جاذبه های گردشگری ایران - تکیه معاون الملک کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - تکیه معاون الملک کرمانشاه - قسمت اول

2safar

درادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری شهر کرمانشاه، به یکی از زیبا ترین آثار تاریخی- مذهبی در کرمانشاه می رسیم، مکانی که در عین زیبایی و اصالت ، شاهد حوادث تاریخی بسیاری بوده و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های زیبای شهر کرمانشاه میزبان گردشگران است.

2safar

تکیه معاون الملک اثری متعلق به دوران قاجاریه است و با توجه به بافت مذهبی مسلط در این دوره ی تاریخی مکان های مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار بوده اند و از این رو، در کرمانشاه و دیگر شهر های ایران در آن دوره ی تاریخی شاهد شکل گیری و ایجاد بنا های تاریخی – مذهبی از این دست هستیم. در کرمانشاه هم در سال های نزدیک به سال 1281 هجری شمسی، مکانی برای برگزاری مراسمات آئینی و مذهبی محرم و عاشورا از قبیل سینه زنی و تعزیه ساخته شد، بانی این ساختمان زیبا حسین خان معین الرعایا بود، حسین خان از بزرگان متمولین شهر کرمانشاه به شمار می رفت و یک سال بعد در سال 1282 هجری شمسی هم حسینه ی این تکیه مورد بهره برداری قرار گرفت.

2safar

کرمانشاه یکی از شهر هایی است که از قدیم الایام، نمونه کوچکی از جامعه متکثر ایرانی به شمار می رفته و زبان ها و گویش های متعدد در کنار ادیان، فرق و مذاهب مختلف در این شهر حضوری مسالمت آمیز و دوستانه داشته اند و امروزه هم چنین تکثر و تنوعی در کرمانشاه به خوبی مشهود است. اما تکیه معاون الملک به واسطه ی نقش و جایگاه معین الرعایا و همچنین ساختار زیبا، باشکوه و فاخرش از مرکزیت خاصی برخوردار شد. به صورتی که در جریان انقلاب مشروطه شاهد حضور مشروطه خواهان در این تکیه و آسیب های جدی به این مکان خواهیم بود.

2safar

کرمانشاه در کنار تبریز یکی از شهر هایی بود که پس از به توپ بستن مجلس توسط لیاخوف روسی به دستور محمد علی شاه ، به آشوب کشیده شد و مشروطه خواهان در این شهر با نیرو های حکومتی درگیر شدند(یکی از معروف ترین مشروطه خواهان سردار یارمحمد خان کرمانشاهی بود که پس از جمع آوری قشون به یاری تبریز شتافت و با شکست محاصره این شهر آذوقه و دارو را به نیرو های تحت رهبری ستارخان و باقر خان رسانید).

2safar

در این بین، تکیه معاون الملک یکی از مکان هایی بود که به دلیل پناه گرفتن نیرو های مشروطه خواه دچار آسیب های جدی شد و بخش های از حسینیه ی این تکیه تاریخی در آتش سوخت، اما ترور حسین خان معین الرعایا در مقابل تکیه ،حادثه دیگری بود که پس از درگیری های مشروطه ، تکیه معاون الملک را برای مدتی مسکوت کرد. تا اینکه میرزا حسن خان معاون الملک از وراث تکیه، این تکیه مورد بازسازی و مرمت قرار داد و همچنین اقدام به خرید ساختمان های اطراف تکیه نمود و بخش های زینبیه و عباسیه را مجموعه تکیه معاون الملک اضافه کرد.

2safar

با روی کار آمدن خاندان پهلوی اهمیت و جایگاه تکیه به واسطه ی محدودیت مذهبی کمتر شد و نگهداری این تکیه به هزینه بیشتری نیاز بود تا اینکه با پیشنهاد یکی از روحانیون معروف شهر به نام حاج شیخ محمد هادی جلیلی بخشی از تکیه به عنوان مدرسه ی اسلامی مورد استفاده قرار گرفت. تا اینکه در سال 1352 این بنای تاریخی به اداره ی فرهنگ و هنر واگذار شد و به عنوان یکی از آثار تاریخی شهر کرمانشاه مورد حمایت دولت قرار گرفت.

2safar