جاذبه های گردشگری ایران - امام زاده جعفر یزد

جاذبه های گردشگری ایران - امام زاده جعفر یزد

2safar

شهر یزد در مناطق کویری مرکز ایران قرار گرفته است، این موقعیت جغرافیای امکان پناه گرفتن بسیاری از دانشمندان و مذاهب و ادیان مختلف را ایجاد کرده است. ایران همواره دستخوش تحولات سیاسی ، اجتماعی و دینی بوده، گاه با قدرت داشتن زردتشیان همراه بوده است ، در دورانی همان زردتشیان تحت فشار مسلمانان قرار می گرفتند و گاهی نیز میان شیعیان و اهل تسنن اختلافاتی به وجود می آمد که باعث فرار و گریز بزرگانی از شهر دیارشان می شد و شهر یزد چه در دروان حمله ی اعراب و چه در حمله مغول با توجه به شرایط جغرافیایی مکان مناسبی برای پناه مسافران بود.

2safar

از این رو، وجود آثار باقی مانده از زردتشیتیان و حضور پرتعداد ایشان در شهر یزد بی دلیل نیست. گردشگران هم در این شهر تاریخی می توانند مهمان نوازی و آغوش مهربان این مردم را درک کنند که با لحن و زبانی شیرین، روی خندانی به میهمانان می گشایند.

2safar

بنابراین در یزد آثار تاریخی درکنار ماهیت مذهبی شان عجین شده و این شهر مذهبی یکی از دیدنی ترین شهر های ایران به شمار می آید. مقبره ی امامزاده جعفر هم یکی از مکان های مورد احترام برای مردم یزد و همچنین از بنا های مورد توجه گردشگران محسوب می شود.

2safar

ایشان از نوادگان امام جعفر صادق (ع) از امامان مذهب تشیع هستند، که در اثر فشار های حکومت عباسی و خطر جانی برای ایشان راهی ایران شده و در شهر یزد اقامت می کند. در آن زمان که در حدود قرن پنج هجری قمری است، حکومت آل بویه در ایران قدرت داشته است و زمان حضور ایشان در یزد هم امیر اوجش حاکم شهر بوده و ایشان را مورد احترام خود قرار می دهد.

2safar

پس از مرگ ایشان مقبره ای که در ابتدا چوبی بوده بر سر مزارشان ساخته می شود و به دلیل احترام و علاقه مردم یزد ایم مقبره از اماکن متبرکه و مورد احترام اهالی شهر به شمار می رود. پس از پیروزی انقلاب این مکان بیشتر مورد توجه قرار گرفت و ساختمان و بنای این مقبره هم مورد بازی قرار گرفت و از این معماری این بنا یکی از جاذبه های گردشگری شهر یزد به شمار می آید و گردشگران می توانند در کنار زیبایی های معماری این بنای مذهبی، با بخش از هویت و فرهنگ غالب مردم شهر نیز آشنا شوند.

کاشی کاری ها، گنبد و طاق های این بنای زیبا با اِلمان های معماری سنتی ایرانی – اسلامی ساخته شده

2safar

و مانند دیگر بنا های مذهبی در ایران هویت مشخصی دارد. ایوان های شرقی، جنوبی و شمالی این بنا در سالهای اخیر ساخته شده است و بر اساس هنر معماری اسلامی با کاشی کاری، خوشنوسی تزئین شده است. شبستان های این امامزاده هم از دیگر بخش های زیبا و جالب توجه آن است.

2safar

چنین فضا ها و اماکنی برای گردشگران دارای جذابیت دوچندانی است، چراکه در چنین فضایی گردشگران با در کنار لذت بردن از بازدید مکانی چشمگیر و زیبا می توانند با بافت فرهنگی و مذهبی در شهر و کشوری دیگر آشنا شوند و موقهیت و فضای مذهبی چنین مکانی را تجربه نمایند.