جاذبه های گردشگری ایران - اهواز خوزستان

جاذبه های گردشگری ایران - اهواز خوزستان

در ابتدای مسیرمان در خوزستان به شهر اهواز خواهیم رفت که مرکز استان خوزستان است، این شهر یکی از بخش های مهم تاریخی و هویتی خوزستان و ایران به شمار می رود و دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی زیبایی است، همان طور که قبل تر از نام این شهر گفتیم، برگرفته از نام باستانی خوز یا هوز است که به مردمان این شهر گفته می شده، جمع آن اسم کلمه اهواز را ایجاد می کند، اهواز در طول تاریخ اش نام های بسیاری مانند رام شهر، شهررام، ناصری ، ناصریه و هرمشیر داشته و امروزه همه آن را با نام اهواز می شناسند.

2safar

در اهواز گردشگران شاهد تکثر و تنوع قومی بالایی هستند، به گونه ای که اقوام فارس ، عرب، لر(بختیاری)، ترک و کرد در این شهر زندگی می کنند و هر کدام بخشی از هویت این شهر را تشکیل می دهند، از نگاهی دیگر این شهر هم مانند دیگر شهر های قدیمی و باستانی ایران نمونه ی کوچکی از سرزمین ایران می باشند و تکثر هویتی در این مناطق به شکل پررنگی وجود دارد.

2safar

اهواز در قسمت جلگه ای خوزستان قرار دارد و رود های پر آبی مانند رودخانه کارون که به لحاظ بزرگی و حجم آب بزرگ ترین رود ایران به شمار می آید ، از اهواز عبور می کند. خود این رود یکی از جاذبه های دیدنی شهر اهواز به شمار می آید. شهر اهواز به واسطه ی رود کارون در دوران باستان به قسمت در دو طرف رود تقسیم می شود، به نحوی که در تاریخ به دو شهر کناره رود کارون اشاره شده است.خوزستان سرزمین پر آبی است که رود های متعدد و بزرگی از آن عبور می کنند و به خلیج فارس می رسند، با این حال اهواز دارای پوشش گیاهی پائینی است و آب و هوایی گرمی دارد. در اهواز گردشگران با جاذبه های متعددی روبه رو هستند که بخشی از جاذبه های گردشگری خوزستان به شمار می آیند. مکان هایی مانند کناره ی رود کارون، بازار عبدالحمید، بازار کاوه، موزه ی هنر های معاصر، بنای معین التجار، پل سفید، دانشگاه ادبیات یا دانشگاه سه گوش و کلیسای مسروپ که در ادامه مسیر 2safar در خوزستان با این مکان ها آشنا خواهیم شد.

2safar

نکته جالب در خصوص خوزستان، ماهیت اقتصادی و تجاری این شهر از دوران ساسانی بوده البته همان طور که گفتیم در دوران ساسانی، دو شهر در دو طرف رود قرار داشته که یکی از شهر ها تجاری بوده و دیگری نظامی و فرماندهی منطقه در آنجا مستقر بوده است، که پس از حمله اعراب به ایران قسمت تجاری حفظ و بخش نظامی از میان می رود. اما اهواز همچنان ماهیت تجاری و اقتصادی خود را حفظ کرده است، هرچند با حمله ارتش عراق در31 شهریور سال 1359 به ایران، بسیاری از قسمت ها و زیر ساخت های اقتصادی و تجاری این شهر از میان رفت، اما هنوز هم این شهر تاریخی و زیبا یکی از نقاط تجاری مهم منطقه به شمار می رود.

2safar

گردشگران می توانند سفر خود به خوزستان را از این شهر و از کنار رود کارون آغاز کنند، رودی که تنها متعلق به اهوازی های نیست بلکه یکی از خاطرات مشترک ایرانیان محسوب می شود. اهواز شهر زیبایی است که زندگی شبانه و زیبای آن در کنار رود کارون، برای گردشگران دیدنی و تماشایی است و اوقات لذت و بخش و فراموش نشدنی را به دنبال خواهد داشت.