جاذبه های گردشگری ایران - بازار سنتی کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - بازار سنتی کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

بازار سنتی کرمانشاه پس از تغییرات پیش آمده در خلال دوران پهلوی ، شکل و شمایلی تازه گرفت و این بازار در دو سمت خیابان سپه سابق امتداد یافت. در بازار قدیمی کرمانشاه عناصر و اِلمان های بازار های ایرانی حضور پررنگ دارند و سبک معماری مسقف آن هم ویژگی دیگری است که از مشخصات اصلی این بازار به شمار می رود.

2safar

گردشگران در بازار کرمانشاه شاهد راسته های اصلی هستند که در هرکدام بازاری وجود دارد و راسته های فرعی نیز در امتداد و بخش های مختلف راسته ایجاد شده اند. دالان ها در این نوع معماری مسیر های ارتباطی بازار ها و راسته را به فضای بیرونی بازار فراهم می نمایند و مانند راسته ای فرعی یا کوچه مانند به کاروانسرا های اطراف بازار منتهی می شوند. از دیگر اِلمان های بازار های سنتی ایرانی در بازار کرمانشاه می توان به چهارسوق اشاره کرد، که راسته های مختلف به هم متصل می شوند.

2safar

در بازار کرمانشاه هم چهارسوق این بازار با سقفی گنبدی شکل که به وسیله هنرمندان معمار به صورت زیبایی طراحی شده و ظرافت های هنری نیز در آن بکار رفته است وجود دارد، به گونه ای که گردشگران در زیر گنبد و در فضای داخلی می توانند این ظرافت های هنری را مشاهده کنند.

2safar

از این رو، بازار سنتی کرمانشاه هم مانند دیگر بازار های ایرانی از ویژگی های معمول برخوردار است که در معرفی بخش های مختلف این بازار به هرکدام از این قسمت ها اشاره خواهیم کرد. یکی از قدیم ترین بخش های بازار سنتی کرمانشاه که به تاریکه بازار شهرت دارد از قدیمی ترین بخش های این اثر تاریخی است که البته از چندین راسته و بازار تشکیل می شود. در این بخش برخی از راسته ها از طریق در های چوبی از هم جدا می شوند، مانند بازار صندوق ساز های و بزازخانه.

2safar

راسته های بازار کرمانشاه بر اساس صنوف و حرفه ی بازاریان شاغل در آن شناخته می شوند و گردشگران هم در این بازار به خوبی تقسیم بندی شکل گرفته شده را مشاهده می کنند. از این رو، می توان به بازار های بزاز ها، صندوق ساز ها، حوری آباد، کلوچه پز ها، حلبی ساز ها در ضلع غربی بازار یعنی در سمت غربی خیابان سپه اشاره کرد. در این قسمت از بازار سنتی کرمانشاه بازار بزار ها از زیبا ترین بخش های بازار به شمار می رود، بازاری با ترکیب رنگی فوق العاده که پارچه های رنگارنگ بسیار زیبای آن برای گردشگران جذاب و دیدنی است. پارچه های لباس های زنانه کردی به واسطه ی ساختار و جنس براق شان فضای در رنگین کمانی زیبایی را ایجاد می کند که از سقف بازار آویزان شده اند و بنوعی تفاوت فرهنگی و هویتی شاخص در این بازار رنگ و نمایی زیبا به این بخش بخشیده است.

2safar

از دیگر قسمت های زیبای بازار غربی، کارگاه ها و حجره های چرم دوزی است که کالا های چرمی بسیار زیبای را به معرض نمایش می گذارد و در کنار لباس کردی آویزان در مقابل مغازه ها فضای لذت بخشی را برای گردشگران ایجاد می کند.