جاذبه های گردشگری ایران - اورامانات کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - اورامانات کرمانشاه - قسمت اول

2safar

جاذبه های گردشگری کرمانشاه را در قسمت های مختلف این استان می توان مشاهده کرد، به نحوی که گردشگران در نقاط جغرافیای مختلف این استان می توانند شاهد تنوع آب و هوایی ، جغرافیایی، قومی، مذهبی، دینی و اجتماعی باشند که موزائیکی از هویت های متنوع را در شرایط جغرافیای مختلفی دورهم جمع کرده و از این رو، در غرب ایران جاذبه های گردشگری فرهنگی، جغرافیای و تاریخی متنوعی پیش رو گردشگران قرار دارد.

2safar

یکی از این هویت های موجود کرمانشاه، اورامانات است، که علاوه بر هویت اجتماعی، قومی، زبانی، مذهبی، تاریخی متفاوت از شرایط اقلیمی و جغرافیای متفاوت و بسیار زیبایی برخوردار است که از جهات مختلف گردشگران را مجذوب خود خواهد کرد. اگر به شهر کرمانشاه رسیدید و قصد رفتن به مناطق اورامانات را دارید، ابتدا باید مسیر غربی کرمانشاه به سمت کردستان را در پیش بگیرید و پس از رسیدن به پلیس راه قزانچی، به یک دوراهی خواهید رسید که یک مسیر به سمت کامیاران و استان کردستان می رود و مسیر بعد شما را به شهر روانسر خواهد برد. برای رفتن به منطقه ی اورامانات باید راهی روانسر شوید. هرچند این منطقه در حد فاصل دو استان کرمانشاه و کردستان قرار دارد و روستای معروف اورامانات هم در نزدیکی شهر مریوان در استان کردستان واقع شده است، اما بیشتر مناطق اورامانات در استان کرمانشاه قرار گرفته اند.

در ابتدا بهتر است ذهن شما را با حوزه جغرافیایی، تاریخ ، تعریف و دیگر اشکال اجتماعی این منطقه آشنا کنیم سپس یک به یک جاذبه های گردشگری این منطقه زیبا را با هم خواهیم دید. اورامانات از نام هورامان می آید که از نام های باستانی این منطقه به شمار می رود که هنوز هم به این منطقه اطلاق می شود، که تعابیر متفاوتی برای آن قائل هستند عده ای به واسطه ی اسمش آن را به معنای جایگاه خورشید معنی می کند، چرا که هور در زبان پهلوی و کردی به معنای خورشید است اما برخی هم معتقد اند که هورامان به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورامزدا است. از این رو، ریشه زبانی و فرهنگی باستانی این منطقه قدمت و پشتوانه ی فرهنگی بسیار کهنی دارد.

2safar

به لحاظ جغرافیای این منطقه از نواحی اطراف جوانرود در کرمانشاه شروع می شود و شهر های مختلفی چون پاوه، نوسود، نودشه در استان کرمانشاه و برخی مناطق در استان کردستان همچنین شهرهای مانند بیاره و حلبچه را هم در نواحی شرقی عراق و اقلیم کردستان شامل می شود. به همین خاطر شهرستان اورامانات در استان کرمانشاه به مرکزیت شهر پاوه بخش اعظم این منطقه را در بر گرفته و در تقیسمات اداری بخشی از کرمانشاه محسوب می شود.

2safar

زبان کردی مردم این مناطق هورامی است، زبانی که دارای پیشینه ی تاریخی بسیار کهنی است و نشانه ها و آثار متعددی از این زبان در دوران باستان نیز وجود دارد. قدمت و تاریخ منطقه هم برای گردشگران بسیار جذاب است، به نحوی که با تکیه بریافته های باستان شناسان می توانیم رد پای انسان های اولیه به عنوان یکی از سکونت گاه های انسان را در این مناطق ببینیم. آثار و بقایایی که به بیش از چهل سال می رسند و نشانه هایی از دوران پارینه سنگی، غاز نشینان اولیه، آثاری از دوران عصر آهن ، گور های سنگی متعلق به سه هزار سال پیش، سنگ نوشته های از پادشاهان آشوری به خط میخی و بقایا و آثاری از دوران اشکانی و سلوکی از جمله جاذبه های پراکنده ی موجود در این منطقه ی کهن و قدیمی است که در ادامه ی سفر با 2safar بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.