جاذبه های گردشگری ایران - آب آنبار سردار بزرگ و سردار کوچک قزوین - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - آب آنبار سردار بزرگ و سردار کوچک قزوین - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی آب انبار های سردار بزرگ و سردار کوچک شهر قزوین، ابتدا معرفی آب انبار سردار کوچک را ادامه می دهیم، گردشگران پس از دیدن نمای سردر کاشی کاری شده ی آب انبار سردار کوچک، که نمونه ای زیبا از هنر معماری ایرانی و کاشی کاری و کاربندی ایرانی است، می توانند وارد آب انبار شوند، برای رسیدن به مخزن این آب انبار باید در حدود 37 پله ی سنگی را پشت سر بگذارید و البته برداشت آب از طریق چهار شیر آب ممکن است و مردم برای رسیدن به این چهار شیر آب از این 37 پله ی سنگی عبور می کردند.

2safar

از دیگر مشخصه های آب انبار سردار کوچک می توان به 4 هواکش این مجموعه اشاره کرد که در کنار 4 گنبد کوچک آب انبار، پلان کلی این مکان تاریخی شهر قزوین را تشکیل می دهند. بر اساس نوشته های مختلف از جمله کتابی تحت عنوان تاریخ قزوین، ظرفیت مخزن آب انبار سردار کوچک در حدود 3800 مترمکعب است و این حجم بالای گنجایش آب ، این مکان را به یکی از تامین کننده های اصلی آب شهر قزوین تبدیل می کرد و از این رو، علاوه بر طرح و نمای بیرونی و ساختار کلی آب انبار، به لحاظ کارکردی برای مردم شهر قزوین از اهمیت بالایی برخوردار بود و امروزه گردشگران می توانند بخشی از فرهنگ شکل گرفته شده پیرامون این اثر متاثر از موقعیت جغرافیای و بومی را در این بخش از قزوین مشاهده کنند.

2safar

آب انبار دیگری که به درایت و خوش سلیقگی برداران سردار در قزوین ساخته شد و منتسب به برادر بزرگ تر می باشد، آب انبار سردار بزرگ است. گردشگران برای رسیدن به اثر تاریخی و کاربردی باید راهی خیابان راه آهن قزوین شوند و گنبد بزرگ این آب انبار به عنوان مشخصه اصلی نمای بیرونی آن بهترین راهنما برای پیدا کردن این مکان در خیابان راه آهن است. قدمت ساخت این آب انبار هم نزدیک به سال ساخت آب انبار سردار کوچک است و هر دو اثر دارای سردری شکیل و زیبا هستند که سبک معماری رایج در دوران قاجار در آنها بازتاب یافته است. بکار گیری کاشی کاری های زیبا در کنار کاربندی های خوش نقش و هنرمندانه از دیگر ویژگی های مشترک دو آب انبار منتسب به برادران سردار می باشد.

2safar

این آب انبار هم به سیاق دیگر آب انبار های رایج در ایران، مسیری پله ای را باید طی کرد تا به شیر های تخلیه و برداشت آب رسید و در هنگام پایین و بالا آمدن گردشگران از پله های سنگی که در حدود 50 پله هستند، سقف آجری کاری شده که هنر رسمی بندی مشخصه اصلی بکار رفته در آن است، لذت عبور از دالان خنک و قدیمی پلکان آب انبار را بیشتر می سازد. اما همان طور که گفتیم، گنبد بزرگ و بلند این آب انبار مشخصه اصلی این بنا است و تک گنبد وسیع آب انبار بر روی یک پایه ی مربعی قرار گرفته و آجر مصالح بکار رفته در این گنبد است و بادگیرها و روزن های دیگر هم از طریق این گنبد فضای مورد نیاز آب انبار را تامین می کند. گردشگران در این بنای تاریخی شکل و نوع دیگری از آب انبار های ایرانی را خواهند دید و سفر به قزوین را برای همیشه به خاطر خواهند سپرد.

2safar