جاذبه های گردشگری ایران - بیستون کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - بیستون کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

دومین سایت باستانی در کرمانشاه که در 32 کیلومتری این شهر قرار گرفته مجموعه باستانی-تاریخی بیستون است، پیش تر در معرفی بیستون به داستان عاشقانه ی شیرین و فرهاد و تاریخ وسیع این مجموعه باستانی اشاره کرده ایم، اما پیش از معرفی بخش ها و قسمت های مختلف پیش از تاریخ، دوران باستان و آثار دوران اسلامی این مجموعه ی جهانی ، به سراغ نام بیستون می رویم.

2safar

برخی بر اساس شکل امروزی واژه ی بیستون آن را به دو قسمت "بی" و "ستون" تفکیک می کنند و معنای آن بدون ستون یا همان بی ستون می دانند، اما داستان این نام شهیر چیز دیگری است و این ریشه یابی ساده لوحانه بر پایه و اساس هیچ دلیل تاریخی نمی باشد، اما بر اساس مستندات تاریخی، نام اولیه این مکان بغستان بوده، که در برخی از آثار یونانی و حتی یک اثر معتبر باستانی دیگر ، سنگ نبشته ی آشوری است، که نام بغستان در آن درج شده ، این نام به معنی جایگاه خدایان است، که بر اساس یافته های باستانی این کوه پیشکشی به سوی اهورامزداست.

2safar

در تطور تاریخی زبانی این اسم ، بغستان به بهیستان ، بهیستون و بهستون تبدیل می شود و امروزه ما این نام باستانی را بیستون می خوانیم. ارتفاع 1200 متری این کوه در پهنه ای 5 هزار متری آن را به یکی از بلند ترین دیواره های جهان مبدل ساخته است.

2safar

قدیمی ترین آثار پیش از تاریخ در این مجموعه باستانی، دو غار به نام های شکارچیان و مرخل است که در بردارنده ی آثاری از دوران پیش از تاریخ محسوب می شوند. برای اولین بار در سال 1328 هجری شمسی دو کارشناس باستان شناسی و زبان شناسی آمریکایی به نام های کارلتون کوون و کامرون کوون این غار را مورد واکاوی قرار دادند.

2safar

در این کاوش چهره ای تازه از این غار کشف شد و ابزار های متعدد سنگی و استخوان و بقایای حیوانات شکار شده در این غار پیدا شد، آثار و بقایایی که قدمتشان به حدود 40 تا 70 هزار سال پیش باز می گشت. این غار به واسطه ی کشف ابزار سنگی شکار، که براساس گفته ها تعداد این ابزار شکار سنگی به هزاران عدد می رسیده و همچنین استخوان حیواناتی چون گوزن و اسب وحشی شکار شده، به غار شکارچیان مشهور است، اما برخی نیز آن را غار بیستون می نامند.

2safar

این غار بالاتر از پیکر هرکول قرار دارد و بسیاری از بقایای کشف شده در این غار به دانشگاه های آمریکا منتقل شدند. غار مرخل، غار مردود، غار خر و غارمرآفتاب از دیگر غار هایی بودند که پس از اولین کاوش های باستانی در بیستون آثار و اشیاء متعددی از دوران مختلف پارینه سنگی در آن ها کشف شد و امروزه به عنوان یکی از زیست گاه های پیش از تاریخ بشر در این حوزه تمدنی از اهمیت بالایی برخوردار اند.

2safar

هنگامی که گردشگران در مقابل کوه بیستون قرار می گیرند، عظمت و فضای وهم انگیز بیستون در کنار قدمت تاریخی اش ذهن ها را به هرکجای این تاریخ خواهد بود و گردشگران در لابه لای صخره ها و دیواره های شگفت انگیز اش می توانند رد پای انسان هایی را در اعماق تاریخ نظاره گر باشند.