جاذبه های گردشگری ایران - بازار قدیم قم - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - بازار قدیم قم - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی بازار قدیم قم که آن را بازار قم هم می خوانند، شما را به برجسته ترین بخش این بازار آشنا می کنیم، قسمتی یکی از زیبا ترین و باشکوه ترین بخش های بازار قم به شمار می آید و معماری و ساختار این بخشس بازار مشهور ترین قسمت این بازار سنتی است. این بخش دیدنی تیمچه ی بزرگ است، بخشی که به لحاظ معماری و کاربری از مهمترین بخش های این مجموعه ی اقتصادی به شمار می آید. البته در بازار قم سه تیچه وجود دارد که بزرگترین و زیبا ترین این تیمچه ها، تیمچه بزرگ در قسمت شمالی راسته ی بازار نو است. تیمچه در لغت به معنی بازار، بازارچه و کاروانسرای کوچک است که در بازار های سنتی ایرانی که به صورت سرپوشیده و تو در تو ساخته می شدند، یکی از اجزای این مجموعه ی اقتصادی به شمار می رفت و تیمچه ی بزرگ قم هم یکی از معروف ترین تیمچه های بازار های سنتی ایران است که این شهرت اش را وام دار معماری بکار رفته در آن می باشد.

2safar

تیمچه ی بزرگ قم اثری متعلق به دوران قاجاریه می باشد که سقف آن از جمله نمونه های زیبای معماری ایرانی در هنر سقف ضربی است. بر اساس متون تاریخی در سال 1261 و در خلال سلطنت ناصر الدین شاه قاجار، اسباب ساخت این مجموعه ی در بازار قم را سید محمود طباطبائی فراهم کرد ، وی از جمله تجار خوشنام و متول شهر قم بود که هزینه ی ساخت تیمچه قم را فراهم نمود و کار را به یکی از مشهور ترین معماران عصر قاجاریه یعنی حسن قمی سپرد. ساختار و هنر های معماری تیمچه ی بزرگ را باید دید، مقرنس های گچی زیبا در کنار ارسی های تماشایی و هنر مندانه این تیمچه چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

2safar

تیمچه از دو طبقه تشکیل شده و در آن در حدود 12 غرفه ساخته شده است، یکی از ویژگی های تیمچه ی بزرگ، که از مشخصه های اصلی آن نیز محسوب می شود، دریچه های است که توسط معماران این بخش به عناصر اصلی آن تشکیل شده اند، این دریچه های نور را چشمه می گویند، در تیمچه ی بزرگ سه چشمه وجود دارد، دریچه های که با هنر معماری و گچ بری و مقرنس کاری مانند چشمه های نوری در سقف علاوه بر کاربری مناسب، زیبایی فوق العاده ای را به تیمچه می بخشد. از دیگر هنر های معماری که در تیمچه ی بزرگ قم استفاده شده می توان به آجر چینی، عرق چینی، رسمی بندی، یزدی بندی و شمسه کاری نام برد. که هرکدام از این هنر های معماری در نمایی بی نقص و تمام کمال در تیمچه بزرگ اجرا شده اند. گردشگران و خریداران می توانند از طریق دو مسیر وارد تیمچه شوند که هر دوی این مسیر ها به راسته ی بازار نو منتهی می شود. تیمچه ی بزرگ قم در اختیار فرش فروش هاست و به نوعی می توان آن را راسته ی فرش فروش ها نامید. با این حال، شما در بازار قدیم قم که به راسته ی بازار کهنه و نو مشهور است ، شاهد بخش های دیگری مانند راسته های قدیمی و تا حدود تخریب شده ی بازار، مسجد های مسگر ها، مسجد ملا حعفر، مسجد امام حسین و ... که هر کدام از آن ها و محیط گرم و قدیمی این بازار برای گردشگران جذاب ، تماشایی و دلنشین خواهد بود.

2safar