جاذبه های گردشگری ایران - حرم رضوی مشهد - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - حرم رضوی مشهد - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی حرم رضوی به عنوان مهمترین جاذبه ی گردشگری شهر مشهد و صد البته، هسته ی اولیه و اصلی شکل گیری این شهر ، به معرفی این مکان زیبا و مقدس ادامه خواهیم داد. در مطلب قبل به دوران سلجوقی و آثار متعلق به آن دوره ی تاریخی حرم اشاره کردیم. در ادامه تاریخ شکل گیری حرم به دوران مغول می رسیم، که البته در دوران خوارزمشاهی هم کاشی کاری های معماری ایرانی و کتیبه های و نمود های هنری آن دوره هم بخشی از هویت معماری حرم را تشکیل می دهند اما با حمله مغول به ایران، حرم رضوی هم از آسیب در امان نماد و بخش های مختلفی از آن دچار آسیب شد، هرچند نسبت به دیگر عناصر فرهنگی خراسان از آسیب کمتری برخوردار شد. با ذوب شدن بازماندگان مغول در فرهنگ و تمدن ایرانی، تیموریان نیز بخش هایی زیبا مانند مسجد گوهر شاد و رواق ها دارالحفاظ را به مجموعه ی حرم افزودند.

2safar

در دوران صفویه هم با توجه ماهیت مذهبی و اهمیت باور شیعی در هویت ملی ایرانی، که از اهداف سیاسی سلسله صفویه نیز به شمار می رفت، توجه به حرم و ساخت وساز بخش های مختلف در مجموعه ی آن در دستور کار قرار داشت، که البته در ادامه معرفی بخش های مختلف یک به یک شما را با قسمت های مختلف و دوره های تاریخی ساخت آن آشنا می کنیم. با گرایش اکثریت جمعیتی ایران به مذهب تشیع در خلال سلسله های افشاریه، زندیه، قاجاریه و پهلوی رسیدگی و توجه به حرم رضوی به عنوان یکی از باور های مذهبی اکثریت جامعه ایران صورت می گرفت و شاهان ایرانی، بر اساس باور های شخصی و یا جلب اعتماد عمومی از نگاه مذهبی، آرامگاه علی بن موسی الرضا را بخشی از هویت ایران می دانستند. از این رو، حرم رضوی در تاریخ ایران همواره دارای جایگاه ویژه ای بوده و شاهان و حاکمان تلاش داشته اند تا در بخشی از هویت معماری این مکان مقدس نام خود را ثبت کنند. پس از وقوع انقلاب در سال 1357 و با روی کار آمدن جمهوری اسلامی توجه به این مکان مذهبی نسبت به سایر دوره های تاریخی بیشتر شد و مجموعه ی حرم مطهر گسترش یافت و بخش ها و عناصر مختلفی به این مجموعه ی عظیم اضافه گردید.

2safar

از این رو، گردشگران در مجموعه ی حرم رضوی با آثار و بنا های زیبا، با هویت و چشم نوازی روبه رو هستند که دیدن هر کدام از آنها، جاذبه ای خاص از معماری ایرانی در دوره ی خاص از تاریخ ایران به شمار می آید. اما نکته قابل توجه در خصوص حرم رضوی ماهیت این مکان تاریخی است که تعداد وسیعی از زائران تنها به واسطه ی جذابیت معنوی و قدسی این حرم مطهر راهی مشهد می شوند و برگزاری آئین عبادی و زیارت مرقد امام رضا هدف اصلی آنها است. از این رو، این مکان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی ایران مورد توجه حجم عظیمی از دینداران و شیعیان کشور های همجوار و دیگر نقاط دنیا است که از نقاط مختلف جهان به مشهد سفر می کنند. با این وجود ما در سفرمان به این مجموعه ی دیدنی و عظیم بخش های تاریخی و زیبای این مجموعه را به شما معرفی خواهیم کرد.

2safar