جاذبه های گردشگری ایران - آبشار پیران کرمانشاه

جاذبه های گردشگری ایران - آبشار پیران کرمانشاه

2safar

گردشگران در کرمانشاه و مناطق اطرافش می توانند انواع و اقسام جاذبه های گردشگری را از نزدیک ببینند و تجربه های متفاوتی را در این استان داشته باشند. اما نکته قابل توجه در این خصوص در هم تنیدگی جاذبه ها و اماکن گردشگری و دیدنی استان کرمانشاه است که همزیستی و مجاورتی تاریخی و طبیعی دارند. یکی از این جاذبه ها آبشار پیران در نزدیکی قلعه ی یزدگرد در حوالی ریجاب است، که پیش تر در 2safar با این قلعه ی تاریخی و باستانی آشنا شدیم و بخش مختلف آن که در دامنه کوه های دالاهو قرار داشتند را دیدیم.

2safar

آبشار پیران یکی از بلند ترین آبشار های فعال و جاری در ایران است که با ارتفاعی در حدود 150 متر صحنه ی باشکوه و زیبایی را خلق می کند. آبشار پیران یا آبشار ریجاب(نام دیگر این مکان طبیعی و زیبا) یکی از جاذبه های دیدنی و فوق العاده ای است که گردشگران می توانند علاوه بر بازدید از آن اوقات لذت بخش را در محیط اطراف و مسیر منتهی به این آبشار داشته باشند.

2safar

این آبشار از جمله پدیده های طبیعی است که یکی از مراکز تفریحی و گردشگری مردم نواحی اطراف و دیگر شهر های استان کرمانشاه به شمار می رود و گردشگران این استان هم برای دیدن این ابشار مسیر پر پیچ و تاب آن را با شوق تمام طی می کنند. نکته جالب برای رسیدن به این آبشار دو مسیر پیش رو و دو مقصد متفاوت در این نقطه است، یک مسیر شما را به قسمت پایینی آبشار می رساند و شما می توانید از پایین ترین نقطه ی سقوط آب بخش های مختلف این آبشار سه طبقه را ببینید. مسیر دیگر به بالای آبشار می رود، که قسمت های پایینی آبشار قابل رؤیت نیستند.

2safar

اگر بخواهید قسمت پایین آبشار بروید، باید در جاده کرمانشاه به سمت سرپل ذهاب حرکت کنید، در این مسیر در 10 کیلومتری سرپل ذهاب مسیر فرعی وجود دارد که به سمت روستای پیران می رود، روستایی زیبا و پر باغ که مسیری زیبا از میان باغ ها عبور می کند و شما را به جاده خاکی منتهی به آبشار می رساند، این جاده خاکی در حدود 2 کیلومتر است که با رسیدن به یک پارکینگ و فضایی سنگ فرش شده به پایان می رسد، فضای سنگ فرش شده هم در حدود 1500 متر با پله هایی سنگی و مسیر صافی است که مسافران را تا پای آبشار می برد، این مسیر یکی از جذابیت های آبشار پیران به شمار می رود.

2safar

مسیر دوم هم از شهر ریجاب قابل دسترسی است، پس از رسیدن به ریجاب باید سمت روستای ژالگه حرکت کنید و در آنجا خود را بالای آبشار پیران خواهید دید. آبشار پیران آبشاری سه طبقه است که درمیان صخره های کوه های دالاهو قرار دارد، این آبشار در سه نقطه با شکست آب روبه رو می شود و پس از برخورد با سطح سنگی دیگر باز هم فوران می کند، این آبشار بزرگ با شکل و ساختار صخره ایی زیبایش یکی از دیدنی ترین جاذبه های کرمانشاه و ریجاب محسوب می شود.

2safar

نکته جالب توجه، در کلمه ی ریجاب است که نام دیگر این آبشار هم به شمار می رود، ریجاب کلمه شایعی است که به غلط رواج یافته چرا که واژه ی کردی آن ریژاوو است، ریژوار به معنای سرریز شدن ، ریژ معنی ریختن، سرریز شدن و سقوط می دهد و آوو هم همان آب است که با فوران و سقط زیبای این آبشار ارتباطی هم معنا و زیبا دارد.