جاذبه های گردشگری ایران - چینی خانه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی اردبیل - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - چینی خانه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی اردبیل - قسمت دوم

2safar

چینی خانه ی از بخش های خاص مجموعه ی آرامگاه شیخ صفی الدین به شمار می آید، بخشی برای گردشگرانی که به این مکان قدم گذاشته اند، مجموعه ای دیدنی و تماشایی است و بدون شک می توان آن را یکی از بهترین آثار معماری ایرانی رایح در عهد صفوی و یا بهترین نمود هنری معماری سبک اصفهان دانست. از این رو، تزئینات بکار رفته در چینی خانه را می توان یکی از شاهکار های معماری ایرانی قرن یازدهم هجری قمری دانست.

2safar

معماری این بنا به گونه ای است که می توان در خصوص هر بخش آن حرف بسیاری زد، اما دانستن کلیات بخش های برای گردشگران لذت تماشای چینی خانه را بیشتر می کند. هنگامی که وارد چینی خانه می شوید، یک اتاق چهار گوش را خواهید دید که در هر ضلع آن یک فرورفتگی ایجاد شده است و از این رو، اتاق چهار گوش به چهار طاق نمای هشت گوش تبدیل می شود و این طاق نما های با تزئینات پر تکرار گچ بری های زیبا و چشم نواز چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. بسیاری شباهت زیادی را بین گچ بری ها و چوب های بکار رفته در چینی خانه اردبیل و تالار موسیقی عالی قاپو در اصفهان می بینند، که با رنگ طلائی و نقاشی های زیبا، چشم گیر تر و تماشایی تر می شوند، اما نکته مهم در چینی خانه ی اردبیل، وسعت کار، ظرافت هنری بکار فته و زیبایی چیدمان اشکال بیشتر و تماشایی تر از عالی قاپوی اصفهان است و به همین خاطر جذبه بیشتر را می توان در این اثر فاخر و باشکوه مشاهده کرد.

2safar

از دیگر هنر بکار رفته در چینی خانه ی اردبیل می توان به کاشی کاری های هفت رنگ و ازاره های داخلی عمارت اشاره کرد، که نمایی فوق العاده و صحنه ای باشکوه را در کنار گچ کاری های ایجاد کرده اند. یکی از نکاتی که قبل تر هم به آن اشاره شد، تبدیل فضایی چهار گوشه به هشت گوشه است که پیش از همه این ها محیط دایره ای گنبد را به یک مربع چهار گوش تبدیل کرده است، مجموعه ای هوش، دقت و نبوغ معماران ایرانی را رخ می کشد. کلیت معماری چینی خانه، یکی از نمود های هنر معماری ایرانی است که گردشگران از دیواره های بیرونی و گنبد آجری بنا گرفته تا شاه نشین های زینت شده به کاشی های معرق هفت رنگ ، که با نقش گیاهان و جانوران و حتی حیوانات اساطیری شکوه بیشتری پیدا کرده اند.

2safar

با همه این اوصاف بسیاری از چینی ها و ظروف این مجموعه یا ازمیان رفته اند و یا بسیاری از آنها را باید در موزه های بزرگ دنیا مانند موزه آرمیتاژ روسیه دید، اما باز هم از آن همه شکوه ، بنای چینی خانه کفایت می کند تا گردشگرانی که برای تماشای چینی خانه رفته اند را غرق در لذت کند. با این وجود، تعدادی از تنگ ها و گلدان ها و دیگر ظروف چینی همچنان در چینی خانه وجود دارد و یکی از زیبا ترین بخش های بقعه ی شیخ صفی الدین همچنان این چینی خانه ی بی نظیر و تماشایی است.