جاذبه های گردشگری ایران - حمام خان سنندج - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - حمام خان سنندج - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی حمام خان، به بخش های مختلف و اجزای مختلفی خواهیم پرداخت که گردشگران در این بنا شاهد آن خواهند بود. مهمترین مشخصه ی این بنای تاریخی، هویت معماری آن است، که برگرفته از المان های معماری ایرانی است و نمودی زیبا از این نوع معماری به شمار می رود، که گردشگران می توانند آن را به عنوان یکی از حمام های ایرانی دوران قاجار بشناسند. طرح، سبک، ساختار و اجزای مختلف حمام خان مانند دیگر حمام های ایرانی در شیراز و کرمان می باشد و اگر به آن شهر ها رفته باشید و یا در حمام های ترایخی شهر قزوین قدم گذاشته باشید، شباهت بسیاری به لحاظ کلی و حتی جزئی را میان این سازه ها می بینید.

2safar

گردشگران در قسمت ورودی به سردری بر می خورند که با آجر کاری های قدیمی اش شما را به گذشته خواهد برد، برای ورود به این حمام باید از چند پله پایین رفت و از درب چوبی قدیمی اش گذشت، چهارچوب آجری اش به گونه ای که اکثر مردم باید با کمی خمیدگی وارد حمام شوند. هشتی قدیمی و زیبای این حمام مانند دیگر حمام های ایرانی توجه گردشگران را به خود جلب می کند و از این نظر، ساختار تمام حمام متشابه هستند. حمام سرد یا همان سربینه دیگر مکانی است که بخش اصلی حمام را تشکیل می دهد، بخش اصلی از این باب که گردشگران امروزه بیشترین نمود های هنری، پیشترین پرداخت و توجه به جزئیات را در این قسمت حمام خواهند دید و از این نظر، باز هم مانند دیگر حمام بزرگ و معروف شهر های بزرگ و تاریخی ایران است.

2safar

قسمت میان در هم حمام سرد یا سربینه را به حمام گرم یا بینه متصل می کند. حمام گرم اصلی ترین بخش حمام سنتی به شمار می رفتند و امروزه شاهد جزئیات و تزئینات کمتری در این بخش حمام هستیم. خزینه، خلوتی،تون، آب انبار اضافی هم به سیاق دیگر حمام های ایرانی، در حمام خان سنندج نیز وجود دارد. یکی از ویزگی های حمام خان آب نما های مرمرینش است، که در سربینه ی حمام، گردشگران می توانند سه آب نما یا همان فواره را مشاهده کنند و در قسمت حمام گرم هم 2 فواره ساخته شده است و خلوتی های حمام دارای آب نما هستند. حمام خان برای گردشگران جذابیت های بسیاری دارد، از سقف طاق و گنبدی اش گرفته تا کف حمام که از سنگ مرمر پوشیده شده است، تمامی این بخش ها هر کدام به تنهایی با هنرمندی تمام زیبایی این بنا تاریخی را تضمین کرده اند و گردشگران می توانند اوج هنر معماری ایرانی را در کنار دوام ساخت آن ببینند. اما مهمترین مشخصه اصلی دکوراسیون حمام خان، تزئینات و نقش های پرتکرار و زیبایی است که در جای جای این حمام می توان مشاهده کرد.

2safar

از جمله هنر های معماری بکار رفته در این حمام باید از آجری کاری، سنگ کاری، کاربندی ،نجاری و بخصوص کاشی کاری و آهک بری اشاره کرد که این دو هنر آخر یعنی کاشی کاری و آهک بری آثار بسیار زیبایی را در حمام خان خلق کرده اند. از نقش های بکار رفته می توان به نقش های طرح طاووس بر روی دیوار ها، نقش گل و گیاه ها، نقش های حیوانی و انسانی و بخصوص پرندگان اشاره کرد. که با هنرمندی هرچه تمام تر این بنای تاریخی را ماندگار و تماشایی کرده اند. در کاشی کاری های هم تصاویر و نقش های مختلفی تصویر در آمده که یکی از نماد های هنر معماری ایرانی رایج در عهد قاجار بخصوص در آهگبری است