جاذبه های گردشگری ایران - تالاب هشیلان کرمانشاه

جاذبه های گردشگری ایران - تالاب هشیلان کرمانشاه

2safar

تالاب هشیلان، در 30 کیلومتری شهر کرمانشاه یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این استان برای گردشگران به شمار می آید. هشیلان نامی کردی است که به معنی خانه مار هاست، هه شی (که بر اساس دستور زبان کردی این گونه نوشته می شود) به معنی مار است و لان هم به خانه گفته می شود. این خانه ی ماران، یکی از زیست گاه های طبیعی جانداران و پرندگان در نواحی غرب ایران و کرمانشاه است، که جذابیت و بازدید از چنین مکانی را لذت بخش تر می کند.

2safar

تالاب هشیلان در مسیر روانسر قرار دارد و گردشگران برای رسیدن به این ‌مکان زیبا و دیدنی باید وارد جاده ی کرمانشاه به سمت روانسر شوند و پس از حدود 26 کیلومتر به سمت روستای الهیار خانی بروند، پس از گذراندن روستا منظره ی تالاب چنان زیباست که احتیاج به راهنمایی ندارد. این جاذبه طبیعی و باشکوه در مساحتی در حدود 450 هکتار گسترش پیدا کرده است، کوه های خورین و ویس هم در کنار تالاب چهره ی طبیعی این پدیده ی زیبا را جذاب تر می کند.

2safar

یکی از ویژگی های نادر و زیبای این تالاب شکل گیری جزایر پراکنده و متعددی است که تعداد آنها در برخی فصول به ویژه اواخر بهار و تابستان به حدود 110 جزیره ی کوچک و بزرگ می رسد، که یکی از صحنه های زیبای این مکان را تشکیل می دهند، البته در فصول پر باران با بالا آمدن آب برخی از این خشکی ها زیر آب می روند، اما تالاب همچنان زیبا و جذاب باقی می ماند.

2safar

از دیگر دلایل جذابیت این تالاب در کرمانشاه، پوشش گیاهی و سطحی در تالاب است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد می کنند و پوششی علفی را شکل می دهند. همین ویژگی ساختاری تالاب باعث شده تا گونه های مختلفی از جاندارن در این مکان زندگی کنند و همچنین یکی از مقاصد مهاجرت پرندگان نیز به شمار می آید، براساس گفته کارشناسان، در این تالاب و حواشی آن جاندارنی مانند پوزپلنگ ایرانی، گرگ، گراز وحشی، روباه، خرگوش، شغال، بزکوهی، گربه وحشی، مار آبی ، مار چلیپر، عروس ماهی، سیاه ماهی، خرچنگ ، قورباغه و لاک پشت زندگی می کنند، همچنین همان طور که پیش گفتیم، پرندگانی مانند اردک سر سبز، خوتکا، اردک اره ای، گیلار، خوتکای پر سفید، نوک پهن، کشیک کوچک، کشیک گردن سرخ، غاز خاکستری، چنگر معمولی، کاکایی نوک سبز، لک لک، گاوچرانک، خروس کولی، برخی اوقات فلامینگو و پلیکان را هم می توان در این نواحی مشاهده کرد. اما این تنها بخشی از پرندگانی هستند که به صورت فصلی ، کوتاه مدت و بلند مدت در تالاب هشیلان آشیان می گیرند. عقاب، سارگپه، کورکور، جغد کوچک، شاه بوف، زنبور خوار، هدهد،کبک، بلدرچین، تیهو، چکاوک، سار، زاغی، کلاغ سیاه، غراب، دم جنبانک، سلیم کوچک، سلیم طلایی، ماهی خورک و قو هم از دیگر پرندگانی هستند که تالاب هشیلان یکی از زیست گاه های آنها به شمار می رود و آنها به این تالاب زیبایی صد چندان می بخشند.

2safar

گردشگران در کنار این پدیده ای طبیعی در غرب ایران، علاوه بر مشاهده گونه های گیاهی و جانداران متنوع و متعدد، شاهد صحنه هایی زیبا از هنرمندی خالق این جهان هستی خواهند بود، صحنه هایی که در دنیای شلوغ امروز بهترین بهانه برای دیدن این جهان به شکل و صورتی دیگر مهیا می کنند. شما لذت سفر را در چنین مکان هایی بیشتر تجربه می کنید.

2safar