال های 1874 -1877 تاج و تخت طاووس در این مکان قرار داشت و بعد ها به موزه جواهرات ملی منتقل شدند. مراسم تاجگذاری محمد رضا پهلوی هم در سال 1967 ( 25 سال پس از به سلنت رسیدن وی) و مراسم ازدواج سلطنتی او نیز در این تالار صورت گرفت.

2safar

این تالار اولین موزه ی سلطنتی ایران در دوران حکومت ناصرالدین شاه بود، که پس از بازدید وی از موزه های اروپا ساخته شد. این تالار بزرگ با معماری و تزئینات گچ بری سقف و دیوار های آن یکی از باشکوه ترین تالار های دنیا محسوب می شود و قسمت های مختلف این تالار از کف تا سقف آن در نهایت زیبایی آراسته و تزئین شده اند.

2safar

این تالار زیبا امروزه یکی از پر بازدید ترین بخش های کاخ های گلستان به شمار می رود که فرش ها و اشیاء قیمتی و باشکوهی از جمله میز ها و مبلمان های روسی و ظروف چینی ارزشمند فرانسوی ، آلمانی و انگلیسی نیز را در خود جای داده و مورد توجه گردشگران قرار دارد.

حوضخانه

2safar

حوضخانه ی کاخ گلستان یکی دیگر از قسمت های تاریخی و مورد توجه این مجموعه است که جایگاه ویژه اش را پس از شروع سفر های پادشاهان قاجار( اولین سفر پادشاهان قاجار توسط ناصرالدین شاه صورت گرفت) به اروپا کسب کرد. ناصر الدین شاه پس از بازگشت از اروپا تحت تاثیر مغرب زمین سعی در تغییر شکل ظاهری محیط پیرامونش برآمد و این حوضخانه هم یکی از همان قسمت هایی بود که معماری اش به دستور ناصرالدین شاه تغییر یافت و به عنوان یک گالری مورد استفاده قرار گرفت.

2safar

حوضخانه محلی است که آن را به واسطه ی قرار گرفتن حوضی کوچک در وسط این محل حوضخانه می نامند. این حوضخانه مجموعه ای از نقاشی ها و مجسمه های سلطنتی اروپایی قرن نوزدهم را در خود جای داده است ، که بسیاری از آنها از سوی پادشاهان اروپایی به شاهان قاجار هدیه داده شده و یا توسط خود پادشاهان قاجار از اروپا خریداری شده اند. حوضخانه یکی از مکان های دیدنی برای گردشگران در مجموعه کاخ گلستان به شمار می رود

2safar

تالار آینه

تالار برلیان یا تالار آینه از جمله قسمت های کاخ گلستان است که از دوران فتحلی شاه قاجار به جای مانده و بکارگیری شیشه و آینه درتمامی سطوح این تالار آن را به یکی از زیباترین بخش های کاخ گلستان تبدیل کرده است، در تالار آینه یا بلور چلچراغهایی وجود دارد که توسط الکساندر اول امپراتور روسیه به فتحعلی شاه هدیه شده اند و آینه کاری های این تالار آن مانند بلوری درخشان ساخته اند. این تالار ها در دوران ناصر الدین شاه و مظفر الدین شاه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و امروزه هم علاقه مندان و گردشگران بسیاری مایل به بازدید از این مکان هستند.

2safar

شمس العماره

در انتهای باغ گلستان و در قسمت شرقی آن ، بنای تاریخی و زیبای شمس العماره نمایان است. این بنای تاریخی که تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی در خود دارد، به دستور ناصرالدین شاه و توسط معیرالممالک در خلال سال های 1865تا1867 ساخته شد. ناصر الدین شاه به دنبال ساخت یک بنای بلند و آسمان خراش و برای داشتن چشم اندازی بر فراز شهر و به منظور داشتن ساختمانی بلند چون شهر های اروپایی دستور ساخت شمس العماره را صادر کرد. تنها بخشی از طبقه همکف این ساختمان در معرض بازدید عمومی قرار دارد و این کاخ هم چون دیگر بخش های کاخ گلستان، باآینه کاری و کاشی های زیبا و باشکوه تزئین شده اند.

2safar

عمارت بادگیر

از دیگر عمارت های برجای مانده از دوران سلطنت فتحعلی شاه همین عمارت بادگیر است که البته در دوران سلطنت دیگر شاهان قاجار به ویژه ناصر الدین شاه تغییراتی در آن ایجاد شد و شکل امروزی برجای ماند. این عمارت با کاشی کاری ها و آینه کاری های زیبا توجه گردشگران را به خود جلب می کند و ایوان شاه نشین این عمارت تالار بزرگی است با ستون ها، دیوار ها و سقف های نقاشی شده و گچ بری های زیبا، که هنر معماری ایرانی را در خود به نمایش می گذارد.

2safar

عکاسخانه ی ناصری

2safar

در زیر زمین عمارت بادگیر، عکاسخانه سلطنتی ناصرالدین شاه قرار دارد، که یکی از بخش های مهم و تاریخی کاخ گلستان محسوب می شود. ناصرالدین شاه در سفر به اروپا با دوربین عکاسی آشنا شد و علاقه ی بسیاری به آن پیدا کرد و با خریداری یک دستگاه عکاسی این فن و هنر را وارد ایران کرد. علاقه ی ناصرالدین شاه به عکاسی منجر به خلق عکاس های فراوانی از جمله اندرونی شاه ، شکار ها و سفرهای او شد و بسیاری از این عکس ها نیز توسط خود او گرفته شده است.

2safar

عکاسخانه ی ناصرالدین شاه یکی از مجموعه های بسیار جذاب از عکس های دوران قاجار است که بسیاری از آنها به عنوان بخشی از تاریخ ایران را به تصویر کشیده و علاوه بر ارزش تاریخی و اجتماعی ، جذابیت بسیاری برای گردشگران دارد و بازدیدکنندگان بسیاری تصاویر اشخاص و امکان دوران قاجار را در این مکان مشاهده می کنند.

تالار الماس

2safar

تالار الماس، مکانی است که در دوران فتحعلی شاه ساخته شد و طاق ها و مقرنس های این تالار جلوه و شکوه زیبایی را خلق کرده اند. این تالار با معماری متعلق به دوران فتحعلی شاه ساخته شد، اما در دوران ناصرالدین شاه این تالار هم دچار تغییراتی شد و طاق های مقرنسی آن بازسازی شدند اما همچنان یکی از بخش های زیبای این تالار مقرنس های آینه کاری شده ای است که مهمترین شاخصه تالار الماس به شمار می رود و اسم الماس هم به واسطه ی شکل معماری طاق های این تالار در ایوانچه های آن بر این تالار گذاشته شده است. گردشگران در تالار الماس با بخش دیگری از معماری دوران قاجار آشنا خواهند شد و هنر مقرنس کاری را خواهند دید.

2safar

کاخ ابیض

کاخ ابیض که امروزه به عنوان موزه مردم شناسی از آن یاد می شود در دوران ناصرالدین شاه ساخته شده است و بخشی از هدایای سلطنتی در دوران ناصر الدین شاه در این کاخ گذاشته شد. در دوران پهلوی اول(رضا شاه) این کاخ به عنوان موزه ی مردم شناسی انتخاب شد.

2safar

این موزه یکی از مهمترین موزه های مردم شناسی ایران به شمار می رود و در آن اقوام مختلف ایرانی با نحوه پوشش، لباس ها و هویت قومی شان معرفی می شوند. در این موزه گردشگران می توانند با پوشش زنان و مردان مناطق مختلف ایران از شمال و جنوب گرفته تا غرب و شرق این سرزمین آشنا شوند و تنوع قومی ایران در این موزه به نمایش گذاشته شده است، که جذابیت بسیاری برای گردشگران دارد.

2safar

کاخ گلستان مجموعه ی بی نظیری از تاریخ، هنر و فرهگ دوران قاجار را به نمایش می گذارد و به عنوان ویترینی از این بخش از تاریخ ایران عناصر اجتماعی را به گردشگران معرفی می کند و بهترین نقطه برای شروع سفر در ایران است. چرا که در این بخش از تاریخ ایران تحولات اجتماعی و سیاسی بسیاری رخ داده و ذهن گردشگران به قبل و بعد از این دوره جلب خواهد شد.

بازار بزرگ تهران

2safar

گردشگرانی که تهران را به عنوان مقصد سفرخود انتخاب می کنند، نمی توانند به سادگی از کنار بازار بزرگ تهران بگذرند و آن را ندیده رها کنند. بازار بزرگ تهران قلب تپنده اقتصاد ایران در تاریخ معاصر 200 سال اخیر به شمار می رود. شاید سنگ بنای اولیه بازار در دوران صفویه گذاشته شد اما هویت بازار و توسعه و گسترش آن را بی گمان باید متعلق به دوران قاجار به ویژه دوران ناصرالدین شاه دانست.

2safar

کوچه ها و پس کوچه ها و دالان های پر و پیچ خم این بازار قدیمی با حجم جمعیتی بالای مردم و مغازه های شلوغ در نگاه اول شاید دلهره آور باشند، اما زمانی که شما با جمعیت بازار همراه می شوید و از گذرها و بازارچه ها رد می شوید، لذت تفرج و گردش در این بازار برای شما بیشتر می شود و تجربه ی جذابی خواهد بود.

2safar

بازار بزرگ تهران بزرگترین بازار ایران به شمار می رود که شاهراه اقتصادی ایران نیز محسوب می شود. این بازار علاوه بر جایگاه اقتصادی در تاریخ ایران اهمیت سیاسی و اجتماعی بسیاری دارد و شاهد رخ داد های سیاسی و اجتماعی سرنوشت سازی بوده است. بازار بزرگ از دوران قاجار به عنوان بخش مهمی از جامعه ایران در نقاط حساس و مهم تاریخی نقش آفرینی کرده و در تحولات سیاسی و اجتماعی بخش عمده ای تحولات را به دوش کشیده است.

2safar

بازار بزرگ به بخش های مختلفی تقسیم می شود و حرفه ها و صنف های مختلف در هرکدام از این بخش به فعالیت مشغول اند، که در بازار هر کدام از این بخش ها را راسته می خوانند. بسیاری راسته های بازار با تحولات اجتماعی و تاریخی دچار تغییراتی شده اند و راسته هایی مانند توتون فروش ها و مسگر ها ماهیت شان را از دست داده و تغییر کاربری دادند، برخی دیگر از راسته ها هم کوچکتر و بزرگتر شدند.

2safar

بازار بزرگ با معماری متعلق به دوران قاجار و طاق ها و کوچه های پیچ در پیچ برای گردشگران جاذبه های بسیاری دارد، هرچند که معماری کلی این بازار در طول این سالیان دچار تغییراتی شده اما همچنان هویت سنتی بازار بزرگ و معماری دوران قاجار بر این بازار غالب است. گردشگران می توانند از ورودی های مختلفی وارد این بازار و یا خارج شوند و به مکان های قدیمی و تاریخی مانند محله پامنار، امازاده زید و مقبره لطفعلی خان زند(آخرین پادشاه زندیه و معروف به شمشیر زن شرق) بروند. در بازار بزرگ مکان های تاریخی مانند سبزه میدان(یکی از درب های ورودی و تاریخی بازار بزرگ تهران)،چهار سوق بازار(تقاطع دو راسته ی اصلی بازار)، سرای امیر، مسجد جامع یا مسجد امام خمینی (که در گذشته آن را با نام مسجد شاه می شناختند)، تیمچه ی حاجب الدوله و تیمچه ی مهدیه وجود دارد، که از جاذبه های گردشگری بازار بزرگ تهران به شمار می روند.

2safar

گردشگران در بازار بزرگ تهران، در گذر از پیچ و خم های راسته ها می توانند در کنار فرش فروشان بنشینند و هنر فرش ایرانی را ببینند و با نگاه به سقف بازار طاق های و معماری ایرانی را نظاره گر باشند و در کنار جمعیت بازار فضای گرم بازار را تجربه کنند و از آن لذت ببرند.

برج آزادی

2safar

در تجارب سفر ها آنچه که در ذهن ما از شهر های مختلف به یادگار می ماند، خاطرات پراکنده ایی از مکان ها و موقعیت های دیدنی و خاطره انگیزی است، که نام هر کدام از آن شهر ها با برخی از اماکن و نشانه ها همراه است. از این رو، در گردشگری شهری نماد ها و نشانه ها اهمیت زیادی دارند و امروزه نماد و نشانه سازی برای شهر ها یکی از مقاصد و سیاست ها شهرداری ها، برای افزایش گردشگری و ایجاد تصویری ماندگار در ذهن میهمانان به شمار می رود.

2safar

تهران به عنوان یکی از شهر های معروف دنیا و پایتخت ایران همواره پذیرای میهمانان و گردشگران مختلفی است، که نام تهران را در کنار نماد های این شهر به یاد می آورند. اما بدون شک یکی از فراگیر ترین نماد های مدرن این شهر بزرگ، برج آزادی است. این برج در سال 1349 با معماری حسین امانت در دوران پهلوی ساخته شد. البته طرح معماری این برج در یک مسابقه معماری که در سال 1345 برگزار شده بود و طراحی حسین امانت در این مسابقه انتخاب گردید.

2safar

معماری برج آزادی تلفیقی از معماری ایران باستان و متاثر از معماری ایرانی- اسلامی است و از معماری مسجد شیخ لطف الله در اصفهان نیز الهام گرفته شده است. در سال 1349 این برج به منظور جشن های 2500 ساله شاهنشاهی در ایران افتتاح شد. معمار این بنا به دلیل نزدیکی میدان آزادی(محل قرار گرفتن برج آزادی) با محدودیت ارتفاع روبه رو بود و از این رو، ارتفاع آن از سطح زمین 45 متر گرفته شد.

2safar

امانت (معمار ایرانی) با تلفیق معماری مدرن و سنتی ایرانی و الهام از اِلمان های معماری اسلامی مانند طاق و قوس ها و همچنین شباهت قسمت فوقانی برج به بادگیر های معروف ایرانی به زیبایی هرچه تمام تر روند ساخت این برج را به پایان رساند. در ساخت این بنا 8000 قطعه سنگ مرمر سفید تراشیده و بکار برده شده است، که با طراحی پیچیده به عنوان اصلی ترین نما شهر تهران شناخته می شود.

2safar

این برج در ابتدا به دلیل قرار داشتن در میدان شهیاد( نام سابق میدان آزادی) به برج شهیاد آریامهر معروف بود و توسط محمد رضا پهلوی و فرح افتتاح شد و در روز افتتاحیه نیز منشور حقوق بشر کورش کبیر به نمایش گذاشته شد. با وقع انقلاب اسلامی در ایران در سال 1357 این برج به یکی از نماد های مردمی بدل و پس از انقلاب هم آن را برج آزادی نامیدند و همواره یکی از نقاط کلیدی در عرصه های سیاسی و اجتماعی به شمار می رود.

2safar

برج آزادی دارای سه طبقه و 286 پله است و در محوطه ی زیرین آن سالن های نمایش، موزه، کتابخانه و نگارخانه نیز تعبیه شده است. برج آزادی به عنوان یکی از نماد های اصلی شهر تهران و ایران در خاطرات بسیاری از گردشگران این شهر شناخته شده است، که حتی تهران مانند شهرهای بزرگی چون پاریس( که با برج ایفل شناخته می شود) با برج آزادی در اذهان متبادر خواهد شد، و هیچ گردشگری را نمی توان یافت که در تهران بوده و برج آزادی را ندیده باشد.

کاخ موزه ی سعدآباد

در دامنه های سر سبز دربند، مجموعه ی کاخ های سعد آباد قرار دارد که تلاقی دوران سلطنت قاجار و پهلوی به شمار می رود. این مجموعه در دوران سلطنت قاجار شکل گرفت اما با تغییر سلطنت در ایران و پادشاهی رضا شاه و پسرش محمد رضا شاه پهلوی، این مجموعه گسترش و رونق بیشتری پیدا کرد.

2safar

کاخ موزه ی سعدآباد دارای مساحتی 110 هکتار است که 18 بنای تاریخی و سلطنتی در آن وجود دارد. این مجموعه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در تهران و با توجه مساحت و تعداد ساختمان هایی که امروزه به عنوان موزه از آنها استفاده می شود، زمان زیادی را برای بازدید می طلبد و گردشگران در این مجموعه می توانند، کاخ احمد شاهی، کاخ سفید، کاخ اسود، کاخ شمس، کاخ ملکه مادر و دیگر کاخ ها و موزه های این مجموعه را از نزدیک ببینند و با معماری های متفاوت، سبک زندگی خاندان های سلطنتی قاجار و پهلوی و همچنین بخش های ناپیدای تاریخ ایران آشنا شوند. بلیط های مجموعه ی کاخ موزه سعدآباد را می توانید از درب های ورودی کاخ تهیه کنید و از مینی بوس های موجود در مجموعه هم برای تردد در محوطه ی کاخ ها استفاده کنید.

2safar

گردشگران برای بازدید بهتر در محوطه ی مجموعه می توانند نقشه های راهنمای مجموعه را در هنگام ورود بردارند و با توجه به راهنمایی های صورت گرفته بازدید خود را آغاز کنند. علاوه بر رستوران های منطقه ی دربند، گردشگران در محوطه ی کاخ هم می توانند از کافه ی محوطه ی کاخ استفاده کنند.

2safar

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، کاخ موزه های سعدآباد کاربریشان دچار تغییر شد و در جمهوری اسلامی موزه های متعددی در کاخ های دوران پهلوی برپا گردید. گردشگران در این مجموعه می توانند از 18کاخ موزه از جمله کاخ سبز که محل اقامت رضا شاه بود و امروزه هم به عنوان کاخ موزه ی سبز شناخته می شود، کاخ موزه ی ملت که محل اقامت محمد رضا شاه بود(کاخ سفید)، موزه ی تاریخ طبیعت که هم اکنون در اختیار نهاد ریاست جمهوری است(کاخ اختصاصی)، موزه هنر های زیبا (کاخ اسود یا سیاه)، موزه ی پوشاک سلطنتی(کاخ شمس)، موزه ی ظروف سلطنتی (کاخ اشرف) ، موزه ی سلاح های دربار (کاخ غلامرضا) ، موزه ی نظامی (کاخ شهرام پسر اشرف)، موزه ی بهزاد (کاخ قدیم ولیعهدی محمد رضا شاه) ، موزه ی دفینه (کاخ ولیعهد رضا پهلوی ) و موزه ی خط و کتابت میر عماد (کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمد رضا شاه) بازدید کنند.

2safar

علاوه بر این موزه ها که در کاخ های سلطنتی دایر هستند، در مجموعه کاخ های سعدآباد موزه های دیگری چون موزه ی آلبوم های سلطنتی(در ساختمان گارد سلطنتی)، موزه آشپزخانه سلطنتی در کاخ ملت(سفید)، موزه آب، موزه فرشچیان و موزه اتومبیل های سلطنتی نیز در معرض دید گردشگران و بازدید کنندگان قرار دارند.

2safar

مجموعه کاخ های سعدآباد که امروزه به عنوان کاخ موزه های سعد آباد شناخته می شوند، بخشی از جاذبه های گردشگری تهران محسوب می شوند که علاوه بر اینکه قسمت هایی از تاریخ معاصر ایران را برای گردشگران روایت می کنند، فضای دلنیشن و محیطی آرامی را برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده اند.

مجموعه فرهنگی- تاریخی کاخ نیاوران

2safar

در دامنه ی کوه البرز و منطقه نیاوران (این منطقه از دوران قاجار و سلطنت فتحعلی شاه به عنوان ییلاق سلطنتی انتخاب شد و در دوران محمد شاه قاجار باغی در کنار نی زار آن منطقه ساخته شد، که بعد ها آن را نیاوران نامیدند). در ده سال پایانی دوران پهلوی کاخ نیاوران محل اقامت و زندگی محمدرضا پهلوی و خانواده اش بود.

2safar

مجموعه ی کاخ نیاوران با مساحت 5 هکتاری فضای سبز و باغ و همچنین شش موزه یکی از جاذبه های گردشگری زیبا و دیدنی شهر تهران به شمار می رود. گردشگران می توانند از طریق اتوبوس ها و تاکسی میدان تجریش ،که یکی از میدان های قدیمی شمال شهر تهران است به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بروند و در دروازه اصلی کاخ نیاوران، بلیط های موزه و کاخ های مورد نظرشان را خریداری کنند. کافه ی محوطه ی کاخ هم محیط جذابی برای گردشگران محسوب می شود، که محیط شاد و آرامش بخشی دارد. در کاخ نیاوران موزه ها و ساختمان های تاریخی و زیبایی قرار دارند، که امروزه به موزه ها و مکان فرهنگی برای بازدید گردشگران تبدیل شده اند.

2safar

کاخ نیاوران

در خلال سالهای 1337 تا 1347 و در دوران سلطنت محمد رضا پهلوی کاخ نیاوران با بهره گیری از امکانات و تکنولوژی روز و با معماری زیبا و فضاسازی داخلی باشکوه ساخته شد. معماری داخلی این کاخ تلفیقی از هنر ایرانی – اسلامی است و گچ بری ها، آینه کاری ها و کاشی کاری های زیبایی در ساخت این کاخ به کار برده شده است که از جاذبه های گردشگری به شمار می رود. در طراحی و معماری این کاخ معماران ایرانی و فرانسوی فعالیت داشتند. سقف متحرک کاخ هم یکی از جذابیت های اصلی کاخ نیاوران محسوب می شود که در کنار سنگ های گرانیتی سیاه و سفید ترکیبی زیبا را خلق کرده است.

2safar

کاخ نیاوران دارای سه طبقه است که در طبقه ی همکف آن سینمای اختصاصی، غذا خوری ، سالن پذیرایی و تالار آبی با زیبایی هرچه تمام تر و با استفاده از مبلمان و دکوراسیون زیبا طراحی شده است. اتاق های کار و خواب فرح و همچنین اتاق کنفراس این کاخ هم از بخش های زیبای نیاوران هستند. در طبقه ی سوم هم اتاق استراحتگاه پهلوی دوم و اتاق های خواب و لباس خانواده ی سلطنتی هم از دیگر بخش های دیدنی کاخ نیاوران به شمار می روند.

2safar

مجموعه های نفیس تابلو های نقاشی ایرانی و خارجی، در کنار مجموعه های تزئینی زیبا و کمیاب ، ظروف چینی و زینتی نیز در کنار فرش های بسیار با شکوه و ارزشمند از جاذبه گردشگری کاخ نیاوران محسوب می شوند.

2safar

کاخ صاحبقرانیه

2safar

یکی از کاخ های دیدنی و تاریخی در مجموعه فرهنگی – تاریخی نیاوران، کاخ صاحبقرانیه است، که از بنا های بجا مانده ی دوران قاجار به شمار می رود و البته بخشی از هویت تاریخی آن نیز در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی شکل گرفته است.

2safar

این بنای تاریخی با معماری برجسته اش همواره مورد توجه گردشگران شهر تهران قرار دارد. کاخ صاحبقرانیه در دوران قاجار و در سال 1267 هجری قمری به دستور ناصر الدین شاه در منطقه ییلاقی سلطنتی و در باغ نیاوران ساخته شد و پس از تکمیل به یمن ورود سلطنت ناصرالدین شاه به سی و یکمین سال، این کاخ را صاحبقران نامید، که بعد ها به صاحبقرانیه شهرت پیدا کرد.

2safar

کاخ صاحبقرانیه را کاخ حرمسرای شاه قاجار می دانستند، که در دو طبقه طراحی و ساخته شد. طبقه ی زیرین کاخ که حوض خانه نامیده می شد، محل حرمسرای ناصرالدین شاه بود و اتاق های متعددی در این طبقه قرار داشت. از دیگر قسمت های دیدنی کاخ صاحبقرانیه باید به تالار آینه اشاره کرد. تالاری با آینه کاری های دوران قاجار که از مشخصات هنر معماری آن دوران به شمار می رود و یکی از بخش های مورد علاقه ی گردشگران محسوب می شود.

2safar

با انقراض سلطنت قاجار کاخ صاحبقرانیه در دوران پهلوی اول چندان مورد توجه قرار نداشت، اما در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی، این کاخ با تغییراتی رو به رو شد. فرح دیبا با تغییر دکوراسیون و تخریب بخش هایی از حرمسرای ناصری و سفارش مبلمان آن از فرانسه و روشنایی های باشکوه از اروپا آن را به کاخ اداری شاه تبدیل کرد. اتاق جنگ، اتاق های استراحت شاه و سقف های چوبی (متعلق به قرن 12 هجری قمری) که از شیراز آورده شده بود، به این مجموعه اضافه گردید. کاخ صاحبقرانیه در دوران پهلوی دوم به عنوان دفترکار محل زندگی روزمره محمدرضا پهلوی شد.

2safar

گچ بری های زیبا و تزئینات برجسته ی در این کاخ از جذابیت های معماری صاحبقرانیه به شمار می روند. علاوه بر زیبایی های معماری این کاخ تابلو های نقاشی بی نظیری مانند نقاشی کمال الملک از حوض خانه این کاخ و پرتره های زیبایی دیگری در صاحبقرانیه گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند و در بردارنده بخشی از زندگی روزمره شاهان ایران است.

2safar

صاحبقرانیه پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران و مجموعه فرهنگی-تاریخی کاخ نیاوران به عنوان یک موزه در معرض دید عموم قرار گرفت. در این کاخ اسناد تاریخی مهم از دوران قاجار و پهلوی، دو تابلوی بزرگ از شاهزادگان قاجار، عکس هایی از کاخ در دوران ناصرالدین شاه، فرمان مشروطیت، سلاح های سرد و گرم سلطنتی، قالی های نفیس ، عکس های شخصیت های سیاسی معروف در کاخ و مدال ها و نشان های اهدایی در دوران سلطنت قاجار و پهلوی ، مبلمان های سلطنتی و لوسترهای بسیار قیمتی وجود دارد که در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارند. این مجموعه ی زیبا چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. گردشگران در مجموعه نیاوران بلیط بازدید از کاخ صاحبقرانیه را می توانند از دروازه ی ورودی مجموعه خریداری کرده و از این کاخ دیدار کنند.

کوشک احمد شاهی

کاخ نیاوران

کوشک احمد شاهی

2safar

در ادامه ی معرفی بخش های مختلف مجموعه فرهنگی – تاریخی کاخ نیاوران در شمال تهران به کوشک احمد شاهی خواهیم رسید. احمد شاه قاجار به عنوان آخرین پادشاه سلطنت قاجار به تقلید از اجداد تاجدارش، ناصر الدین شاه و محمد شاه ، عمارتی را در منطقه ییلاقی سلطنتی احداث کرد، که آخرین روز های حضورش در ایران را در این کاخ سپری نمود.

2safar

این کاخ با معماری آجری، پله ها و حوض ورودی اش آخرین نشانه های معماری عصر قاجار به شمار میروند و هنر مندی معماران آن دوره در نمای بیرونی ، گچ بری ها و ستون های این کاخ تجلی پیدا کرده است. پس از انقراض سلطنت قاجار، در دوران پهلوی اول این کاخ به طور کلی به دست فراموشی سپرده شد و در اواخر سلطنت رضا شاه بود که مرمتی مختصر بر پیکر این عمارت صورت گرفت.

2safar

در دوران سلطنت محمد رضا پهلوی به این کاخ توجه بیشتری شد و با سرپرستی معماران فرانسوی، کوشک احمد شاهی مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت، مبلمان آن تغییر کرد و برای مدت کوتاهی، دفتر کار شاه پهلوی شد. به دلیل نزدیکی این کاخ به کاخ اصلی در سال های پایانی سلطنت پهلوی، کوشک احمد شاهی به عنوان محل اقامت ولیعهد انتخاب گردید و پس از احمد شاه قاجار فرزند ارشد پهلوی دوم در این عمارت ساکن شد.

2safar

در سال های اخیر هم این عمارت چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است و امروزه به عنوان موزه کوشک احمد شاهی از آن یاد می شود و در مجموعه فرهنگی – تاریخی کاخ نیاوران، این عمارت توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. این عمارت به دو بخش تقسیم می شود، در طبقه ی اول اسناد دوران سلطنت قاجار و عصر احمد شاهی به نمایش عموم گذاشته شده و اشیاء نقره و برنز ارزشمندی از دوران احمد شاه قاجار در بخش های مختلف نمایش داده می شود. عکس های عهد قاجار و شخص احمد شاه هم بخش دیگری از این کوشک به شمار می روند.

2safar

در طبقه دوم، هدایا و مجموعه های فرزند محمد رضا پهلوی نیز بخش دیگری از موزه را به خود اختصاص داده اند. در این بخش کلکسیون های سنگ های قیمتی و کم یاب از جمله قطعه سنگی از کره ماه که توسط ریچاد نیکسون به ولیعهد اهدا شده و هدایای ارزشمند دیگری که توسط مقامات و شخصیت های بین المللی به فرزند شاه ایران هدیه داده شده اند، به نمایش درآمده است.

2safar

کلکسیون فسیل های حیوانات هم بخش جذاب دیگر این مجموعه به شمار می رود. گردشگران در این کاخ می توانند علاوه بر فضای دلنشین این کوشک و کلکسیون های جمع آوری شده توسط ولیعهد سلطنت پهلوی و هدایای ارزشمند اهدایی به او، در کنار عکس های خاندان پهلوی (به ویژه عکس های ولیعهد پهلوی) ، کلکسیون های آلات موسیقی و مجموعه ی پوست حیوانات را هم مشاهده کنند.

کاخ نیاوران 2

2safar

مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران ، که در نام آن نیز ذکر شده است، در بردارنده ی مکان ها و هویت های تاریخی و فرهنگی ارزشمندی است که بخشی از تاریخ ایران و حتی جهان را در خود نگهداری می کند. یکی از بخش های فرهنگی برجسته و خاص در این مجموعه موزه ی جهان نماست.

2safar

این موزه که در بخشی از کاخ صاحبقرانیه قرار دارد(که در سایت 2safar به تفصیل آن را برای شما معرفی کرده ایم)، نمونه های کم نظیری از هنر، آثار باستانی و مجموعه های ارزشمند از نقاط مختلف و در دوران های متفاوت تاریخی در معرض دید عموم قرار می می دهد.

2safar

فرح دیبا همسر محمد رضا پهلوی در سال 1355 این موزه ی هنری و تاریخی را تاسیس کرد. آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه مجموعه از هدایای سلطنتی و یا آثار خریداری شده توسط خاندان پهلوی است که بیشتر آثار تاریخی خریداری شده، توسط فرح دیبا تهیه شده اند.

2safar

موزه جهان نما که نام آن نیز با توجه به ماهیت اش انتخاب شده است، فرهنگ ها و هنر های اقوام مختلف در دوران تاریخی متفاوتی را از آمریکای جنوبی تا چین به نمایش می گذارد و به نوعی فرصت بسیار خوبی برای گردشگران است تا از منظر موزه جهان نما، هنر جهان را نظاره گر باشند. این موزه در دو بخش آثار تاریخی و هنری اش را در معرض دید عموم قرار داده است.

2safar

در بخش اول که به هنر و تاریخ پیش باستان تعلق دارد، آثاری چون آثار هنر های آئینی پیش کلمبیائی، آثار بی نظیری از مصر باستان، چین(سردیس بودا )، تمدن های ویکوس و موشیکای در پرو و سرخپوستان آمریکای شمالی و جنوبی را به نمایش گذاشته است و در همین بخش هم آثار از هزاره های اول و دوم ایران باستان از گیلان و لرستان(پیکره مفرغی) را به گردشگران نمایش می دهد. این بخش موزه یکی از بخش های مورد توجه گردشگران به شمار می رود و آنها می توانند در این بخش به هنر عصر باستان در نقاط مختلف جهان را نظاره گر باشند.

2safar

در بخش دیگر موزه جهان نما به آثار هنری از جمله نقاشی های و هنر های تجسمی تاریخ معاصر جهان پرداخته است، که در بخش ایرانی آن می توان به آثاری از سهراب سپهری، بهمن محصص، پرویز تناولی، فرامرز پیلارام، پرویز کلانتری و بسیاری دیگر از هنر مندان بنام تاریخ معاصر ایران اشاره کرد.

2safar

در بخش هنرمندان غیر ایرانی هم می توان آثار بزرگانی چون، پیکاسو، پل گوگن، دیگئ جاکومتی، مارک شاگال، ژرژ براک و بسیاری از دیگر هنرمندانی که آثارشان توسط خاندان پهلوی خریداری شده اند و یا از سوی مقامات و شخصیت های بین المللی به آنها اهدا شده است. این بخش تاریخ هنر معاصر جهان و ایران از قسمت های محبوب و مورد علاقه گردشگران به شمار می رود، آثار هنری برجسته و خاصی را در خود جای داده است.