جاذبه های گردشگری ایران - تپه ی باستانی گنج دره کرمانشاه

جاذبه های گردشگری ایران - تپه ی باستانی گنج دره کرمانشاه

2safar

کرمانشاه بر روی منطقه ای بسیار کهن واقع شده که یکی از زیستگاه های انسان های اولیه بوده است، در نقاط مختلف این منطقه تعداد زیادی از چنین مکان هایی را مشاهده کردیم که هر کدام روایت گر بخشی از تاریخ و هویت این سرزمین بوده اند و گاه تکامل تدریجی تمدن های موجود در این منطقه را به نمایش گذاشته اند. اما تپه های باستانی مجموعه ای بی نظیر و بی مانندی از نمایش تدریجی زندگی بشر هستند، تپه ای مانند گودین تپه که پیش تر در 2safar از آن مکان دیدنی بازدید کردیم.

2safar

این بار در 2safar شما با یکی دیگر از تپه های باستانی آشنا خواهید شد که دوران مختلفی از تاریخ تمدن بشر را در خود نهفته است. تپه ی گنج دره همین گنجینه ی باشکوه باستانی است که در منطقه ی باستانی هرسین قرار دارد. برای رسیدن به این مکان دیدنی باید وارد جاده ی کرمانشاه به سمت هرسین شوید و 7 کیلومتر مانده به هرسین در نزدیکی روستای قیسوند این تپه ی کهن بر دشت های هموار مجاورش تکیه کرده است.

2safar

تپه ی مخروطی شکل گنج دره با ارتفاعی در حدود 6 متر از زمین های اطراف بالاتر است. در زیر لایه های خاک تپه ی گنج دره لایه هایی از تمدن بشر برای هزاران سال نهفته بودند. در خلال سال 1965 تا حدود سال 1975 طی مراحل مختلف کاوش های باستان شناسی در این نواحی صورت گرفت که سرپرستی هیأت باستان شناسی بر عهده باستان شناسان کانادایی بود و فردی به نام فیلیپ اسمیت لایه های پنهان زندگی بشر در این تپه ی باستانی را از زیر لایه های خاک بیرون آورد.

2safar

بر اساس تقسیم بندی صورت گرفته در این تپه 5 دوره یا طبقه مورد شناسایی قرار گرفته که هر کدام به تفکیک روایت گر دوره ای زندگی بشر در این منطقه بوده اند. قدیمی ترین و زیرین ترین طبقه به بین سال های 7500 تا 8500 سال قبل از میلا مسیح باز می گردد که در آن لوازم و ابزار مورد استفاده انسان های اولیه ی فاقد سکونتگاه یافت شده است، ابزاری که شامل تبر، چاقو ،وسایل شکار ساکنین اولیه گنج دره و همچنین یک سفال خاکستری است. سفال در بخش ها و لایه دیگر این تپه با تفاوت های زمانی کشف شده و تفاوت میان آنها علاوه بر تغییرات ظاهری گداختن و کوره رفتن سفال ها بوده که میان سفال های آخرین لایه های تپه و اولین لایه های زیرین مشهود است.

2safar

دومین لایه های زیرین تپه ی گنج دره خبر از سکونت ابتدایی ساکنین تپه می دهد، که دیوار های خشتی نامرتب و بی منظم در اشکال ابتدایی از آن دوره ی تاریخی بر جا مانده که به تدریج در لایه های بعد مرتب تر و مستحکم تر می شوند. به نحوی آخرین لایه ی کاوش شده در تپه را دیوار های سنگی تشکیل می دهد.

2safar

زندگی تدریجی و پیشرفت آرام زندگی بشر به خوبی در این مکان قابل مشاهده است، بستری که گردشگران می توانند گذر زندگی بشر در هزاران سال را مشاهده کنند. علاوه سفال ها، ظروف سنگی، هاون، مشته سنگ ساب، چکش سنگی، صفحه های مدور گلی، سوارخ کن استخوان، درفش ، سوزن استخوان ، مهره های زینتی و تیغه های سنگی از جمله اشیائی کشف شده در گنج تپه هستند. که در کنار اشیاء و ابزار گوناگون 41 اسکلت از نوزاد تا افراد مسن در این مکان کشف شده است، که نکته قابل توجه آن کشف اسکلت مردی با گردنبند های سنگی و صدفی است. گردشگران در تپه ی گنج دره یکی از بی نظیرترین ویترین های زندگی بشر را خواهند دید.

2safar