جاذبه های گردشگری ایران - بیستون کرمانشاه - قسمت هفتم

جاذبه های گردشگری ایران - بیستون کرمانشاه - قسمت هفتم

کاخ بیستون

2safar

گردشگران در بیستون می توانند سیر کوتاهی در تاریخ دوران باستان ایران داشته باشند، از غار های انسان های اولیه تا اولین نمونه های تمدن در غرب فلات ایران شروع می شود و در ادامه آثاری از سلسله های مادی، هخامنشی و اشکانی را در این مجموعه کم نظیر مشاهده می کنیم ، اما سلسله ی ساسانی بیشترین آثار و بقایای ایران پیش اسلام را در غرب ایران برجا گذاشته اند و کرمانشاه هم بیشترین آثار باستانی و هویتی آن دوره از تاریخ ایران را در خود جای داده است.

2safar

کاخ بیستون مهمترین اثر بجا مانده از دوران ساسانی در مجموعه بیستون است، بقایای اندکی ازپایه های کاخی سلطنتی که یکی از مکان های مورد علاقه باستان شناسان برای کاوش های باستانی شان به شمار می رود و در خلال دهه های اخیر بار های مورد کاوش های باستان شناسان قرار گرفته است. برخی آن را به دوران خسرو پرویز منتسب می کنند و بر این باورند که این کاخ محل اقامت همسر افسانه ای خسرو پرویز پادشاه ایران، شیرین است. شیرین در تاریخ ادبیات داستانی ایران از شهرت بالایی برخوردار است البته برای این شهرت نامی چون فرهاد در کنار شیرین قرار می گیرد و بر سر زبان ها می افتد.

2safar

عده ی از باستان شناسان هم بر این باورند که این کاخ از ابتدا در دوران باستان به دلایل نامعلوم ناتمام مانده و هرگز کاخی به شکلی تمام در این مکان وجود نداشته است، هرچند در سالهای پس از ورود اعراب به ایران در خلال سلطنت خاندان ها و دیگر سلسله ها این پایه های سنگی مورد استفاده قرار می گیرد اما در خصوص کاربرد آن در دوران باستان هنوز نظری واحد وجود ندارد. اما بیشتر یافته های باستان شناسی بر عدم اتمام روند ساخت کاخ تاکید دارند.

2safar

بقایای کاخ بیستون یکی دیگر از میراث های بشری در یونسکو است که جاده ای تاریخی ابریشم از مقابل آن عبور می کرده و کوه بیستون هم در مقابل آن قرار داشته است. گردشگران هنگام عبور از محل ورودی مجموعه ی بیستون و پس از گذشتن از سراب بیستون، به راحتی می توانند پایه های سنگی کاخ را ببینند. این بقایا تا دوران معاصر در زیر بخشی از روستای بیستون قرار داشت که بر روی پایه های سنگی کاخ، کاروانسرایی وجود داشت.

2safar

در سال 1354 روستا به مناطق اطراف منتقل شد و کاوش های باستان شناسی در این محوطه آغاز شد. با این اوصاف این کاخ ساسانی هرچند ناتمام و مخروبه اما بدون شک یکی از نمونه های جذاب گردشگری در این ناحیه به شمار می رود و گردشگران در کنار مخروبه های کاخ ساسانی می توانند استراحتی کنند و از استراحتگاه مستقر در کنار پایه های سنگی کاخ استفاده کنند.

2safar

اما متاسفانه بسیاری از یافته های باستانی از این محل به دیگر موزه ی طاق بستان، موزه ی ایران باستان و موزه های معروف در دنیا برده شده و مجموعه ی باستانی بیستون نتوانسته است یافته های باستانی در این منطقه ی منحصر به فرد را در اینجا نگهداری کند. تاریخ و هویتی که از هرکجای دنیا گردشگران و علاقه مندان بسیاری را به بیستون ،این مکان افسانه ای و جادویی می کشاند و در مسیر جاده ی پرتردد ابریشم، در اینجا کاخ ها و کتیبه ها را در کنار سنگ نگاره ها و پیکر های سنگی به آنها نشان خواهد داد.