جاذبه های گردشگری ایران - بازار های شهر اهواز - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - بازار های شهر اهواز - قسمت اول

2safar

در شهر های مختلف ایران بازار های سنتی و قدیمی بسیاری را در مسیر 2safar دیدیم و با آنها آشنا شدیم، بازاری هایی مانند بازار اصفهان، بازار وکیل شیراز، بازار بزرگ کرمان ، بازار بزرگ تبریز و بازار سنتی کرمانشاه که هر کدام با توجه محوریت اقتصادی و تجاری شان و همچنین ویژگی های شهری و بومی دارای مشخصه های خاصی بودند که با معماری خاص و منحصر به فرد، که مربوط به دوره های مختلفی از تاریخی ایران بودند و امروزه هم از بازار های پر رونق و بزرگ این شهر ها به شمار می روند و همچنین بخش مهمی از جاذبه های دیدنی و جذاب شهر های مختلف را تشکیل می دهند.

2safar

اما در اهواز با وجود ماهیت تجاری شهر و همچنین رونق اقتصادی این شهر در دوره های مختلف، ما شاهد بازاری همانند بازار اصفهان و تبریز با معماری و بناهایی برجسته نیستیم، بلکه شاهد بازار های قدیمی و محلی هستیم که از دوران قاجار تا به امروز پا برجا هستند و با وجود جنگ 8 ساله ایران و عراق همچنان از رونق و ازدحام مردم برخورداند.

2safar

مشخصه ی اصلی این بازار ها فضای متناسب آنها با فرهنگ و زندگی مردم اهواز است، بخصوص فرهنگ اقوام عرب ساکن در اهواز که یکی از ویژگی های بازار های قدیمی اهواز به شمار می آید و از این رو ، به لحاظ فرهنگی و تنوع هویتی موجود در چنین فضا های بومی، برای گردشگران و میهمانان اهواز دارای جذابیت بالایی است. از قدیمی ترین بازار موجود در شهر اهواز بازار در مرکز شهر اهواز قرار داردکه در بافت قدیمی شهر اهواز واقع شده است. بازار عبدالحمید رونق و شکوه خود را در دوران قاجار و پهلوی تجربه کرده و با وقوع جنگ ایران و عراق مانند تجارت در اهواز این بازار هم از سکه افتاد و بعد از پایان جنگ دیگر به روز های پر رونق گذشته باز نگشت.

2safar

بازار عبدالحمید هنوز هم از ویژگی های شهر های جنوبی ایران و فرهنگ گرم و خاص این مناطق برخوردار است، ازدحام جمعیت برای خرید کالا های ریز و درشت در این بازار هنوز هم رونق دارد. معماری خاصی بجز اندک بنا های باز مانده از دوران قاجار و اوایل عصر پهلوی در این بازار وجود ندارد و کالای مصرفی امروزی بخش های مختلف بازار را تشکیل می دهد. اما فضای گرم و دلنشین بازار با حجم جمعیتی مردم اهواز، همچنان این بازار را بر سر زبان ها نگه داشته و گردشگران برای دیدن بهتر شهر اهواز و فرهنگ آن باید قدم به این بازار بگذارند.

2safar

از دیگر بازار های شهر اهواز می توان به بازار امام خمینی اشاره کرد. بنا اصلی بازار متعلق به دوران پهلوی است و یک بازار مسقف به شمار می آید و این بازار هم هویت خاصی ندارد و محل فروش کالایی خاص نیست و مانند بازار عبدالحمید هم کالا های محلی و با رنگ و بومی فرهنگ مردم بومی اهواز به فروش نمی رسد. این بازار هم در بافت قدیمی اهواز قرار دارد و در نزدیکی خیابان 24 متری و سرای معین التجار قرار دارد. امروزه هویت این دو بازار به استثنای بازار هایی سنتی و خاص در برخی شهر ها، بیشتر حول محور کالا های مصرفی است. البته در گذشته، به خصوص در دهه ی شصت و هفتاد شمسی چنین بازار هایی با عرضه کالا های خارجی برای گردشگران جذابیت بالایی داشتند و هنوز هم بخشی از بافت مغازه های بازار امام خمینی محل عرضه ی کالاهای خارجی است.

2safar