جاذبه های گردشگری ایران - حمام خان سنندج - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - حمام خان سنندج - قسمت اول

2safar

معماری بنا های تاریخی در شهر های مختلف ایران همیشه جذابیتی انکار نشدنی برای گردشگرانی هستند که در بخش های و مناطق ایران سفر می کنند، بخصوص معماری شهر هایی که در دوران پس از ورود اسلام بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و از آثار و بنا ها بیشتر و بهتر نگهداری شده اند. این بنا ها معمولا یا مکان های مقدس و مساجد هستند و یا مکان هایی عمومی برای امورات مردم عادی شهرها. شهر سنندج تاریخ شهرنشینی اش را وام دار خانواده اردلان در دوران صفویه است و بنا ها و معماری های فاخر در این شهر نیز پس از سلسله ی صفویه شکل گرفته اند، البته اگر بخواهیم به طور دقیق بگوئیم گردشگران می توانند آثار دوران صفوی و قاجاریه را در این شهر از نزدیک ببینند. چرا در خلال این دو دوره ی تاریخی، همسویی و نزدیکی میان سنندج و پایتخت (اصفهان یا تهران) وجود داشت، بخصوص اینکه در دوران قاجار والیان شهر بیشتر از نزدیکان خاندان قاجار بودند. از این رو در ادامه ی سفر در سنندج به تماشای حمام خان خواهیم رفت اثری بسیار چشمگیر و دیدنی که متعلق به دوران قاجاریه است.

2safar

حمام خان بر اساس سنگ نوشته و کتیبه های موجود در بنا، در حدود سال 1220 هجری قمری روند ساخت آن تکمیل می شود، که در آن زمان امان الله خان اردلان ( امان الله خان والی نیز نام دیگری بود که به او گفته می شد) والی کردستان بود. حمام در قلب بافت قدیمی شهر قرار دارد و ردست در کنار بازار سرپوشیده سنندج قرار گرفته است. اگر با 2safar همراه بوده باشید، می دانید که در شهر های قدیمی و بزرگ ایران مانند، شیراز، اصفهان، کرمان، یزد و.. بسیاری از مکان های عمومی مانند حمام های سنتی در کنار بازار ها ساخته شده اند و در سنندج هم گردشگران می توانند این مکان عمومی و مهم شهر به لحاظ کارکرد اجتماعی و بهداشتی را در کنار بازار سنتی شهر ببینند. اثری با هویت و تماشایی که هر گردشگری را مجذوب هنرهای بکار رفته در خود می کند.

2safar

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که بر اساس نوشته های موجود در کتاب های تاریخی شهر سنندج، در حدود سال 1295 هجری قمری بازسازی و تغییرات عمده ای در حمام خان صورت می گیرد، که هویت معماری بنا نیز متعلق به این دوره ی تاریخی است، در این دوره ی تاریخی دیگر خبری از حکومت موروثی خاندان اردلان در کردستان نیست و فرهاد میرزا معتمدالدوله عموی ناصرالدین شاه در سال 1284 والی کردستان بوده و جزئیات زیبا و تماشایی حمام خان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر سنندج و همچنین بنایی تاریخی بیشتر اثری برجامانده از دوران ناصرالدین شاه قاجار و فرهاد میرزا معتمدالدوله است، که در هویت و المان های معماری حمام هم می توان نشانه های پررنگ تری از هویت قجری اش مشاهده کرد.

2safar

گردشگران برای رفتن به حمام خان می توانند از خیابان های انقلاب و طالقاتی به خیابان چهار باغ برسند، و حمام خان همان طور که گفته شد در قسمت شمالی بازار سرپوشیده ی سنندج قرار دارد و در نزدیکی مسجد داروغه واقع شده است، با ما در ادامه معرفی این بنای تاریخی همراه باشید.