جاذبه های گردشگری ایران - آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی - قسمت دوم

2safar

برای رفتن به بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی باید راهی محله ی عالی قاپوی اردبیل شوید در آن جا به راحتی می توانید، بقعه ی شیخ را در ضلع شرقی میدان ببینید، که در های چوبی بزرگ اش شمار را به حیاط آرامگاه می رساند، البته در گذشته سردری زیبا و فاخر در به عنوان درب اصلی مجموعه وجود داشت که بنا به درخواست سازمان باستان شناسی ایرانی برداشته شد و کاشی های زیبا و دیدنی اش برای حفاظت در انبار نگهداری می شوند. بر اساس اطلاعات موجود در این خصوص کاشی کاری این بخش از مجموعه را فردی به نام اسماعیل نقاش اردبیلی در حدود سال 1057 انجام داده است. پس از ورود به داخل مجموعه با حیاطی بزرگ و مستطیل شکل رو به رو می شوید، حیاطی که در گوشه کنار آن هنر ایرانی آجر کاری را می توان بر روی دیوار ها و طاق نما های مختلف موجود در ایم محوطه مشاهده کرد، هنری فاخر و اصیل که همواه بخشی از هنر معماری ایران در سبک های مختلف است.

2safar

مهمترین بنایی که در این حیاط مجموعه به چشم می آید، بنایی است که بر روی مقبره ی شیخ صفی الدین ساخته شده، که به آن گنبد الله الله می گویند. اولین سازه ای که پس از وفات شیخ صفی در این مجموعه ساخته شد، همین گنبد الله الله بود که به دستور صدرالدین موسی فرزند شیخ صفی بنا شد. آجر چینی و هنر آجرکاری مشخصه ی اصلی این گنبد تاریخی است، که به شکل استوانه ای شکل گرفته و با ارتفاعی در حدود 18 متر یکی از مشخصه های اصلی مجموعه ی آرامگاه شیخ صفی الدین به شمار می آید. بر بالای این بنای آجری گنبدی کم قوس یا به قول معماران کم خیز قرار دارد که با هنر کاشی کاری آذین شده و نمای فیروزه ای رنگ اش نمود هنری بیشتری به آن بخشیده است. از دیگر ویژگی های شاخص در این گنبد که گردشگران به خوبی می توانند آن را مشاهده کنند، کلمه ی الله است که به شکلی پرتکرار و هدفمند بدنه و قسمت های مختلف بنا را پر کرده است و به نظر میاد نام این گنبد هم برگرفته از همین طرح معماری بنا ست.

2safar

از دیگر هنر های معماری که شما در گنبد الله الله می توانید مشاهده کنید، آیات قرآنی است که بر روی کاشی های لاجوردی نمای بسیار زیبایی پیدا کرده اند. زیبایی گنبد الله الله به گونه است که عده ای بر این باورند که این گنبد در دوران صفوی بارها مورد مرمت قرار گرفته و بخش های مختلفی به آن اضافه شده است و این اثر را نمی توان بنای اصلی ساخته شده توسط صدرالدین موسی پسر شیخ دانست. با این حال، اثر موجود چنان زیباست که گردشگران را خیره می کندو در هنگام ورود به گنبد با صندوقی چوبی منقش به منبت کاری و خاتم کاری رو به رو خواهید شد که در فضای هشت ضلعی محل دفن شیخ صفی الدین اردبیلی است.

2safar

وقتی به دیوار و سقف داخل گنبد الله الله نگاه می کنید، باز هم فراوانی هنر و تزئینات معماری ایرانی تماشایی است، گچ بری های زیبا و بجا با هنرمندی هرچه تمام تر شما را به نقطه ی مرکزی در سقف و درست در زیر گنبد می رساند و به زیبایی هر چه تمام تر معانی روحانی و عارفانه ای را در نمود های هنرمندانه ایجاد می کند. صندوقچه ی چوبی دیگری نیز که متعلق به شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل نیز در کنار محل دفن شیخ صفی الدین قرار دارد. این بنا در دوران ناصر الدین شاه پس از ویرانی های جنگ ایران و روسیه مرمت شد و یکی از زیبا ترین آثار موجود در مجموعه ی آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی است.

2safar