جاذبه های گردشگری ایران - آبیدر سنندج

جاذبه های گردشگری ایران - آبیدر سنندج

2safar

تا اینجای سفرمان به سنندج به عنوان مرکز استان کردستان از مهمترین ویژگی جغرافیایی این شهر و این استان خبری نبود، گردشگرانی که می خواهند عازم سنندج شوند، مسیری کوهستانی را در پیش خواهند داشت که البته مسیر جاده ای مناسبی دارد، اما جاده از دل کوه های زاگرس رد می شود، به نوعی شما مسافر نواحی کوهستانی خواهید بود. در مسیر رسیدن به سنندج بدون شک با مناظر طبیعی فوق العاده و تماشایی رو به رو می شوید، از پیچ و تاب جاده لذت سفر به این شهر کوهستانی را خواهید برد. سنندج در دل کوه های آبیدر ، کوه شیخ، سراج الدین قرار دارد و یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری این شهر نیز در دامنه ی کوه آبیدر و درست به همین نام است، پارک تفریحی و کوهستانی آبیدر مکانی لذت و بخش تفریحی برای مردم سنندج و گردشگران این شهر به شمار می رود.

2safar

آبیدر با ارتفاعی در حدود 2550 متر در غرب شهر سنندج قرار دارد و به گونه ای که از بلندای این کوه تمام شهر در معرض دید شماست، صحنه ای لذت و بخش و تماشایی که در مناطق کوهستانی یکی از پرتکرار ترین تصاویر به شمار می آید. در طول سالیان گذشته به واسطه ی قرار گرفتن این کوه با شیبی ملایم به سمت شهر سنندج، مردم سنندج از این موقعیت برای تفریحات و پیاده روی استفاده می کردند و به طور سنتی یکی از مناطق تفریحی شهر سنندج به شمار می رفت.که در چند دهه گذشته با درایت مسئولان شهر، این موقعیت جغرافیایی به یک فرصت شهری تبدیل شد و با ایجاد مسیر های پله مانند و کشیدن خیابان، امکان راحت تر مردن به این ناحیه فراهم شد.

2safar

در ادامه ی ایجاد یک پارک مدرن و کوهستانی در کوه آبیدر ، آبیدر به یک مجموعه تفریحی و طبیعی تبدیل شد و با سروسامان گرفتن فضا های سبز و درختکاری های این مکان به یکی از جاذبه های گردشگری شهر سنندج بدل شد، به گونه ای که نمی توان گردشگری را در این شهر دید که به آبیدر نرفته باشد و از محیط و فضای لذت بخش آن نگوید. اما این کوه آبیدر شامل دو کوه می باشد که در با نام های آبیدر بزرگ و کوچک از هم تفکیک می شوند و تفاوت ارتفاع آنان هم در حدود 200 متر است.

2safar

از منطقه تفریحی آبیدر می توان به عنوان یکی از سایت های کوهنوردی شهر سنندج یاد بود که دارای پناهگاه های کوهنوردی نیز می باشد، اما هنگامی که از این ارتفاعات بالا می روید، متوجه می شوید که در این کوه زیبا، مکان هایی وجود دارد که می توان از آنها به عنوان مکان هایی گردشگری نام برد، از جمله می توان به محل هایی با نام های کانی شفا(کانی در زبان کردی به معنی چشمه است)، کانی کچک وکانی بانتا و دیگر موقعیت هایی مانند تافه دار، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک قرآن، امیریه اشاره کرد.

2safar

فضای آرام، منظره ای تماشایی، هوایی دلچسب و اوقاتی لذت بخش از جمله فرصت هایی است که گردشگران در آبیدر خواهند داشت و می توان مشرف به شهر سنندج در کنار خانواده و دوستان از سفر به این شهر زیبا لذت ببرند، البته نباید فراموش کرد در برخی روزها و شب های مردم سنندج در پارک آبیدر جمع می شوند و به عنوان فعالیت های دستی جمعی به رقص کردی(هل پل که یا چوپی) می پردازند، تصویری لذت بخش از شادی مردم این شهر، که بدون شک برای گردشگران تماشایی است.