جاذبه های گردشگری ایران - حرم فاطمه ی معصومه قم - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - حرم فاطمه ی معصومه قم - قسمت سوم

2safar

وقتی که در مکان های مذهبی قدم می گذارید و به بخش ها و بنا های مختلف آن نگاه می کنید، در فراسوی عقاید و باور های مذهبی، آرامش را تجربه می کنید که جنس دیگری است و به گونه مختص چنین مکان هایی است و فضای معنوی چنین مکان هایی یکی از دلنشین ترین محیط هایی است که می توان در رویا غوطه ور شد و به هرکجا که می خواهید بروید، فکر کنید و مدت کوتاهی را با خود تنها باشید، حال آنکه در چنین محیط هایی زیبایی های معماری هم رویا آفرینی و خیال پردازی شما را تقویت می کند. فضا و محیط حرم فاطمه ی معصومه هم یکی از این فضا های دلنشین و زیبایی است که شما در شهر تاریخی قم می توانید تجربه کنید.

2safar

یکی از ویژگی های حرم های و آرامگاه های مذهبی بزرگان دینی در ایران، صحن های حرم است، که کلکسیونی از هنر و زیبایی است، عرصه ی بی نظیری که مجال خیال پردازی و هنر آفرینی معماران ایرانی فراهم کرده و شما مبهوت ذوق آنان خواهید بود. در حرم فاطمه ی معصومه 3 صحن وجود دارد که دورتا دور محل دفن بنا اصلی حرم شکل می گیرد که امروزه توسط آستان تولیت حرم فاطمه معصومه مدیریت و رسیدگی می شود. نکته ی قابل توجه در خصوص صحن های حرم فاطمه ی معصومه علاوه بر زیبایی عظمت آنها، تاریخی بودنشان است، که هرکدام در دوره ی خاص از تاریخ ایران و به واسطه ی ارادت و احترام به فاطمه ی معصومه در کنار حرم ایشان بنا شده است و امروزه گردشگران و زائران این حرم می توانند علاوه بر استفاده از امکانات آن از زیبایی و چشم نوازی آن ها لذت ببرند.

2safar

صحن نو یا نام دیگر آن صحن اتابکی یکی از بخش های زیبا و تماشایی حرم مطهر است که در این صحن چهار ایوان بنا شده که این چهار ایوان در چهار طرف اصلی شمال، جنوب و شرق و غرب ساخته شده اند. در مورد سال ساخت آن باید به حدود سال های 1295 هجری قمری اشاره کرد که بر اساس اطلاعات موجود در حدود یک دهه به طول انجامید. گردشگران و زائران حرم فاطمه ی معصومه می توانند از چهار مسیر مختلف به این صحن وارد شوند، صحنی که هنر معماری آن دوره ی تاریخی یکی از ویژگی های آن به شمار می رود و شما در هر گوشه و کناری می توانید ذوق هنرمندان ایرانی را نظاره گر باشید. در دوران قاجار معماری اماکن مذهبی یکی از بخش های مورد توجه بود و از این رو، در این صحن می توان نمونه ای زیبا و شکیل را از نزدیک دید. در داخل ایوان ها و بخش های کناری آن می توان در حدود سی و یک حجره و ایوان کوچک را مشاهده کرد، نمایی که علاوه بر کاربرد فراوان زیبایی خیره کننده ای به محیط بخشیده است. پوشش سنگ مرمر و تلفیق آن با کاشی کاری های زیبا نمای تماشایی به محیط داده است. یکی از خاص ترین بخش های این صحن یعنی صحن نو یا همان اتابکی ایوان آیینه است که در ادامه ی مسیر مان در حرم فاطمه ی معصومه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

2safar