جاذبه های گردشگری ایران - بقعه ی بابا طاهر خرم آباد لرستان

جاذبه های گردشگری ایران - بقعه ی بابا طاهر خرم آباد لرستان

2safar

گردشگری و سفر به مناطق مختلف ایران، برای شما تجربه های بسیاری خواهد داشت و در این مسیر، با رخ داد های تاریخی ، وقایع اجتماعی و به نوعی با تاریخی و هویت این سرزمین بیشتر آشنا خواهید شد. در خرم آباد هم گردشگران با آثار و بقایایی رو به رو هستندکه روایت گر دوره های مهمی از تاریخی ایران می باشند و در کنار جاذبه های طبیعی این شهر گردشگران عاشق این شهر زیبا خواهند کرد. یکی از موضوعاتی که در تاریخ ایران متاسفانه در بسیاری در مکان های تاریخی با آن رو به رو هستیم، فقدان تاریخ نوشته شده است، که در مورد بخصوص بسیاری از افراد، اطلاعات دقیق وجود ندارد و تاریخ نگاران برای روشن ساختن بسیاری از بخش های زندگی آن فرد و آن دوره ی تاریخی به تاریخ شفاهی روی می آورند.

2safar

یکی از معروف ترین این چنین مکان هایی در این شهر تاریخی قرار گرفته و گردشگران می توانند در نزدیکی قلعه تاریخی شهر، این مکان را مشاهده کنند. اگر با ما در 2safar همراه بوده باشید، ما در معرفی جاذبه های گردشگری شهر همدان، مکانی را با عنوان آرامگاه باباطاهر به شما معرفی کردیم( برای آشنایی بیشتر می توانید به سایت 2safar مراجعه نمایید) و در معرفی آرامگاه باباطاهر در همدان او را شاعری اهل همدان عنوان کردیم و این البته تنها یک طرف داستان این شخصیت ادبی و تاریخی ایران است. در معرفی باباطاهر عنوان کردیم اطلاعات دقیقی از زندگی این شاعر معروف ایرانی وجود ندارد.

2safar

از این رو، در نزدیکی خرم آباد بنایی قدیمی وجود دارد، که مردم محلی و عده ای از کارشناسان تاریخ، این بنا را متعلق به بابا طاهر می دانند، بابا طاهر شاعر معروف قرن چهارم و پنجم هجری قمری بود که این دوره ی تاریخی هم زمان با حکمرانی سلجوقیان با ایران بود در برخی متون تاریخی او را شاعر همدانی می دانند، اما به احتمال زیاد و بر اساس دو روایت موجود، این شاعر متعلق به منطقه ای است که در حد فاصل همدان و لرستان قرار دارد و این منطقه محل سکونت لر ها و لک هاست و با مناسبات منطقه ای چند دهه ی اخیر، این شاعر متعلق به دو شهر می باشد. اما نکته ی جالب در خصوص این بنا، قدمت تاریخی آن است، بنای منتسب به باباطاهر در خرم آباد بر اساس بررسی های باستان شناسان متعلق به دوران خورازمشاهی است و برخی هم معتقدند این بنا در دوران صفوی ساختته شده است، اما با این حال بنای شهر همدان از قدمت بیشتری برخوردار بوده و از این جهت، آرامگاه باباطاهر در همدان به عنوان مکان اصلی شناخته شد و بنای باشکوهی در دوران معاصر در آنجا ساخته شد.

2safar

اما برای گردشگران دیدن بنای منتسب به باباطاهر در خرم آباد نیز خالی از لطف نیست، مقبره ی بابا طاهر در شهر خرم آباد، بنایی ساده با گنبدی ساده است، که بر روی سازه ای 8 ضلعی بنا شده است، در این بنای آجری و تاریخی زیر زمین یا سردابه ای قرار دارد که در آن یک ضریح چوبی قرار داشت، که آن را محل دفن بابا طاهر می دانند. با همه این ها، این بنای تاریخی اگر مقبره ی باباطاهر باشد یا نباشد برای گردشگرانی که به شهر خرم آباد قدم می گذارند، مکانی دیدنی و جاذبه ای تاریخی خواهد بود که سفر به این شهر خاطره انگیز تر خواهد کرد.