جاذبه های گردشگری ایران - بازار زنجان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - بازار زنجان - قسمت دوم

2safar

در ادامه آشنایی با بازار سنتی شهر زنجان، شما را با راسته ها، بازار ها و بخش های مختلف این مجموعه ی قدیمی و بزرگ آشنا می کنیم. بازار زنجان طولانی ترین بازار سنتی سرپوشیده ی ایران است، که در این مجموعه، راسته های متعدد اش یکی از ویژگی های بارز آن به شمار می رود، به طور کلی راسته های اصلی این بازار را می توان راسته های زرگر ها، راسته ی کفاش ها، راسته ی بزاز ها و راسته ی سراج دانست، که البته این ها تنها راسته های بازار زنجان به شمار نمی آیند، بلکه تعداد دیگری از راسته ها وجود دارند که که اصناف مختلف و جدید در آن فعالیت دارند، اما آن راسته های اصلی را می توان قدیمی ترین راسته های بازار زنجان دانست.

2safar

بازار زنجان با برخورداری از 940 مغازه بزرگترین مجموعه تجاری را تشکیل می دهد که در خلال سالیان و متمادی قلب تپبنده ی این شهر در مسیر جاده ی ابریشم بوده و امروزه هم علاوه بر اهمیت تجاری و مالی اش، برای گردشگران و مهمانان این شهر تاریخی، جایگاه مرکزی برای خرید و شناخت بهتر زنجان محسوب می شود. هنگامی که وارد بازار زنجان می شوید، با اصطلاح بازار بالا و پایین رو به رو خواهید که هر دو اینها مجموعه بازار هستند هستند اما به واسطه شکل قرار گرفتن شان این دو بازار بالا و پایین می نامند، البته بازار پایین هویت بومی تر و محلی تر داشت، چرا در بخش هایی از این بازار تولیدات محلی زنجان و مناطق اطراف آن عرضه می شد، البته متاسفانه امروزه گردشگران در معدود مغازه های این بازار می توانند، تولیدات و محصولات محلی را در آن جا پیدا کنند و این بخش از بازار هم مانند بسیاری از بازار های سنتی کشور، به مرکزی برای تولیدات خراجی تبدیل شده است و رنگ و بوی محلی کمتری را می توان در آن جا مشاهده کرد.

2safar

اما مهمترین ویژگی ها که در بازار زنجان پیش روی گردشگران قرار دارد، ماهیت سنتی بازار، معماری آن و فضا و محیط سنتی است که گردشگران را به سوی خود می کشاند، تجربه حضور در یکی از بازار های سنتی ایرانی ، شما را در هر شهر و دیاری که باشید، به سوی بازار های سنتی و قدیمی می کشاند، فضا و محیط این بازار ها تحت تاثیر پر رنگ، معماری ایرانی برای شما جذاب است، معماری ایرانی به فضای بازار سنتی هویت ایرانی، در کنار المان های بومی تنوع پیدا می کنند و از این رو گردشگران در این فضا ها می توانند اوقات لذت بخشی در کنار خرید اجناس داشته باشند. از دیگر ویژگی های بازار سنتی زنجان وجود محصولات سنتی و صنایع دستی زنجان است، که دیدن و به سوغات بردن آنها از جمله تفریحات گردشگران در این بازار محسوب می شود، بازار سنتی زنجان با معماری فاخر و زیبایش از جمله بازار های ماندگار و خاطره انگیزیست که شما در آن حضور داشته است.

2safar

در این بازار سنتی ، مسجد های قدیمی متعدد(مانند مسجد آقا شیخ فیاض، مسجد میرزایی، مسجد چهل ستون، مسجد آقا سید فتح الله و مسجد جامع و.. )، راسته های مختلفی وجود دارند که در کنار قیصریه ی بازار می توانند از جمله جاذبه های دیدنی و جذابی باشند که شما می توانید آنها را مشاهده کنید.