جاذبه های گردشگری ایران - بروجرد لرستان

جاذبه های گردشگری ایران - بروجرد لرستان

2safar

دومین شهر مهم و تاریخی استان لرستان، بروجرد نام دارد، اسمی که در گذر از تاریخ پر فراز و نشیب اش بارها تغییر کرده و یا بسیاری آن اسم به معنی و موضعی دیگر مرتبط دانسته اند. شاید گره خوردن اسم و تاریخ این شهر کنجکاوی شما را کوتاه تر کند، شهرکه براساس یافته های باستانی اطراف اش در تپه ها و دشت های باستانی اش نشانه های متعددی از دوره های تاریخی مختلفی یافت شده، از دوران کاسی ها و ماد گرفته تا هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان، غرب ایران و دامنه ی زاگرس را می توان زیست گاه قدیمی ساکنان فلات ایران دانست، که اولین تمدن های ایرانی در این جا ساکن شدند و این دیرینگی سرزمینی را می توان در اسم بروجرد هم دید، مردم لر به این روگرد، ویروگر می گویند، اسمی که مانند شهر های عهد ساسانی و اشکانی به پسوند - گرد – ختم می شوند و در همین نام گذاری تعابیر و تفسیر مختلفی از دوران پیش از حمله اعراب به ایران وجود دارد، که همگی آنها متفق القول به ریشه ی باستانی و تاریخی این شهر اشاره می کنند.

2safar

به همه این اوصاف، بروجرد تا حدود نام باستانی اش را حفظ کرده ، اما برای دیدن سرگذشت این شهر زیبا باید راهی بروجرد شوید شهری که بافت تاریخی اش مهمترین جاذبه ی گردشگری آن به شمار می رفت و گردشگران و میهمانان این شهر تاریخی می توانند در گوشه و کنار بروجرد، مکان های باستانی و بنای های تاریخی متعددی را شاهد باشند. بنا ها و آثاری که مانند دیگر بقایای تمدنی ایران در لایه های ظریف و ماندگار هنر ایرانی نگهداری شده و امروزه علاوه بر ارزش تاریخی شان در بر دارنده ی زیبایی هستند که علاوه بر زیبا کردن سفر شما، ذهن و روح بینندگان خود را هم جلا می دهند.

2safar

برای معرفی شهر بروجرد، باید به اطلاعات مختصری در خصوص تاریخ این شهر کفایت کنیم، دیرینگی این شهر تاریخی مانند دیگر نقاط تاریخی ایران، وسعت بسیاری دارد، تپه های تاریخی اطراف بروجرد، را می توان از قدیمی ترین مکان های تاریخی استان دانست، تپه های رومیان و گیان که متعلق به دوران پیش از تاریخ هستند، از مهمترین منابع تاریخی ایران به شمار می روند. در متون تاریخی متعلق به دوران پیش از اسلام از شهر بروجرد با نام ویروگرد بسیار نام برده شده، اما متاسفانه خط و نشان کمتری از آن دوران در این شهر تاریخی بر جای مانده است. اما مهمترین جاذبه ها و بنا های تاریخی این متعلق به دوران اسلامی است، از حسنویه و سلجوقیان گرفته تا زندیه و قاجار، در هر دوره ی تاریخی برجرود به عنوان یک شهر ارتباطی مهم در نواحی غرب ایران مورد توجه بوده و گردشگران می توانند مسجد ها و خانه های تاریخی متعددی را در این شهر شاهد باشند. در کنار موقعیت تاریخی این شهر، شرایط جغرافیای و منطقه ای لرستان لذت سفر تان را بیشتر می کند و شما به منطقه ای معتدل و خوش آب و هوا خواهید رفت و مناظر زیبا و بکر این منطقه ی لحظات شاد و فراموش نشدنی را برای شما رقم می زند.

2safar